پشت صحنه فروش خودروهای تقلبی


هفته گذشته در گزارشی به موضوع فروش خودرو در برخی فروشگاه ها پرداخته شد. فروشگاهی که ادعا می کند به مردم یک ماه پیش پرداخت می دهد…

پشت صحنه فروش خودرو و قطعات تقلبیپشت صحنه فروش خودرو و قطعات تقلبی

هفته گذشته در گزارشی به موضوع فروش خودرو در برخی فروشگاه ها پرداخته شد. مغازه ای که ادعا می کند با پیش پرداخت ماهانه به مردم ماشین می دهد. اما برخی از مشتریان این فروشگاه ها می گویند چند ماه است که پول خودرو را پرداخت کرده اند اما دریافت نکرده اند.

شوق خرید خودرو در اقتصاد ایران سریع است و همه به نوعی در حال خرید خودرو هستند. یا کارخانه ای و به صورت قرعه کشی یا خرید نقدی از برخی فروشگاه ها و سایت ها.

برخی از این سایت ها و فروشگاه ها در ابتدا مدعی دریافت مبلغی به ازای هر خودرو به عنوان پیش پرداخت هستند و خودروهای صفر را در مدت یک ماه کاری تحویل می دهند. مابقی پول ماشین طی چند ماه با نرخ سود مشخصی پرداخت می شود.

در ابتدا شرایط عادی و حتی مساعد به نظر می رسد. به عنوان مثال یکی از این فروشگاه ها در هنگام مراجعه یا تماس با مشتریان شرایط نسبتا مطلوبی را معرفی می کند. یکی از گردانندگان این فروشگاه در گفتگو با خبرنگار تجارت نیوز گفت: تنها چند مدل خودرو در این فروشگاه موجود است که یکی سواری چینی و دیگری چند مدل کامیون از جمله یدک کش است. وانت و آمیکو آسنا . اما ما فقط یک مدل ماشین داریم.

شرایط خرید ماشین

به گفته این اپراتور، تنها خودروی سواری موجود، «موتور x25» چینی است که قیمت آن در بازار آزاد 690 میلیون تومان است که خریدار باید 490 میلیون تومان را پیش پرداخت و مابقی را در 20 قسط پرداخت کند. قیمت این خودرو در این طرح 770 میلیون تومان است.

یعنی خریدار در مدت 20 ماه باید حدود 80 میلیون تومان سود خرید این خودرو را به شرکت پرداخت کند. کمک های او ماهانه 14 میلیون تومان است.

به گفته متصدی این فروشگاه، زمان تحویل خودرو 20 روز کاری است اما نحوه ثبت خودرو مشخص نیست. زیرا در مورد خودروهای باری از ابتدا یک دنگ خودرو به نام خریدار و 5 دنگ باقی مانده پس از پرداخت آخرین چک به نام خریدار داده می شود. اما برای خودروهای سواری وضعیت مشخص نیست و احتمالا پس از پرداخت کامل خودرو را به خریدار اصلی تحویل می دهند. نکته قابل توجه این است که خرید این خودرو نیاز به ضامن ندارد و تنها با چک ماهیگیر امکان پذیر است!

مشتریان خودرو چه می گویند؟

اما برخی می گویند که تجربه خرید از این فروشگاه ها و ماه ها انتظار در صف را دارند اما خبری از خودرو نیست. یکی از حضار ودیعه و مدارک خرید خودرو را برای خبرنگار ارسال کرد و گفت که در بهمن ماه سال 1400 از این مغازه یک خودرو خریده است و طبق قول اولیه قرار بود 20 روز کاری پس از پیش پرداخت خودرو را تحویل دهد اما نزدیک به شش ماه از واریز پول می گذرد و خودرویی تحویل نشده و پاسخ صحیحی دریافت نشده است.

با انتشار این گزارش یکی دیگر از مشتریان این مغازه ها می گوید پارسال برای خرید خودرو از مغازه … اقداماتی انجام دادم. من پیش پرداخت را پرداخت کردم اما این فروشگاه نه ماشین من را تحویل می دهد و نه پاسخ می دهد. من نمی دانم با کدام موسسه و مجموعه تماس بگیرم. در آن زمان می توانستم با پول آن ماشین یک ماشین دست دوم یا حتی یک ماشین نو در بازار آزاد بخرم و الان ماشین به نام من بود و قیمتش بالا رفته بود. / تجارت نیوز

دیدگاهتان را بنویسید