پیش بینی قیمت گوشت/ آیا گوشت ارزان می شود؟!


عرضه کنندگان گوشت از پرداخت 9 درصد مالیات بر ارزش افزوده معاف هستند و این قیمت که معمولا…

معاون حقوقی و فنی مالیاتی سازمان امور مالیاتی روز گذشته با صدور اطلاعیه ای، انواع گوشت و فرآورده های گوشتی دام سبک و سنگین و اعضای بدن آنها از جمله باسن را از پرداخت مالیات و عوارض بر اساس بند الف این قانون معاف کرد. قانون مالیات بر ارزش افزوده مصوب 1400 انجام شد

به گزارش همشهری، عرضه کنندگان گوشت از پرداخت 9 درصد مالیات بر ارزش افزوده معاف هستند و این قیمت که معمولا از جیب خریداران و مصرف کنندگان خرد پرداخت می شد، اکنون از قیمت گوشت و فرآورده های گوشتی کاهش می یابد.

در نامه سازمان امور مالیاتی علیرغم استفاده از عبارت «انواع گوشت» اشاره ای به گوشت سفید اعم از طیور و آبزیان نشده است و مشخص نیست که آیا این نوع گوشت نیز مشمول معافیت مالیاتی می شود یا خیر، اما منظور مستقیماً به فرآورده های گوشتی است، این معافیت شامل سوسیس، کالباس و محصولات مشابه می شود.

اولین تغییرات محسوس در بازار

بازار گوشت در ماه های اخیر با وجود ثبات نسبی قیمت، رکود داشته و به گفته فروشندگان، تقاضا برای این محصول با حجم عرضه برابری نمی کند. اگرچه بخشی از این رکود و کاهش تقاضا فصلی و ناشی از گرمای هوا است، اما به گفته فعالان بازار، گرانی گوشت و سایر کالاهای اساسی خانگی در این زمینه تاثیری ندارد.

در یک سال گذشته تولید دام سبک و سنگین در کشور از مصرف فراتر رفت و دولت با توجه به حجم بالای تولید و عدم تقاضای متناسب با تولید در بازار مصرف، در مقطعی از سال گذشته مجوز تولید را صادر کرد. تولیدکنندگان برای صادرات دام مجوزی که به تازگی صادر شده و بخشی از مازاد تولید قرار است آزاد شود و بخشی دیگر به صورت تضمینی توسط دولت خریداری شود، اما قیمت گوشت در بازار مصرف با وجود عرضه زیاد، کاهش چشمگیری نداشته است. برای مصرف کنندگان، به ویژه برای افراد فقیر، و نتوانست تقاضا را برای رشد تحریک کند.

مصرف گوشت در هفته‌های منتهی به ماه محرم علی‌رغم پیش‌بینی‌ها افزایش پیدا نکرد و فعالان صنفی اعلام کردند که تقاضا در این بازه زمانی روندی عادی را طی کرده است. اکنون به نظر می رسد که حذف مالیات بر ارزش افزوده می تواند گامی در جهت کاهش مستقیم قیمت گوشت در مغازه ها و فروشگاه های زنجیره ای باشد و مصرف کنندگان شاهد کاهش حداقل 9 درصدی در این بخش باشند.

تکلیف صادرات هنوز مشخص نیست

رئیس اتحادیه دام سبک درباره وضعیت تولید و بازار گفت: 6 ماهه اول سال فصل عرضه است و دام به وفور تولید و تولید می شود، اما چون بازار نمی تواند این حجم از تولید و شرایط اقتصادی را جذب کند، برخی مصرف کننده برای خرید مناسب نیست، در بخش مصرف مشکل داریم و مازاد تولید دام جایی برای عرضه ندارد.

قاضی افشین صدر در خصوص مجوز صادرات دام مازاد که اخیرا صادر شده است، گفت: این مجوز هنوز اجرایی نشده است و با توجه به اینکه فاصله زمانی صدور مجوز تا شروع اجرای آن وجود دارد، در حال حاضر با مشکل مواجه هستیم. عقب ماندگی دام

به گفته وی، بر اساس گزارش های موجود، دامداری های کشور با مازاد 4 میلیون راس دام سبک مواجه هستند که باید برای حذف این دام ها از تاسیسات دامی اندیشیده شود و اقداماتی مانند صادرات و خرید تضمینی بیشتر اجرا شود. به سرعت. بر اساس آمار منتشر شده از سوی مرکز آمار کشور در بهار امسال 74 میلیون راس دام سبک تولید شد که معمولا 30 درصد این تولیدات را دام های قابل فروش تشکیل می دهند.

به گفته رئیس اتحادیه حیوانات سبک کشور، در حال حاضر 4 میلیون راس از این 30 میلیون راس مازاد هستند که نه تقاضایی در بازار داخلی دارند و نه راهی به بازار کشورهای دیگر دارند. قاضی ابراز امیدواری کرد: مجوز صادرات دام طی روزهای آینده اجرایی شود و به زودی شاهد تصمیمات دولت در خصوص خرید تضمینی باشیم که هنوز تایید نشده است.

قیمت هر کیلوگرم دام سبک 139 هزار تومان

دولت برای جلوگیری از ضرر تولیدکنندگان و عرضه در فصل تقاضای بالا، بخشی از دام های مازاد و سایر محصولات را به صورت خرید تضمینی یا کمکی خریداری و ذخیره می کند. سال گذشته شرایط خرید دام مورد انتقاد تولیدکنندگان قرار گرفت که احساس می کردند قیمت تعیین شده با قیمت تمام شده تولید تفاوت زیادی دارد.

برای امسال هنوز تصمیمی در این راستا صادر نشده است اما رئیس اتحادیه تولیدکنندگان حیوانات سبک امیدوار است نرخ های امسال به قیمت تمام شده تولیدکنندگان نزدیک شود.
قاضی گفت: مصوبه هیات قیمت گذاری خرید تضمینی امسال هنوز صادر نشده است، در این هیات هزینه تمام شده و سود متعارف محاسبه و قیمت خرید بر این اساس تعیین می شود.

به گفته قاضی، امسال بر اساس محاسبات انجام شده در خردادماه در 4 اتحادیه مرکزی مرتبط با دام، قیمت هر کیلوگرم دام سبک 139 هزار تومان و هر کیلوگرم دام سنگین 116 هزار تومان موافقت و به وزارتخانه اعلام شد. جلسات کارشناسی جهاد کشاورزی برگزار شد و باید منتظر ماند و دید که قیمت نهایی چه قیمتی از شورای قیمت خارج می شود.

دیدگاهتان را بنویسید