پیوند قرنیه؛ هر آنچه که باید در این مورد بدانید


پیوند قرنیه یا کراتوپلاستی نوعی جراحی است که در آن بخشی از قرنیه با بافت اهدایی قرنیه جایگزین می شود. پیوند قرنیه در بازیابی بینایی، کاهش درد و بهبود ظاهر قرنیه آسیب دیده و بیمار نقش دارد. اکثر پیوند قرنیه موفقیت آمیز است، اما ممکن است عوارض جانبی نادری از جمله رد قرنیه اهداکننده وجود داشته باشد. در این مقاله به توضیح این عمل می پردازیم و نکات مهم مربوط به آن را بیان می کنیم. تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

جراحی پیوند قرنیه

قرنیه قسمت شفاف جلوی چشم است که به شما امکان می دهد نور را متمرکز کنید و بهتر ببینید. اگر قرنیه آسیب دیده باشد، ممکن است لازم باشد آن را با قرنیه سالم جایگزین کنید. در این حالت، جراح تمام یا بخشی از قرنیه را برمی دارد و یک لایه بافت سالم جایگزین آن می کند. اغلب پیوند قرنیه برای بازگرداندن بینایی به افرادی که قرنیه آنها آسیب دیده است انجام می شود. از سوی دیگر، این پیوند می تواند به کاهش درد یا سایر علائم مرتبط با بیماری قرنیه کمک کند.

بیماری هایی که با پیوند قرنیه بهبود می یابند عبارتند از:

 • قوز قرنیه یا قوز قرنیه؛
 • دیستروفی فاکس (بیماری ارثی)؛
 • نازک شدن یا پارگی قرنیه؛
 • زخم قرنیه به دلیل عفونت یا آسیب؛
 • التهاب قرنیه؛
 • زخم قرنیه که برای درمان بی فایده بود.
 • عوارض مرتبط با جراحی قبلی چشم

پیدا کردن قرنیه اهدایی

قرنیه مورد استفاده برای پیوند قرنیه از افراد متوفی گرفته شد که بافت خود را اهدا کردند. قرنیه نباید توسط افرادی که به دلایل ناشناخته فوت کرده اند یا بیماری های خاصی مانند یک بیماری مسری، جراحی قبلی چشم یا بیماری چشمی داشته اند، مصرف شود.

برخلاف اندام هایی مانند کبد و کلیه، پیوند قرنیه نیازی به سازگاری بافت ندارد. بنابراین لیست انتظار طولانی نیست و عملیات اتصال گسترده است.

انواع پیوند قرنیه

پیوند قرنیه شامل برداشتن تمام یا بخشی از قرنیه بیمار و جایگزینی آن با بافت اهدایی سالم است. جراح تصمیم می گیرد که از کدام روش استفاده کند. در زیر به انواع روش های پیوند می پردازیم.

کراتوپلاستی نافذ یا PK (PK)

با این نوع پیوند، کل قرنیه جایگزین می شود. جراح تمام قرنیه آسیب دیده یا بیمار را برش می دهد تا یک دیسک کوچک به اندازه دکمه را در بافت قرنیه بردارد. برای ایجاد برش های دایره ای دقیق از ابزار خاصی استفاده می شود. قرنیه اهدایی به همان اندازه در فضای باز قرار می گیرد و جراح محل برش را بخیه می زند. در مراجعه بعدی به پزشک، بخیه ها را برداشت. این پیوند در آسیب های شدید قرنیه انجام می شود و زمان نقاهت طولانی دارد.

2. کراتوپلاستی اندوتلیال یا EC

این عمل شامل برداشتن لایه پشتی قرنیه از جمله اندوتلیوم و لایه نازکی از بافت است که از اندوتلیوم در برابر آسیب و عفونت محافظت می کند. بافت اهدایی جایگزین بافت برداشته شده می شود. تقریباً برای نیمی از افرادی که نیاز به پیوند قرنیه دارند استفاده می شود و معمولاً برای کمک به افراد مبتلا به دیستروفی کانونی و سایر شرایط استفاده می شود.

دو نوع کراتوپلاستی اندوتلیال وجود دارد:

 • کراتوپلاستی اندوتلیال (DSEK) از بافت اهدایی برای جایگزینی یک سوم بافت قرنیه استفاده می شود.
 • کراتوپلاستی اندوتلیال DMEK که از لایه بسیار نازکتری نسبت به بافت اهدایی استفاده می کند. این بافت بسیار نازک و شکننده است و عملکرد آن نسبت به روش قبلی دشوارتر است.

روش سومی برای افراد مبتلا به دیستروفی کانونی وجود دارد که عبارت است از برداشتن قسمت مرکزی غشای داخلی بدون پیوند. با این حال، این کار در صورتی انجام می شود که قرنیه محیطی به اندازه کافی قوی باشد و سلول های آن بتوانند ناحیه برداشته شده را پر کنند.


خواندنی: مردمک و بیماری هایی که بر آن تأثیر می گذارد


3. کراتوپلاستی لایه قدامی یا ALK

روش مناسب ALK بر اساس عمق آسیب قرنیه تعیین می شود. زمان بهبودی با این روش کمتر از زمان برداشتن کامل قرنیه است و بعید است عنبیه و قسمت های داخلی چشم آسیب ببینند. این عملیات به دو صورت انجام می شود:

 • کراتوپلاستی لایه سطحی قدامی یا SALK که تنها لایه قدامی قرنیه را جایگزین می کند و استروما و اندوتلیوم دست نخورده باقی می مانند.
 • کراتوپلاستی عمیق لایه قدامی یا DALK زمانی استفاده می شود که آسیب قرنیه به عمق استروما گسترش یابد. بافت سالم اهدایی به یک محل جدا شده پیوند زده می شود.

4. پیوند قرنیه مصنوعی (کراتوپرتز)

اگر فرد واجد شرایط پیوند اهداکننده نباشد، ممکن است قرنیه مصنوعی دریافت کند.

مراحل پیوند قرنیه

تیم پزشکی پیوند قرنیه را انجام می دهد

1 آمادگی برای پیوند قرنیه

اقدامات زیر قبل از عمل پیوند قرنیه ضروری است:

 • معاینه کامل چشم: پزشک شما عوارض احتمالی پس از پیوند را بررسی می کند.
 • اندازه گیری چشم: پزشک اندازه قرنیه اهدایی را تعیین می کند.
 • مروری بر تمام داروها و مکمل ها: ممکن است لازم باشد مصرف برخی داروها و مکمل ها مانند آسپرین را قبل و بعد از عمل قطع کنید.
 • درمان سایر مشکلات چشمی: مشکلات چشمی نامربوط مانند عفونت یا التهاب ممکن است شانس موفقیت پیوند قرنیه را کاهش دهد. پزشک این مشکلات را قبل از عمل اصلاح می کند.

قطره های چشمی حاوی آنتی بیوتیک معمولا یک روز قبل از عمل برای جلوگیری از عفونت چشم استفاده می شود.

2. در طول عملیات

در روز پیوند می توانند از مسکن ها برای تسکین شما و از بی حسی موضعی برای بی حس کردن چشم ها استفاده کنند. همچنین ممکن است کاملا مست باشید. در هر صورت دردی احساس نمی کنید. زمان انجام عمل بسته به شرایط شما متفاوت است.

3. بعد از جراحی پیوند قرنیه

 • دریافت دارو: قطره های چشمی و گاهی اوقات داروهای خوراکی بلافاصله پس از پیوند و در دوران نقاهت برای کنترل عفونت، تورم و درد مصرف می شود. قطره های سرکوب کننده سیستم ایمنی برای جلوگیری از رد پیوند تجویز می شوند.
 • از محافظ چشم استفاده کنید: عینک یا عینک از چشمان شما در دوران نقاهت محافظت می کند.
 • به پشت دراز کشیده: بسته به نوع پیوند، ممکن است لازم باشد تا مدتی پس از پیوند این کار را انجام دهید تا بافت جدید در جای خود باقی بماند.
 • پیشگیری از آسیب: برای استراحت پس از پیوند قرنیه برنامه ریزی کنید و به تدریج فعالیت های طبیعی مانند ورزش را از سر بگیرید. از مالیدن یا فشردن چشم خودداری کنید. برای جلوگیری از آسیب چشم باید تا آخر عمر مراقبت کافی داشته باشید.
 • انجام بازرسی های دوره ای: برای بررسی بهبود و عوارض جانبی باید به طور دوره ای به پزشک مراجعه کنید.

برخی از افراد پس از عمل هیچ گونه ناراحتی را تجربه نمی کنند، اما برخی دیگر ممکن است برای چند روز احساس سوزش کنند یا چشمانشان قرمز و به نور حساس شود.

قرنیه خون دریافت نمی کند و بنابراین روند بهبودی کند است. اگر بخیه زده اید، پزشک چند ماه بعد آنها را در مطب می کشد.

نتایج پیوند قرنیه

حداقل بخشی از دید اکثر افرادی که این پیوند را انجام می دهند، بازگشته است. نتیجه پیوند به علت جراحی و سلامت شما بستگی دارد. بهبود کامل بینایی از چند هفته تا یک سال طول می کشد و احتمال عوارض جانبی و رد پیوند تا سال ها پس از پیوند وجود دارد و معمولاً با دارو تجویز می شود. به همین دلیل باید هر سال به پزشک مراجعه کنید.

اصلاح بینایی بعد از جراحی

در ابتدا، دید شما ممکن است بدتر از قبل از عمل جراحی باشد و ممکن است چندین ماه طول بکشد تا بینایی شما بهبود یابد.

هنگامی که لایه خارجی قرنیه بهبود یافت، چند هفته تا چند ماه پس از جراحی، چشم پزشک شما می تواند کارهایی را برای بهبود بینایی شما انجام دهد، از جمله:

 • اصلاح بی نظمی قرنیه (آستیگماتیسم): بخیه‌هایی که قرنیه اهدایی را در جای خود نگه می‌دارند می‌توانند فرورفتگی‌ها و برآمدگی‌هایی در قرنیه ایجاد کنند که می‌تواند دید شما را در برخی نقاط تار کند. پزشک می تواند این مشکل را با برداشتن برخی از بخیه ها و سفت کردن برخی دیگر حل کند.
 • اصلاح مشکلات بینایی: عیوب انکساری مانند نزدیک بینی و دوربینی را می توان با عینک، لنز تماسی یا در برخی موارد با لیزر چشم اصلاح کرد.

عوارض پیوند قرنیه

تقریباً بی خطر است، اما هنوز چند عارضه جانبی احتمالی وجود دارد، از جمله:

 • عفونت چشم؛
 • افزایش فشار در کره چشم (آب سیاه)؛
 • مشکلات بخیه های مورد استفاده برای محکم کردن قرنیه اهدایی؛
 • رد پیوند قرنیه اهدایی؛
 • خون ریزی؛
 • مشکلات شبکیه چشم؛
 • تاری عدسی چشم (آب مروارید)؛
 • مشکلات شبکیه مانند جداشدگی یا رتینیت.

علائم رد پیوند قرنیه

سیستم ایمنی می تواند به اشتباه به قرنیه اهدایی حمله کند که به آن رد پیوند می گویند. در این صورت نیاز به درمان دارویی یا پیوند قرنیه است. در صورت مشاهده علائم رد فوراً به پزشک مراجعه کنید. این علائم عبارتند از:

 • کاهش بینایی؛
 • چشم درد؛
 • چشمان قرمز؛
 • حساسیت به نور.

رد پیوند در 10 درصد از پیوند قرنیه اتفاق می افتد.

سوالات متداول

1 پیوند قرنیه چقدر موفقیت آمیز است؟

اغلب پیوند قرنیه موفقیت آمیز است، اما برخی از افراد ممکن است رد شوند و به پیوند قرنیه دیگر نیاز داشته باشند.

2. آیا پیوند قرنیه نیاز به بخیه دارد؟

اکثر مردم بعد از جراحی بخیه می زنند، اما نمی دانند. برخی از بخیه ها حدود 1 ماه پس از جراحی برداشته می شوند، در حالی که برخی دیگر برای سال ها باقی می مانند.

3. آیا بعد از پیوند قرنیه باید فعالیت هایم را محدود کنم؟

پرستار و پزشک در مورد محدودیت های فعالیت با شما صحبت خواهند کرد. شما باید از هر گونه فعالیتی که ممکن است تأثیر مستقیم بر چشم داشته باشد، مانند ورزش های تماسی اجتناب کنید.

4. آیا بینایی بعد از پیوند تغییر می کند؟

این معمولاً تاری دید پس از جراحی است، اما به تدریج بهبود می یابد. با بهبودی چشم و برداشتن بخیه ها، شکل قرنیه تغییر می کند. به همین دلیل، جراح معمولاً 3 تا 12 ماه صبر می کند تا لنز جدیدی را برای عینک شما تجویز کند و در صورت لزوم لنزهای تماسی را تجویز کند.

5. چه زمانی می توانم بعد از پیوند قرنیه رانندگی کنم؟

اگر دید چشم دیگرتان برای رانندگی خوب است، می توانید پس از از بین رفتن کامل بیهوشی که حدود 24 ساعت طول می کشد، رانندگی کنید. اما ممکن است جراح از شما بخواهد که چند روز صبر کنید. به همین دلیل بهتر است یکی شما را به خانه برساند و برای ویزیت به بیمارستان ببرد.

6. چه زمانی می توانم به سر کار برگردم؟

این بستگی به فعالیت کاری، راحتی و دید شما دارد. برخی از افرادی که پشت میز کار می کنند ممکن است چند روز دیگر به سر کار بازگردند. افراد دیگر باید چند هفته صبر کنند.

7. تا چه زمانی باید نگران رد پیوند قرنیه باشید؟

رد پیوند بعید است، اما تا سال ها پس از جراحی ادامه می یابد. به همین دلیل است که باید مراقبت های لازم را انجام دهید.

توجه! این مقاله صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن باید با پزشک یا متخصص خود مشورت کنید. اطلاعات بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید