چالش فاضلاب و پسماند در شالیزارهای گیلان


یک نماینده مجلس تصریح کرد: در استان گیلان نتوانستیم حوزه زباله را مدیریت کنیم و گاهی شیرابه های سرازیر شده از زباله ها…

குற்றுக்கு வியுக்கு வாட்ட்டு சில்யார்கிர்கியுக்குக்க் சில்யார்கிர்கியுக்குக்க்குற்றுக்கு வியுக்கு வாட்ட்டு சில்யார்கிர்கியுக்குக்க் சில்யார்கிர்கியுக்குக்க்

یک نماینده مجلس گفت: در استان گیلان نتوانستیم حوزه پسماند را مدیریت کنیم و گاهی شیرابه هایی که از زباله ها نشت می کند روی سطح زمین است که مردم را نگران می کند.

حسن محمدیاری درباره آبیاری برخی شالیزارها با فاضلاب گفت: امسال در ابتدای فصل کشاورزی با کمبود آب مواجه نبودیم و مزارع پر آب بود، در برخی نقاط نیاز به حفر یا تجهیز چاه های موجود بود. تا بتوانند برای تامین آب کشاورزان استان گیلان کمک کنند که این امر انجام شده است. چشمه هایی که بیشتر آب مورد نیاز بخش کشاورزی را تامین می کنند، در ابتدای سال و قبل از فصل کشاورزی تعمیر و آماده بهره برداری شدند، اما ممکن است برخی از شالیزارها با فاضلاب تصفیه نشده آبیاری شوند، زیرا خیر. موفق به پاکسازی زباله های استان گیلان سروسامان شدند و گاهی شیرابه های تراوش شده از زباله ها روی سطح زمین باقی می ماند و این مشکل نگرانی مردم را بیشتر کرده است.

وی با بیان اینکه در مجموع امسال اکثر مزارع کشاورزی با کم آبی مواجه نشده اند، افزود: در هفته جاری موضوع ورود فاضلاب به زمین های کشاورزی حوزه استان را با حضور استاندار پیگیری کردیم، تمهیداتی اندیشیده شد. جمع آوری پسماندها و جلوگیری از انتشار شیرابه هایی که به محیط زیست آسیب می زند، آب های زیرزمینی را آلوده می کنند و حیات باید در نظر گرفته شود و اعتباراتی در این زمینه در نظر گرفته شود. امیدوارم با اعتبارات استانی و ملی بتوانیم این مشکل را حل کنیم.

عضو مجمع نمایندگان استان گیلان نیز گفت: در استان گیلان ملاحظات زیست محیطی و منابع طبیعی داریم که متاسفانه دست ما را بسته است. دستور تعلیق شد. اکنون حدود 250 تن زباله در این منطقه تولید می شود و مشخص نیست که آیا سیستم سوزاندن باید نصب شود یا خیر. اینها مسائلی است که ما در استان های شمالی به ویژه گیلان با آن درگیر هستیم. محمدیاری با بیان اینکه دفع پسماندها و پسماندهای استان گیلان با توجه به شرایط اقلیمی و کشاورزی منطقه باید در دستور کار قرار گیرد، خاطرنشان کرد: برای حل این معضل نیاز به راه حل نهایی است، همه ادارات و نیروها باید دست به دست هم بدهند. به تفاهم برسند و برنامه ای مشترک برای حل این مشکل پیش بینی کنند. وی ابراز امیدواری کرد با بودجه 1401 و اعتبارات سفر رئیس جمهور بتوانیم این موضوع را سامان دهیم.

به گزارش ایلنا، در حال حاضر کمتر از 50 درصد شهر تلاش به شبکه فاضلاب این شهر متصل است و این قابل قبول نیست. البته پیش بینی هایی در بودجه و اعتبارات استانی برای راه اندازی شبکه مکانیزه فاضلاب وجود دارد.

دیدگاهتان را بنویسید