چرا آنتی بیوتیک در داروخانه ها موجود نیست؟


در ماه های اول شیوع کرونا، جامعه به شدت محدودیت ها و فاصله ها را رعایت می کرد که باعث شد علاوه بر تلاش برای کاهش…

চারা ব্র্বেটিক দ্র্রুকানান हा पिदाा؟চারা ব্র্বেটিক দ্র্রুকানান हा पिदाा؟

رئیس اتحادیه واردکنندگان دارو مهمترین دلایل کمبود آنتی بیوتیک در کشور در روزهای اخیر را تشریح کرد.

فردا ایخونت: در اولین ماه های شیوع کرونا، جامعه به شدت محدودیت ها و فاصله ها را رعایت می کرد که باعث شد علاوه بر تلاش برای کاهش کرونا، انتقال و بیماری زایی سایر ویروس ها یا عوامل بیماری زا را کاهش دهد. به همین دلیل در دو سال اخیر شاهد کاهش جدی مصرف آنتی بیوتیک ها در کشور بوده ایم.» ناصر ریاحی در گفت وگو با ایسنا این را می گوید.

وی با اشاره به تجربه برخی از تولیدکنندگان داخلی آنتی بیوتیک در ماه های اخیر، تصریح کرد: تا آنجایی که من اطلاع دارم یکی از شرکت های تولیدکننده به دلیل اینکه آنتی بیوتیک های خود را در بازار مصرف نداشتند مجبور به خروج از این آنتی بیوتیک ها شدند اما در ماه های اخیر علاوه بر کرونا، شاهد افزایش سایر بیماری‌های عفونی نیز هستیم که منجر به افزایش تقاضا برای آنتی‌بیوتیک‌ها شده و با توجه به اینکه برخی شرکت‌ها در ماه‌های اخیر تولید خود را کاهش داده‌اند، کمبود در بازار وجود دارد.

عضوهیئت مدیره اتاق بازرگانی تهران با بیان اینکه انباشت یا کم کاری در این زمینه وجود ندارد، تاکید کرد: البته از چند ماه پیش و با حذف ارز ترجیحی، قرار بر این شد که اساس واردات مواد اولیه نصف خواهد شد. البته در این زمینه مردم نباید نگرانی داشته باشند زیرا در طرح ضروار، دولت مابه التفاوت را پرداخت می کند و برای مصرف کننده نهایی مشکلی پیش نخواهد آمد.

ریاحی ادامه داد: با توجه به اینکه احتمال عرضه قیمت دارو با پایه ارزی جدید به بازار وجود دارد، سازمان غذا و دارو تصمیم گرفته تا زمانی که داروهای تولید شده با ارز ترجیحی تکمیل نشود، داروهای جدید وارد بازار نشوند. البته ما معتقدیم راه های دیگری برای مقابله با این مشکل وجود داشت، اما به هر حال این راه اجرا شد. بنابراین کمبود جبران ناپذیری نداریم و امیدواریم با دستورات صادره در مدت زمان کوتاهی مشکلات موجود در بازار برطرف شود.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا در صورت نیاز امکان واردات این داروها وجود دارد، گفت: شرکت هایی داریم که می توانند بلافاصله وارد بازار شوند و نیاز کشور را تامین کنند. همچنین عمده فروشان دارو در منطقه و کشورهای همسایه وجود دارند که در مدت زمان بسیار کوتاهی امکان خرید از آنها وجود دارد، بنابراین جای نگرانی در این زمینه وجود ندارد.

دیدگاهتان را بنویسید