چرا امام حسین (ع) مسلم بن عقیل را به سفیر برگزید؟به گزارش گروه فرهنگی ایسکانیوز، مسلم بن عقیل از سبط پاک بنی هاشم و از نسل حضرت ابوطالب عموی پیامبر (ص) است و از خانواده ای پاک، شجاع و با فضیلت برخاسته و پرورش یافته است. تحت نظر عموی عزیزش علی (علیه السلام) و پسر عمویش امام حسن (علیه السلام) و امام حسین (علیه السلام) و از علم و تقوا و دیگر فضایل این بزرگواران بهره مند شد. [۱] و این افتخار را داشت که داماد امیرالمومنین (علیه السلام) باشد و سالها در کنار امام حسن و امام حسین (علیه السلام) از ایشان پیروی کرده بود، هرچند در آن زمان بسیاری از مردم چنین نبودند. این بینش را داشته باشید

نقش های مسلمان

مسلم قبل از واقعه کربلا در رکاب امیرالمومنین(ع) رشادت های زیادی از خود نشان داد که از آن جمله می توان به جنگ صفین و حکومت امیرالمومنین(ع) اشاره کرد، او یکی از نقش آفرینان جنگ و جناح راست امیرالمومنین بود. لشکر مومنین در دست او بود. [۲] و همه اینها نشانه شجاعت و حکومت بلند اوست.

نایب خاص امام معصوم

اگر بخواهیم شخصیت مسلم بن عقیل را تحلیل کنیم، باید او را در زمره بزرگان دینی اسلام و بالاتر از آنها دانست، زیرا مسلم بن عقیل نماینده ویژه امام معصوم بود، مورد توجه خاص امام زمان (عج) قرار داشت. در زمان امیرالمومنین و در زمان امام حسن مجتبی یار و یاور ایشان بود و از وفادارترین و مهم ترین یاران پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله به شمار می رفت. [۳] و پس از شهادت امام حسن (علیه السلام) همراه امام حسین (علیه السلام) عازم مکه شد. [۴] او به عنوان نایب و وکیل خاص امام به کوفه فرستاده شد و امام این اعتماد خاص را به او داشت که به عنوان سفیر و کارشناس در امور سیاسی و نظامی به کوفه اعزام شد.

علت انتخاب مسلم بن عقیل به عنوان سفیر ویژه

امانت داری و تعهد بی چون و چرا و سابقه درخشان و بصیرت بالای او در پیروی از ولایت و تدبیر علمی و عملی او، همه اینها باعث شد که امام (علیه السلام) او را به عنوان نماینده خود انتخاب کند و در معرفی او به مردم کوفه چنین نوشت:

وَ انّی بعِثٌ الکُم بِاخی وَ ابْنِ عَمّی وَ ثِقَتی مِنْ اهْلی «مُسلِمِ بن عَقیل» لِیُعْلِمَ لِیُعْلِمَ لِیُعْلِمَ لِیُع. [۵]

و همانا برادر و پسر عمویم و محرم یارانم را می فرستم. مسلم بن عقیل به شما (اهل کوفه) تا مرا از حقیقت امر خود آگاه سازید و آنچه را که از ملاقات شما در آن روشن است برای من بنویسید.

مردم کوفه نیز از عظمت نماینده امام (علیه السلام) آگاه بودند، از این رو قبل از آمدن عبیدالله بن زیاد به کوفه، از او استقبال خوبی کردند. نزد حضرت آمد و گفت: پس از تو خیری در زندگی نیست. [۶] بعد از تو هیچ خوبی در زندگی وجود ندارد.

مقام والای علمی مسلم بن عقیل

از دیگر ابعاد شخصیتی مسلم بن عقیل، مقام والای علمی اوست، هرچند گزارش های اندکی در این زمینه به دست ما رسیده است، اما مواردی را می توان مشاهده کرد که این مقام را نشان می دهد.در مورد نمونه مردانی از نویسندگان اهل سنت، مسلم بن عقیل مورد توجه قرار گرفته است. یک مدرنیست صفوان بن محب معتقدند و گفته اند که از او حدیث نقل کرده است [۷]. او وکیل و دانشمند بود [۸] و همان مقام تام الاختیار ویژه ای را که نواب اربعه نسبت به امام زمان (علیه السلام) داشتند، مسلم بن عقیل نسبت به امام حسین (علیه السلام) علاوه بر سجایا و غیر آن، همین مقام را داشت. شاخص هایی که فقط در وجود او بود.

یک عامل نبوی در سخت ترین شرایط

در جریان پیشنهاد کشتن عبیدالله بن زیاد در خانه هانی بن عروة، علیرغم اینکه همه شرایط برای کشتن ابن زیاد برای وی فراهم بود، مسلم بن عقیل از این کار خودداری کرد. وقتی علت را از او پرسیدند، گفت: سخن پیامبر را به یاد آوردم که فرمود: «مؤمن غافلگیرکننده نمی‌کشد و این عمل را به سیره پیامبر مستند می‌کند و این نشانه آن است. آگاهی و شناخت او از سیره پیامبر و دلبستگی و تقوای بالای او در پایبندی به اصول. [۹]

پیشرو حماسه عاشورا

مسلم در واقعه عاشورا رهبر حماسه عاشورا بود و حضور او در کوفه مکر و نفاق بنی امیه را آشکار کرد و اقامت او در کوفه یادآور اقامت و مظلومیت خاندان پیامبر در کربلا است.

شجاعت بی چون و چرا

مسلمان را شجاع ترین پسر آگیل می نامیدند [۱۰] ; پس از استقرار مسلم در خانه طوی، پسرش بلال که با دوستانش بیرون رفته بود، به خانه بازگشت و از حضور مسلم در خانه باخبر شد. او با وجود اصرار مادر، موضوع را پنهان نکرد و نزد عبدالرحمن بن اشعات رفت و ماجرا را با او در میان گذاشت و ابن زیاد نیز از موضوع مطلع شد و سپس شصت یا هفتاد یا به قول خودش سه نفر آورد. صد سرباز مخصوص با او محمد بن اشعات به مخفیگاه مسلم رفتند. [۱۱]

جنگ سختی در گرفت و تعدادی از سپاهیان ابن زیاد کشته شدند. چون خبر به ابن زیاد رسید، به ابن اشعط خبر داد که تو را برای دستگیری شخصی فرستادم در حالی که لشکر من ضربه سنگینی خورده است. ابن اشعاط پاسخ داد: آیا می دانی که ما را فرستاد تا شیر دلاور و مردی را با شمشیری که در دست مردی شجاع و با اراده است بگیریم؟ او از خاندان پیامبر صلی الله علیه و آله است. ابن زیاد خبر داد که او را نجات دهد، زیرا راه دیگری برای دستگیری او نخواهی یافت.[۱۲] مسلم گفت: نیازی به دفاع از مکر پیشگامان نیست. همه اینها ناشی از ایمان و اعتقاد بالای او به ولایت است.

بینش، بصیرت، درون بینی

بسیاری از بنی هاشم با امام به کربلا نیامدند، البته امام به واجبات عمل نکرده بود، اما خودش با امام آمد و این مشکل از بصیرت زیاد مسلمان است.

مهم ترین پیام هایی که می توان از زندگی نامه مسلم بن عقیل گرفت

با تمام مدارج علمی و تقوای او، مهم‌تر از همه، بصیرت، فداکاری و رهبری قیام امام حسین علیه‌السلام است و حضور ایشان در کوفه بعدها تأثیر مهمی داشت، فعالیت‌های مسلمانان در کوفه بعدها باعث قیام شد. در جامعه مسلمین، مانند قیام توابین و غیره. این و تسلیم مطلق او در برابر امام زمانش.

شجاعت در راه حق از دیگر مواردی است که در سیره مسلم به چشم می خورد. یکی دیگر از خصوصیات مسلم بن عقیل، التزام به سنت نبوی بود. به وجود آمد تا مردم را از سیره نبوی دور کند و اگر اعتلای امام و اخلاص افرادی مانند مسلمانان نبود، فضای کنونی جامعه ما تاریک و خط راستین اسلام از بین می رفت.

و اگر این اسوه ها نبودند ارزش های دین از بین می رفت و مسلم بن عقیل و امثال او الگو و آفت جامعه هستند و اگر مسلمانان و امثال او نبودند. نه علم داشته باشید و نه اثری از فرهنگ راستین اسلام باقی بماند و پایه و اساس مکتب اسلام مرهون همین بینش های خونی است و فرهنگ مقاومت تا رسیدن به دوران طلایی بر همین الگوها و الگوها باقی می ماند. از انقلاب اسلامی

شاخص ها:

[۱] – الشهید مسلم بن عقیل، ص 81 و 83

[۲] – مناقب آل ابیطالب، ج 3، صفحه 197

[۳] – ریزال الطوسی، ص 70

[۴] الامامه و السیاسه، جلد ۲، صفحه ۲۳۰۴

[۵] – اخبار الطوال، دینوری، ص 138

[۶] – مروج طلا، جلد 3، صفحه 724

[۷] – الثقات، جزء پنجم، ص 391; رسانه، جلد ۷، صفحه ۲۲۲۴

[۸] – الشهید مسلم بن عقیل، صفحه 109

[۹] – التاریخ الکبیر، جلد 4، صفحه 266.

[۱۰] – . المعارف جزء 7، صفحه 204

[۱۱] – الکمال فی التاریح، جلد 4، صفحه 32

[۱۲] – الفتوح، جلد 5، صفحه 924

دیدگاهتان را بنویسید