چرا نرخ رشد بورس کاهش یافته است؟


اگرچه این روزها بازار سهام در حال افزایش است، اما سهام عمده به مقاومت خود نزدیک شده اند و…

اگرچه این روزها بازار سرمایه در حال افزایش است، اما عمده سهام به مقاومت خود نزدیک شده اند و به همین دلیل رکورد شاخص کل بورس متوقف شده است.

البته خروج پول واقعی از بازار سرمایه بعد از روز یکشنبه که رکورد ورود سرمایه واقعی به بورس شکسته شد نیز می تواند تاثیر بسزایی در کاهش رشد شاخص های بورسی داشته باشد.

به گزارش فارس، برخی کارشناسان رسیدن شاخص کل و شاخص کل متعادل به سطوح مقاومتی را یکی از دلایل کاهش رشد بورس می دانند. شاخص عمومی همگن نیز در مقاومت دخیل است. مقاومت هایی مانند میانگین متحرک 200 روزه و 55 روزه به همراه سقف کانال نزولی که به آن خط روند نزولی نیز می گویند.

رسیدن به سطح فیبوناچی 50 درصدی شاخص کل بورس می تواند برای بسیاری از سهامدارانی که هنوز از رشد بازار سهام مطمئن نیستند، خبر امیدوارکننده ای باشد. البته این تحلیل هنوز انجام نشده است. این محدوده در مرداد و شهریور سال جاری به عنوان سطح حمایتی برای شاخص عمل کرد.

* بسته حمایتی بورس باعث افزایش اعتماد به بازار سرمایه شد

حمید دستیاردی کارشناس بازار سرمایه در گفت وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس در این باره می گوید: با توجه به بسته حمایتی سازمان بورس از بازار سرمایه، دست بسیاری از فروشندگان بسته شده است تا سمت فروش سهام و همین موضوع بازار را خالی از فروشنده کرد.

وی ادامه داد: مردم در بازار بیم دارند که در صورت فراموشی این بسته حمایتی شاهد عرضه های زیاد در بازار باشیم. این مشکل آنها را در انجام معاملات محتاط کرده است. در صورت احیای اعتماد به بازار سهام، می توان شاهد رشد مداوم شاخص کل و افزایش ارزش سهام در بازار سرمایه بود.

این کارشناس بازار سرمایه با بیان اینکه انتشار اوراق تبعی با رویکرد بیمه سهام جمعی می تواند اثر آرام بخشی بر بازار سرمایه بگذارد، تاکید کرد: بهتر است دولت پیش بینی پذیری اقتصادی بنگاه های اقتصادی را فراهم کند.

دستیاردی تصریح کرد: بازار سرمایه با چالش های متعدد و متنوعی مواجه است که افق سرمایه گذاری بلندمدت را تحت تاثیر قرار می دهد. در این میان اگر سیاستگذار موفق به رفع این چالش ها شود، نوعی اطمینان در بازار شکل می گیرد.

* کاهش نرخ رشد شاخص های بورس

به این ترتیب شاخص کل بورس در پایان معاملات روز چهارشنبه با ۶ هزار و ۶۱۳ واحد رشد نسبت به روز کاری قبل به رقم یک میلیون و ۴۱۴ هزار و ۳۴۷ واحد رسید. اثربخشی این شاخص 47 درصد است.

شاخص کل همگن با رشد 1367 واحدی در سطح 397 هزار و 567 واحد قرار دارد. بازده این شاخص مثبت 35 درصد است. همچنین شاخص کل فرابورس ۷۳ واحد رشد کرد و به سطح ۱۸ هزار و ۴۲۱ واحدی رسید.

* کاهش ارزش کل معاملات در بورس

ارزش کل معاملات بورس امروز با 21 درصد کاهش به 13 هزار و 993 میلیارد تومان رسید. ارزش معاملات با اوراق بدهی در بازار دوم چهار هزار و 133 میلیارد تومان است که 29 درصد از ارزش کل معاملات بازار سرمایه را به خود اختصاص می دهد.

ارزش معاملات سهام خرد با 20 درصد کاهش نسبت به روز کاری قبل به 5 هزار و 365 میلیارد تومان رسید. سهم این معاملات 38 درصد از کل معاملات بورس است.

* کاهش 39 درصدی برداشت پول واقعی از بازار سرمایه

در کل معاملات روز چهارشنبه ارزش خالص تغییر مالکیت قانونی به پول واقعی در بازار برای دومین روز متوالی منفی بود و 280 میلیارد تومان پول واقعی از بورس خارج شد که کاهش 39 درصد نسبت به روز قبل.

بیشترین خروج پول واقعی به سهام شستا (شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی)، خودرو (شرکت ایران خودرو) و خساپا (شرکت سایپا) و نمادهای شتران (پالایش نفت تهران)، آرین (پارس آریان) و خگستر اختصاص یافت. خودروهای (توسعه سرمایه گذاری ایران) بیشترین ورود پول واقعی را داشته اند.

* کاهش ارزش صف های خرید در بورس

در پایان معاملات امروز 44 درصد نمادها صعودی و 56 درصد سهام نزولی بودند.در معاملات روز چهارشنبه 85 نماد در صف خرید و 40 نماد صف فروش داشتند.

ارزش کل صف های خرید با 74 درصد افت به 60 میلیارد تومان رسید و ارزش کل صف های فروش با افزایش 526 درصدی به 357 میلیارد تومان رسید.

در پایان معاملات، عشایر شتران (شرکت پالایش نفت تهران)، قبشهر (شرکت صنعتی بهشهر) و تلیسه (شرکت دام نمونه تلیسه) بیشترین دم را داشتند.

در پایان معاملات، بیشترین صف های بازار متعلق به غدشت (دشت مرغاب)، سیلام (سیمان ایلام) و وطوان (بیمه تعاون) بود.

دیدگاهتان را بنویسید