چقدر از سبد غذایی مردم حذف شده است؟


تورم تمام بخش های مواد غذایی را پوشش می دهد و روند افزایش قیمت مواد غذایی توسط دولت های خارجی را متوقف می کند.

اگرچه مسئولان مدعی هستند کالاهای اساسی در بازار فراوان است، اما به نظر می رسد این وفور فقط برای افراد خاصی است که درآمدهای نامتعارف دارند و عوام جامعه همچنان مجبورند برای خرید کالاهای مصرفی به ارزان ترین نقاط مراجعه کنند. این مراکز نیز از ابتدای سال جاری با اصلاح نظام یارانه ها دیگر در شهر وجود ندارد.

همچنین علیرغم تاکیدات متعدد متولیان دولتی، قیمت هیچ یک از کالاهای اساسی به قیمت سابق برنگشته است و قیمت کالاهای اساسی مصرفی خانوارها هر روز در حال افزایش است.

چقدر از سبد غذایی مردم حذف شده است؟

اقتصاد 24 نوشت: تورم گریبانگیر همه بخش های مواد غذایی شده و توقف افزایش قیمت مواد غذایی از دست دولت خارج است تا جایی که پس از وعده های مکرر دولت مبنی بر کاهش قیمت این کالاها، قیمت مواد غذایی تا حدی افزایش یافت. مدت زمان کوتاه . من بر عهده میگیرم

بر اساس آمار در تیرماه امسال وضعیت تورم نشان می دهد که بیشترین افزایش هزینه های خوراکی و آشامیدنی در برخی استان ها به 100 درصد رسیده است.

عدم حمایت از تولید، اصلاح نظام یارانه ها، نوسانات نرخ ارز و افزایش هزینه های تولید از دلایل افزایش قیمت مواد غذایی تنها در 5 ماهه پایانی سال است.

گزارش های میدانی نیز حاکی از آن است که بازار کالا در رکود عجیبی قرار دارد. بنابراین قدرت خرید مردم برای بسیاری از کالاها از جمله برنج، گوشت، مرغ و میوه کاهش یافته است.

بنابراین بررسی قیمت ها در بازار نشان می دهد که بازار برنج ایران دیگر جایی برای اقشار ضعیف و بخش بزرگی از طبقه متوسط ​​جامعه ندارد. افزایش قیمت این محصول به قدری سریع بود که بوی برنج ایرانی کمتر در خانه های مردم به مشام می رسد. این در حالی است که در بازار هر کیلوگرم برنج حدود 85 تا 190 هزار تومان قیمت دارد.

برنج هاشمی ممتاز از 92 تا 99 هزار تومان، برنج مشکی ممتاز 145 هزار تومان و برنج طارم هاشمی 178 هزار تومان در بازار به فروش می رسد.

باد کردن «سبد معیشت» و آنچه کارگران دست زده اند

البته یکی از برنج فروشان گیلانی به اقتصاد 24 می گوید: قیمت هر کیلوگرم برنج پرایم در شمال نسبت به ماه های قبل 25 درصد کاهش داشته اما به دلیل افزایش بیش از 100 درصدی قیمت برنج. درصد مردم هنوز نمی توانند این محصول را بخرند. ندارد

نفت ارزان نبود

نفت یکی از کالاهایی است که به دلیل تغییر نرخ ارز و کمبود در بازارهای جهانی در بازار داخلی تحت فشار قرار گرفته است.

روغن سرخ کردنی یک لیتری 69 هزار تومان، روغن خوراکی یک لیتری 66 هزار تومان، روغن نیمه جامد حلب 5 کیلوگرمی به 409 هزار تومان رسیده است.

اگرچه دولت تلاش کرد تا قیمت این محصول را تثبیت کند، اما پس از اصلاح نظام یارانه ای و تغییر قیمت این محصول، توانایی مصرف کنندگان برای خرید روغن کاهش یافت و خرید نفت 30 تا 40 درصد کاهش یافت.

به گفته علیرضا شرفی، مدیرعامل شرکت تعاونی فرآوری روغن و دانه های روغنی، علاوه بر کاهش تقاضای داخلی، قیمت روغن در بازارهای جهانی نیز کاهش یافته است، بنابراین فعالان این حوزه از دولت انتظار دارند که با توجه به کاهش قیمت قیمت جهانی نفت خام، این محصول خواهد بود. باید نرخ کمتری در اختیار بهره برداران این صنعت قرار گیرد اما تاکنون این اتفاق نیفتاده است.

افزایش قیمت گوشت متوقف نشد

در این میان، گزارش‌ها حاکی از آن است که سرعت حذف تدریجی مصرف گوشت قرمز از سبد معیشت مردم، مانند سیاست حذف تدریجی ارز توسط دولت، شتابی ناگهانی و بسیار بحرانی‌تر از پیش‌بینی‌ها شده است. در بازار هر کیلوگرم گوشت گوسفند 162 هزار تومان است.

گزارش ها حاکی از آن است که هر کیلوگرم گوشت گوسفندی با استخوان 182 هزار تومان، پای گوسفندی 188 هزار تومان و خورش گوسفندی 285 هزار تومان به فروش می رسد.

این در حالی است که هر کیلوگرم پای گوساله ۲۲۸ هزار و ۵۰۰ تومان، خورش گوساله ۲۳۲ هزار تومان و ماهیچه گوساله ۲۲۷ هزار تومان است.

قیمت مرغ همچنان در حال افزایش است

بررسی های میدانی نشان می دهد که قیمت مرغ همچنان در حال افزایش است و تقاضا برای این محصول طی چند ماه گذشته کاهش چشمگیری داشته است. قیمت مرغ کیلویی در حال حاضر ۵۷ هزار تومان، سینه ۱۱۵ هزار تومان، فیله ۱۱۷ هزار تومان و پای مرغ ۵۳ هزار تومان است.

حبیب اسدال نژاد، نایب رئیس انجمن تولیدکنندگان گوشت طیور، در گفتگو با اقتصاد 24 در خصوص آخرین وضعیت قیمت مرغ؛ گفت: با توجه به قیمت مرغ و گوشت مرغ، قیمت مرغ و مرغ در سال 2018 در حال افزایش است. مرغداری ها مرغ زنده را کیلویی 37 هزار تومان می فروشند و در فروشگاه ها این قیمت نباید از 55 هزار تومان بیشتر شود.

وی می افزاید: قیمت مرغ گرم بالای 55 هزار تومان در مغازه های سطح شهر تخلف واحدهای صنفی است. تولیدکنندگان در این صنعت ضرر زیادی می کنند، اما فروشندگان و خرده فروشان در این بخش بیشترین سود را داشته اند. صنعت طیور به دلیل عدم برنامه ریزی دولت همچنان درگیر تامین خوراک طیور است.

از سوی دیگر بررسی های میدانی نشان می دهد که قیمت انواع میوه در بازار همچنان گران بوده و به دلیل تعداد و تنوع زیاد هر روز در حال افزایش است.

کاهش سهم میوه در سبد خانوارها در این فصل به ارزان ترین میوه ها نیز رسید. حداقل قیمت انواع میوه های تابستانی از 32 هزار تومان آلو زرد تا 200 هزار تومان برای انبه در بازار نشان می دهد که امسال امکان خوردن میوه های خوش رنگ و لذیذ تنبستان برای همه خانوارها وجود نداشت و اکثر مردم از مصرف آن کوتاهی کردند. . .

اسداله کارگر، رئیس اتحادیه فروشندگان میوه و تره بار تهران نیز به اقتصاد 24 گفت; با توجه به فراوانی و تنوع، قیمت بالای میوه ها در این فصل پیش بینی نمی شود، اما باید تصور کرد که گرانی سایر محصولات بر قیمت نهایی میوه ها تاثیرگذار بوده و این محصولات نیز در افزایش قیمت شرکت می کنند.

دیدگاهتان را بنویسید