چند نفر وام اجاره دریافت کرده اند؟


از اواسط خردادماه فرآیند ثبت نام متقاضیان کمک ودیعه مسکن از وزارت راه و شهرسازی آغاز می شود…

ಚಾನ್ ನ್ತ್ರ್ತ ವಾಮ್ಯೆ ವಾಯಾಗ್ ಕ್ರ್ ಕ್ಡಚಾನ್ ನ್ತ್ರ್ತ ವಾಮ್ಯೆ ವಾಯಾಗ್ ಕ್ರ್ ಕ್ಡ

از اواسط خردادماه که فرآیند ثبت نام متقاضیان کمک سپرده مسکن توسط وزارت راه و شهرسازی آغاز شد، بیش از 35 هزار نفر برای دریافت وام به بانک های مربوطه معرفی شدند و حدود 15 هزار نفر از این تسهیلات بهره مند شدند.

به گزارش ایسنا، از ابلاغ دستورالعمل سازوکار کمک سپرده مسکن در نیمه خرداد 1401 تا امروز 19 مردادماه، 35 هزار و 616 پرونده برای متقاضیان معرفی شده برای کمک سپرده مسکن در بانک های مربوطه تشکیل شده که از این تعداد 14 مورد. هزار و 850 مبلغ 8616 میلیارد ریال بابت ودیعه مسکن دریافت کردند.

به گفته مهدی سحابی – معاون اداره اعتبارات بانک مرکزی، پس از تایید شورای پول و اعتبار، سهمیه بانکی و استانی به همراه دستورالعمل نحوه پرداخت از سوی بانک مرکزی به سیستم بانکی ابلاغ شده است. بر این اساس متقاضیان دریافت تسهیلات به سامانه وزارت راه و شهرسازی مراجعه و اجاره نامه رسمی کد شده سال 1401 را ارائه می کنند.

از 21 خردادماه ثبت نام کمک سپرده مسکن آغاز شد. این وام که برای کمک به مستاجران در زمان شیوع کرونا تصویب شده بود در سال های 1399 و 1400 نیز بازپرداخت شد و سقف این تسهیلات در تهران در سال گذشته 70 میلیون تومان بود که امسال به 100 میلیون تومان افزایش یافت.

بر اساس مصوبه شورای پول و اعتبار، سقف وام و سپرده مسکن برای متقاضیان در شهر تهران 100 میلیون تومان، کلان شهرها 70 میلیون تومان و سایر شهرها 40 میلیون تومان است. متقاضیان جهت ثبت نام کمک واریزی مسکن با سامانه پشتیبانی طرح های وزارت راه و شهرسازی به نشانی saman.mrud.ir تماس حاصل نمایند.

در سال های 1399 و 1400 حدود 450 هزار نفر وام اجاره دریافت کردند. این در حالی است که حدود 8.5 میلیون خانوار مستاجر در کشور وجود دارد. عدم پرداخت وام به بسیاری از مستاجران باعث شکایت آنها شد. به نظر می رسد به دلیل کمبود منابع، بانک ها در پرداخت این تسهیلات سخت گیری کرده اند. به گفته مدیرکل دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی اولویت با کسانی است که تاکنون این وام را دریافت نکرده اند.

دیدگاهتان را بنویسید