چگونه به دوست خود توصیه کنیم؟ در شرایط مختلف چه باید کرد؟


متأسفانه، بیشتر مردم نصیحت نمی کنند و ممکن است وقتی به آنها توصیه می کنید از شما دوری کنند. ممکن است از خود بپرسید: «اگر دوستم به مشکل بخورد، چگونه می توانم به او کمک کنم تا از دست من عصبانی نشود؟» خوب، اگر بتوانید به درستی و منطقی به دوستتان توصیه کنید، مشکلی پیش نخواهد آمد. در این مقاله قصد داریم روش های مناسب برای انجام این کار را توضیح دهیم. با ما بمان.

نکات مهم برای مشاوره

1. بپرسید که آیا او به کمک نیاز دارد


اولین قدم این است که از فرد بپرسید که آیا به دنبال کمک یا مشاوره است یا خیر. برخی از افراد ترجیح می دهند زندگی محدود و با موفقیت و خوشبختی اندک داشته باشند. البته این افراد دلایل خاص خود را دارند و این سبک زندگی را بیشتر دوست دارند.

2. سوالات هوشمندانه بپرسید

برای دادن نصیحت صحیح، ابتدا باید شنونده خوبی باشید. شما باید با دقت به آنچه دوستتان می گوید گوش دهید و سپس شروع به پرسیدن سوالات متفکرانه کنید. این سوالات به فرد می فهماند که تنها هدف شما در این بحث کمک به اوست.

می توانید سوالات زیر را از او بپرسید:

  • چه چیزی در زندگی شما برای شما مهم است؟
  • دوست دارید در چه کاری موفق شوید؟
  • چرا این سوال اینقدر برای شما مهم است؟
  • فکر می کنید با چه چالش هایی روبرو خواهید شد؟

پاسخ هایی که می گیرید باعث می شود در توصیه های خود تجدید نظر کنید و ادعاهای منطقی تری داشته باشید. در این صورت دوست شما از نصیحت شما قدردانی خواهد کرد و به ارزش سخنان شما پی خواهد برد.

3. از انتقاد بپرهیزید

به جای اشاره به مشکلاتی که خود فرد برای خود ایجاد کرده است، بهتر است بر روی یافتن راه حل تمرکز کرده و تصویری از آینده برای آنها ارائه دهید. خود شخص به خوبی می داند که چه اشتباهی کرده است و انتقاد از او در این شرایط فقط باعث شرمندگی او می شود.

4. گزینه های مختلف را ارائه دهید

سعی کنید تمام گزینه های موجود را برای حل مشکل توضیح دهید و تصمیم نهایی را به دوست خود بسپارید. این ترفند نوعی «تصمیم گیری» است که خود فرد را به تصمیم گیرنده تبدیل می کند.

5. حامی باشید

هرگز ارزش گوش دادن و درک متقابل را دست کم نگیرید. وقتی دوست شما در مشکل است، بهترین کاری که می توانید انجام دهید این است که با دقت گوش دهید و ماهیت واقعی مشکل را درک کنید. به او اطمینان دهید که از او حمایت می کنید و سپس شروع به ارائه توصیه ها و توصیه های واقع بینانه کنید.

6. ارائه راه حل های سازنده

همیشه لازم نیست چیزهایی را بگویید که دوستتان دوست دارد. وقتی دوستتان از شما نصیحت و کمک می خواهد، یعنی به دنبال راه حل های سازنده و منطقی است، حتی اگر شنیدن نصیحت برایش سخت و تلخ باشد.

7. مشاوره حرفه ای ارائه دهید

اگر نمی توانید کمک کنید، از دادن اطلاعات نادرست خودداری کنید و صادقانه بگویید که هیچ توصیه ای به دوست خود ندارید و بهتر است از یک مشاور حرفه ای کمک بگیرید. نصیحت کردن با وجود نداشتن اطلاعات کافی یکی از رایج ترین اشتباهاتی است که اکثر مردم مرتکب می شوند. یک دوست خوب دوستش را تشویق می‌کند که وقتی برای مشکلی راه‌حلی وجود ندارد، به دنبال کمک حرفه‌ای باشد.

چگونه به افرادی که به توصیه ها پاسخ نمی دهند کمک کنیم؟

مشاوره بده

خیلی واضح هدفتان از دادن نصیحت را مشخص کنید تا طرف مقابل انگیزه داشته باشد که به حرف های شما گوش دهد، سپس به او کمک کنید تا درباره عواقب تصمیم خود فکر کند.

وقتی فرد تصمیم به انجام کاری گرفت، از او بپرسید: “با انجام این کار می خواهید به چه چیزی برسید؟” این سوال باعث می شود که آینده را تصور کند. وقتی می بینید که انتخاب آن شخص عاقلانه نیست و او از این تصمیم احساس بدی می کند، به او بگویید که از خود بپرسد: «چرا من چنین احساسی دارم؟» زیرا احساسات حقیقت پشت تصمیمات بد را آشکار می کند.

پس از دریافت پاسخ صحیح به سوالات، موارد زیر را برای ارائه توصیه های منطقی انجام دهید:

  1. موانع را برای فرد توضیح دهید؛
  2. شناسایی فرصت ها؛
  3. برای هر یک از مشکلات راه حل های مختلفی ارائه دهید؛
  4. بگذارید فرد تصمیم نهایی را بگیرد و از تصمیم او حمایت کند.

چگونه به دوستی که رابطه عاطفی او مشکل دارد، مشاوره دهیم؟

در چنین شرایطی باید قبل از مشاوره، وضعیت دوست خود را کاملا درک کنید. طلاق و جدایی همیشه توصیه خوبی نیست و ممکن است فرد بتواند مشکل خود را با همسر یا شریک عشقی خود حل کند و این توصیه شما بعداً روی دوستی شما تأثیر منفی خواهد گذاشت.

شما مجبور نیستید همیشه در تمام جنبه های زندگی دوست خود دخالت کنید. اگر فکر می کنید دوست شما در یک رابطه مشکل دار است، بهترین توصیه این است که او را تشویق کنید تا به دنبال کمک حرفه ای و مشاوره خانواده باشد.

چگونه به افرادی که همیشه شاکی هستند کمک کنیم؟

برخی از افراد همیشه از زندگی خود شکایت می کنند و به جای یافتن راه حلی برای مشکلات خود ترجیح می دهند فقط در مورد مشکل صحبت کنند. وقتی دوستتان مدام شکایت می‌کند، از او بپرسید: «آیا با گفتن این حرف حالم را بهتر می‌کنید یا به دنبال توصیه‌های مفیدی هستید؟» در این شرایط، طرف مقابل به احتمال زیاد انکار می‌کند و نمی‌پذیرد. بدون توصیه بهترین راه برای برخورد با این افراد این است که به آنها بگویید زمانی که آماده پذیرش نصیحت و نصیحت هستند درباره مشکلاتشان صحبت کنند و اگر نه، کوهی از کاه نسازید. گاهی ممکن است شخصی پس از یک اتفاق خاص به خود بیاید و برای مشاوره به شما مراجعه کند.

چه زمانی نباید دیگران را نصیحت کنیم؟

اگرچه برخی از افراد به کمک نیاز دارند، اما ترجیح می دهند نصیحت را نپذیرند و بدون توجه به موانع به راه خود ادامه دهند. این افراد مسائل عاطفی حل نشده ای دارند که آنها را در این حالت نگه می دارد. در این شرایط بهترین کاری که می توانید انجام دهید این است که از این افراد دوری کنید زیرا هرگز نمی توانید به آنها کمک کنید و فقط وقت خود را تلف می کنید.

وقتی کسی مثل کبک سرش را در برف فرو کرده است، نصیحت کردن او بسیار سخت و حتی بی فایده است، زیرا در نهایت بهانه می‌آورد و اجازه می‌دهد این شرایط کیفیت زندگی‌اش را تحت تأثیر قرار دهد.

آخرین کلمه

یک توصیه اصولی و منطقی می تواند راه درست را به دوستمان نشان دهد، اما یادمان باشد که گاهی اوقات ما قدرت انجام آن را نداریم زیرا راه حل همه مشکلات را نمی دانیم.

توضیحات ما چقدر برای شما مفید بود؟ تا به حال چند بار به دوستان خود انعام داده اید؟ لطفا تجربیات و نظرات خود را در قسمت نظرات با ما و سایر مخاطبان به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید