چگونه می توان بازار سهام را دقیق تر رصد کرد؟


برای پاسخ به این سوال ابتدا باید به این سوال که عمق بازار چقدر است پاسخ داد:

عمق بازار چقدر است؟

نمایش کلیه سفارشات موجود در بازار سرمایه و برای کلیه سهام بیانگر مفهوم عمق بازار است. در واقع طبق قوانین جدید باید امکان مشاهده تمامی معاملات و قیمت سهام های مختلف برای عموم فراهم شود. عمق بازار با علامت اختصاری DOM نشان داده می شود که مخفف Depth of Market است. هر چه حجم معاملات در یک بازار بیشتر باشد، عمق آن بازار بیشتر می شود.

رعایت عمق بازار نظم بازار را حفظ می کند و در شفافیت عملکرد آن تاثیر بسزایی دارد.

در گذشته تنها 5 ردیف از معاملات اخیر نمایش داده می شد، اما اکنون می توان عمق کل بازار را مشاهده کرد که اساساً نقدینگی بازار را افزایش می دهد و متناسب با افزایش عمق بازار، تعداد معامله گران نیز افزایش می یابد.

عوامل موثر بر عمق بازار

همانطور که گفته شد، عمق بازار نشان دهنده حجم کل سفارش است. در این میان عواملی وجود دارد که بر افزایش یا کاهش عمق بازار تأثیر می گذارد. از آنجایی که رونق و افزایش حجم معاملات بر افزایش عمق بازار تأثیر دارد، بنابراین عوامل رونق مانند افزایش تعداد شرکت های ثبت شده، تعداد سهامداران ذی نفع و تعداد مؤسسات مالی مؤثر است. نقش مهمی در افزایش عمق بازار دارد.

از سوی دیگر، بازار برای پویا ماندن و فعالیت مستمر، نیازمند شفافیت عملکرد خود و حضور فعال بازار است.

مزایای استفاده از عمق بازار

  • شفافیت
  • بهره مندی از سهامداران خرد
  • فقدان راه حل های احساسی
  • توانایی انجام تحلیل عمق بازار
  • از تغییرات هدفمند قیمت خودداری کنید
  • آشنایی کامل با عرضه و تقاضا

راه حل های موجود برای افزایش عمق بازار

در واقع هر چه تعداد معامله گران و حجم معاملات در یک بازار بیشتر باشد، عمق بازار نیز بیشتر می شود. بنابراین یکی از مولفه های مهم این امر جذب افراد واقعی بیشتر به بازار است. تداوم افزایش تنوع شرکت های بورسی و ایجاد ابزارهای مالی جدید برای تسهیل در معاملات، عمق بازار را افزایش می دهد.

نحوه مشاهده عمق بازار در Aware Trader

در سیستم‌های معاملاتی، عمق بازار پنجره‌ای است که تعداد سفارش‌های باز خرید و فروش سهام را نشان می‌دهد و به سرمایه‌گذاران کمک می‌کند تا عرضه و تقاضا برای نمادهای معاملاتی مختلف بازار سهام را اندازه‌گیری کنند.

افزودن لیست مظنه خرید و فروش نمادهای مختلف مزیتی است که می توان در سامانه معاملات آنلاین با دانش بهتر وارد معاملات بازار سرمایه شد و جایگاه بهتری در سفارش خرید و فروش کسب کرد.

دسترسی و استفاده از این ویژگی جدید بسیار آسان است. کاربران آساترادر ​​با مراجعه به بخش مانیتورینگ این سامانه به راحتی می توانند میزان عرضه و تقاضا و حجم سفارش را با قیمت های مختلف برای هر نمادی که مایل هستند مشاهده کنند. سپس با اطلاع از تمامی مظنه های خرید و فروش این نماد، اقدام به معامله انواع سهام در این بازار کنید.

برای این کار کافیست نماد مورد نظر را انتخاب کرده و بر روی پنجره جستجو و پیشنهاد کلیک کنید.

با کلیک بر روی نماد عمق بازار، تمام قیمت های سهام مورد نظر خود را مشاهده خواهید کرد.

پس از کلیک بر روی آیکون عمق بازار، سه آیکون در پایین ظاهر می شود. با کلیک بر روی آیکون اول سمت راست (که به صورت جدول است)، عمق بازار به صورت جدول به شما نشان داده می شود. نماد وسط عمق بازار را به صورت نمودار خطی و نماد سمت چپ این نشانگر را به صورت نمودار میله ای نشان می دهد. کاربران عزیز Asatrader می توانند اطلاعات عمق بازار هر سهم را به روشی که می خواهند مشاهده کنند.

آخرین کلمه

برای رصد دقیق تر بورس باید عمق بازار را بررسی کرد. با استفاده از این اطلاعات می توانید بازار و سهام مورد نظر خود را بهتر درک کنید.

عمق بازار با میزان مشارکت و نقدینگی رابطه متناسبی دارد و هر چه عمق بازار بیشتر باشد کارایی و ثبات بیشتری خواهد داشت. با استفاده از پنل معاملاتی کارگزار باتجربه (اساتریدر) به راحتی و با چند کلیک می توانید عمق بازار را مشاهده کرده و با خیالی آسوده به معامله در بازار سرمایه بپردازید.

دیدگاهتان را بنویسید