چگونه یک مرکز فرهنگی دانشجویی ایجاد کنیم؟ / ترم آخر شرط اصلی درخواست استبه گزارش خبرنگار گروه دانشگاه ایسکانیوز، کانون های فرهنگی دانشجویی از جمله موسساتی هستند که در حوزه هایی مانند دین (اسلام شناسی، نماز و عبادت، امر به معروف و نهی از منکر، عفاف، عفاف) در چارچوب مقررات کانون های فرهنگی دانشجویی دانشگاه ها و دانشکده ها هستند. و حجاب، قرآن و عترت، مراسم، جشنواره های مذهبی، ادبی و هنری، ادبیات، فیلم و عکاسی، هنرهای نمایشی، هنرهای تجسمی، صنایع دستی، فرهنگ و اندیشه، فرهنگی، اجتماعی، پژوهش های ساختمانی، ایران شناسی، گردشگری، محیط زیست، آسیب های اجتماعی، امداد و هلال احمر فعال هستند.

ضوابط کلی فعالیت کانون های فرهنگی دانشجویان دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی در جلسه مشترک یکصد و یکمین شورای عالی انقلاب فرهنگی، شورای اسلامی سازی دانشگاه ها و مراکز آموزش و پرورش در تاریخ 28 بهمن 92 به تصویب رسید. با انگیزه فعالیت های فرهنگی، هنری و اجتماعی و حمایت و رهبری این گروه از فعالیت ها برای دستیابی به ارزش های متعالی اسلامی و ایرانی، کانون های فرهنگی دانشجویی در دانشگاه ها شکل می گیرد.

ضوابط تشکیل کانون فرهنگی – دانشجویی

حداقل سه نفر از دانشجویان علاقه‌مند به فعالیت‌های فرهنگی می‌توانند به عنوان شورای مؤسسان درخواست تأسیس مرکز در یکی از حوزه‌های تعیین‌شده در این آیین‌نامه را به دبیرخانه شورای فرهنگی دانشگاه ارائه کنند. همچنین دانشجویان باید بدانند که اساسنامه پیشنهادی انجمن و لزوم تشکیل آن باید ضمیمه فرم درخواست باشد.

شرایط لازم برای تشکیل فرهنگسرا

دانشجویانی که قصد دارند برای تاسیس مرکز به دانشگاه مراجعه کنند باید دارای شرایطی مانند گذراندن حداقل یک نیمسال تحصیلی بدون منع دائم از تحصیل یک ترم یا بیشتر باشند. همچنین لازم به ذکر است که شورای موسس پس از تشکیل مجمع عمومی و انتخاب شورای مرکزی انجمن منحل خواهد شد.

شایان ذکر است شورای فرهنگی دانشگاه ظرف مدت 41 روز پس از دریافت و ثبت درخواست، مجوز تأسیس مرکز را صادر و یا علت عدم صدور مجوز را به صورت کتبی اعلام خواهد کرد.

همچنین چنانچه در مهلت مقرر به درخواست تأسیس کانون رسیدگی نشود، شورای فرهنگی با تأسیس کانون مخالفت کند یا دلیل عدم صدور مجوز از سوی شورا اعلام نشود، شورای موسس می تواند به گروه نظارت دانشگاه اعتراض کند. 11 روز پس از مهلت مقرر در این خصوص، تیم نظارت دانشگاه ظرف مدت یک ماه به اعتراض هیئت موسس رسیدگی و تصمیم نهایی را به صورت کتبی صادر خواهد کرد. نظر گروه نظارت در این خصوص قطعی و لازم الاجرا است.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید