چین در حال ساخت نیروگاه شناور در فضا است


چین راه اندازی نیروگاه خورشیدی را تسریع کرده است. این ابرقدرت این سفینه فضایی را برای سال …

نمی دونم میشه از قیچی استفاده کرد یا نهنمی دونم میشه از قیچی استفاده کرد یا نه

چین راه اندازی نیروگاه خورشیدی را تسریع کرده است. این ابرقدرت قصد دارد در سال 2028 با این فضاپیما پرواز کند تا یک ماهواره آزمایشی را در مدار 400 کیلومتری زمین آزمایش کند.

تصور می‌شود که این ماهواره انرژی خورشیدی را به امواج مایکروویو یا لیزر تبدیل می‌کند و سپس این نیرو را به مکان‌های ثابت روی زمین می‌فرستد.

اگرچه آزمایش اولیه تنها 10 کیلووات برق تولید می کند – که نیاز انرژی چندین خانه را برآورده می کند – به نظر می رسد که این فناوری می تواند به میزان قابل توجهی افزایش یابد. اولین فضاپیما قبل از ارسال به فضا روی زمین مونتاژ می شود، اما نسخه های بعدی کاملاً خارج از جو مونتاژ خواهند شد.

پروفسور دونگ شیوی از آزمایشگاه ملی علوم و فناوری مایکروویو فضایی کلیدی تحت نظارت آکادمی فناوری فضایی چین گفت: اگر این آزمایش موفقیت آمیز باشد، ابزاری موثر برای دستیابی به اهداف کربن خنثی و اوج کربن خواهد بود.

انتظار می رود تا سال 2035 مجموعه کاملی از سلول های خورشیدی پرقدرت تکمیل شود که قادر به تابش بیش از 36000 کیلومتر هستند. اگر تولید طبق برنامه پیش برود، تا سال 2050 مجموعه پیشرفته تری از سلول های خورشیدی با ولتاژ بین 10 تا 20 کیلو ولت و ظرفیت دو گیگاوات مونتاژ خواهد شد.

این [آرایه] تقریباً مانند یک نیروگاه هسته ای زمینی است، با این امید که هزینه مونتاژ آن برای اهداف تجاری به مرور زمان کاهش یابد.

اما پروفسور دونگ گفت که چالش های تکنولوژیکی چنین فضاپیما بی سابقه خواهد بود. یک آنتن برای مقاومت در برابر ضربات باد خورشیدی، گرانش و رانشگرها به صدها یا هزاران متر نیاز دارد.

علاوه بر این، به دلیل افزایش پرتاب‌های تجاری فضایی و تلاش‌های محدود دولت‌های جهانی برای محدود کردن زباله‌هایی که فضای بیرون را مسدود می‌کنند، نگرانی‌ها در مورد حفظ خنک‌سازی اجزا، نفوذ به جو در همه شرایط آب‌وهوایی و محافظت از آن در برابر زباله‌های فضایی است. او خودش را دارد – او چالش های دیگری ایجاد می کند.

این محقق مستقر در پکن با استناد به ساوت چاینا مورنینگ پست، یکی از نویسندگان بیانیه، گفت: “بنابراین مزارع فضایی انرژی بسیار بیشتری نسبت به زمین تولید می کنند.” این موضوع بسیاری از کشورها را نگران می کند، به ویژه کشورهایی که فناوری یا ظرفیت ساخت آن را ندارند.»

اگر از لیزرهای قدرتمند به عنوان سلاح انرژی استفاده شود، می تواند باعث قطع ارتباط یا آسیب به سخت افزار شود – چیزی که دانشمندان دفاعی پیشنهاد می کنند. علاوه بر چین، دولت بریتانیا با همکاری پیمانکاران دفاعی اروپایی و ارتش آمریکا در حال بررسی پیشنهادهای مشابه برای نیروگاه های خورشیدی است.

احتمالاً این تلاش‌ها به ترتیب در سال‌های 2025 و 2035 آغاز می‌شود – و فقدان قوانین بین‌المللی برای محافظت از کشورها در برابر خطرات این مسابقه تسلیحاتی انرژی، مایه نگرانی است.

دیدگاهتان را بنویسید