کارگزارانی که تا 4 برابر کمیسیون دریافت می کنند


این در حالی است که حق الزحمه مشاوران املاک در خرید و فروش ملک نیم درصد طرفین است که برخی از آنها تخلف آشکار از سوی هر یک از طرفین است.

این در حالی است که حق الزحمه مشاوران املاک برای خرید و فروش ملک نیم درصد طرفین است و برخی از آنها در صورت مشاهده تخلفات آشکار از هر یک از طرفین 1 درصد (در مجموع 2 درصد) دریافت می کنند.

به گزارش ایران جیب خبرگزاری تسنیم ، شهریورماه 98 سازمان صنعت، معدن و تجارت با استناد به مفاد ماده 51 قانون نظام صنفی طی نامه ای کاهش کمیسیون مشاوران املاک را اعلام کرد. کشورها و در مجموع نیم درصد تعیین شد.

همچنین هزینه اجاره رهن / سپرده در هر طرف یک دوم درصد مبلغ رهن، هزینه اجاره یک چهارم مبلغ اجاره ماهانه در هر طرف، هزینه تمدید اجاره یک دهم حق کمیسیون و حق مشارکت هر یک از طرفین دوازدهم درصد ارزش قرارداد جمعاً چهارده درصد تعیین می شود با حق الحاقیه قرارداد و تعهدنامه مطالبه شده رایگان.

یکی از مواردی که به ویژه در ماه های اخیر به دلیل عدم تطابق عرضه و تقاضا برای بازار مسکن به معضلی تبدیل شده است، «توافق اجباری» مشاوران املاک در زمینه خرید و فروش املاک است که گاهی اوقات دست به دست می شوند. تا یک درصد از هر یک از طرفین معامله.

روش مشاوران املاک نیز ساده است; قبل از مشاهده ملک مورد نظر به خریدار می گویند: «در صورت تمایل به هماهنگی برای بازدید و ملاقات با فروشنده، کارمزد ما 1 درصد است.» در غیر این صورت معامله را لغو می کنند.

به گزارش تسنیم، چند روز پس از قطع حق الزحمه مشاوران املاک، مصطفی کولی خسروی رئیس این اتحادیه واکنش نسبتا تندی نشان داد و پیش بینی کرد تخلفات مشاوران املاک افزایش یابد!

وی در این باره گفت: قبل از پیروزی انقلاب اسلامی حق الزحمه مشاوران املاک یک درصد بود و در سال 70 اعلام شد که برای معاملات تا سقف 20 میلیون تومان نیم درصد کارمزد و برای 20 تا 20 درصد کارمزد دریافت می شود. 100 میلیون تومان کارمزد ربع درصد. برای معاملات بالای 100 میلیون تومان نباید کارمزد گرفت تا قیمت مسکن افزایش پیدا نکند.

وی افزود: بارها اعلام کرده ایم که محدوده بنگاه های املاک مشخص شود تا بتوانیم صلاحیت های فردی داوطلبان برای ورود به این شغل را بررسی کنیم.هرکس برای گرفتن مجوز و صحبت به اتحادیه آمده است، متوجه می شویم. اگر بله یا خیر طرف کار داشت و بد کرد و آمد و جواز کسب خواست.

خسروی گفت: مشکل ما در کشور بیکاری و تورم بالا است. حالا مهندسان عمران، مهندسان کشاورزی، مهندسین فناوری اطلاعات از بیکاری به مشاور املاک تبدیل شده اند. یا مستمری بگیرانی که حقوقشان کفاف زندگی را نمی دهد وارد کار مشاوران املاک شده اند. آنها آپارتمان خود را می فروشند و یک مغازه می خرند و مشاور املاک می شوند.

وی با انتقاد از برخی اظهارنظرها، تصریح کرد: یکی از مسئولان می گوید مشاوران املاک رشوه می گیرند، برای حل این مشکل راهکاری ارائه دهید، آیا می توانیم برای جلوگیری از رشوه دوربین نصب کنیم؟

وی با بیان اینکه بیم آن داریم با مصوبه کمیسیون نظارت تهران تخلفات مشاوران املاک بیشتر شود، افزود: اینها مسکن های انتقالی است که دولت باید به آن توجه کند.

قلی خسروی: مردم از متخلفان مشاوران املاک شکایت کنند

رئیس اتحادیه مشاوران املاک دی ماه سال گذشته در واکنش به افزایش تخلفات مشاوران املاک و دریافت حق الزحمه یک درصدی توسط هر یک از طرفین معامله گفت: در معاملات خرید و فروش املاک و مستغلات حق الزحمه مشاور 25 درصد ارزش معامله است، یعنی.

مصطفی کولی خسروی ادامه داد: برای قراردادهای رهن کامل نیم درصد و اجاره بها یک چهارم اجاره ماهانه دو طرف است، در قراردادهای رهنی و ودیعه نیم درصد و هیچ کارمزدی در زمان اصلاح قرارداد نباید اخذ شود.

وی با بیان اینکه برای تمدید اجاره باید یک هشتم کارمزد – طبق قانون که این رقم یک دهم است – از طرفین دریافت شود، در پاسخ به این سوال که چرا برخی از مشاوران املاک در معاملات خرید و فروش قانون شکنی کردند؟ وی افزود: مردم مجبور به پرداخت هزینه نیستند.

وی تاکید کرد: اگر مردم به اتحادیه مشاوران املاک مراجعه کنند و از بنگاه شکایت کنند، کمیته ای برای این منظور تشکیل می شود. در صورتی که مشاور املاک رضایت خواهان را جلب نکند، طبق قانون تا 4 برابر مبلغ اضافی دریافتی جریمه می شود.

به گزارش تسنیم، پیش بینی قلی خسروی مبنی بر افزایش تخلفات مشاوران املاک به حقیقت پیوست و قابل تامل است که سندیکا هیچ نظارتی بر کار شرکت ها ندارد. در حال حاضر برخی بنگاه های معاملات ملکی در شهر تهران تنها در صورت دریافت یک درصد کارمزد، مقدمات «بسته شدن» معامله را فراهم می کنند.

مدتی است که اتحادیه املاک از وزارت صنعت به وزارت راه و شهرسازی منتقل شده است و با توجه به اظهارات رستم قاسمی وزیر راه و شهرسازی می توان به ساماندهی این سازمان امیدوار بود. فعالان این بخش که تاثیر مستقیمی بر وضعیت بازار مسکن دارد.

به گزارش تسنیم، بر اساس آمار جدید منتشر شده از سوی مرکز آمار ایران، متوسط ​​قیمت هر مترمربع واحد مسکونی در تهران در خرداد 1401 به 41 میلیون و 400 هزار تومان رسید و بر این اساس یک واحد 100 متری 4 میلیارد و 140 میلیون تومان.

اگر قرار باشد حق الزحمه مشاور املاک به صورت قانونی محاسبه شود، یعنی. نیم درصد هر طرف معامله برای سهم مذکور، کارمزد شرکت حدود 40 میلیون تومان خواهد بود. اما در «قرارداد اجباری» مشاوران املاک از هر یک از طرفین معامله یک درصد (در مجموع ۲ درصد) دریافت می کنند، یعنی. 160 میلیون تومان.

دیدگاهتان را بنویسید