کدام خانه ها از مالیات اجاره معاف هستند؟


در صورتی که مالک درآمد دیگری جز اجاره دادن ملک تا سقف معافیت مالیاتی که هر ساله اعلام می شود نداشته باشد…

دارندگان درآمد اجاره باید تا پایان تیرماه اظهارنامه درآمد اجاره را تا 1400 اعلام کنند که 75 درصد از درآمد اجاره مشمول مالیات و 25 درصد آن معاف از مالیات است.

ایسنا نوشت: مالیات بر درآمد املاک نوعی مالیات مستقیم است که شامل انواع درآمد املاک می شود و مالیات بر اجاره ملک یکی از سه نوع مالیات بر درآمد املاک است که درآمد اشخاص حقیقی و حقوقی برای اجاره املاک در ایران است.

درآمد مشمول مالیات از املاک اجاره ای عبارت است از مجموع املاک اجاره ای اعم از پولی و غیر پولی پس از کسر 25% هزینه ها، استهلاک ها و تعهدات مالک نسبت به ملک مورد اجاره. بنابراین 75 درصد درآمد اجاره ملک مشمول مالیات و 25 درصد معاف از مالیات است.

همچنین ملکی که درآمد اجاره آن مشمول مالیات اجاره است می تواند مسکونی، اداری یا تجاری باشد. البته استفاده از ملک در صورت احتساب آن با توجه به قوانین مربوط به مالیات بر درآمد ملک ناکارآمد است، زیرا این مالیات فقط به مبلغ اجاره پرداخت می شود.

لازم به ذکر است مالیات بر درآمد اجاره متعلق به صاحبان ملک بوده و ربطی به مستاجر ندارد.

این در حالی است که بر اساس اعلام سازمان مالیاتی، تمامی افرادی که دارایی یا دارایی خود را اجاره کرده اند و درآمدی از آن دارند مشمول مالیات بوده و موظفند تا پایان تیرماه امسال با my.tax.gov.ir تماس بگیرند. اظهارنامه مالیات بر درآمد خود را برای ملک 1400 آنها ارسال کنید.

هر مؤدی واجد شرایط باید اظهارنامه ای برای کلیه املاک اجاره ای در سراسر کشور در یک اظهارنامه الکترونیکی مالیات بر درآمد ملک ارائه کند.

در نوع مالیات بر دارایی دو نوع محاسبه مالیات دست اول و دست دوم وجود دارد که تفاوت این دو محاسبه در این است که منبع مالیات اجاره دست اول 75 درصد اجاره بها سالیانه است در حالی که این منبع مالیات بر اجاره ثانویه است. – استفاده از اجاره دستی توسط مستاجر، تفاوت بین اجاره بها پرداخت شده توسط وی به موجر و اجاره بهای دریافتی وی از مستاجر دوم.

براساس تبصره ماده 131 قانون مالیات‌های مستقیم، به ازای هر 10 درصد افزایش درآمد مشمول مالیات مشمولان این ماده، یک واحد درصد حداکثر تا سقف پنج واحد درصد از نرخ‌های مذکور کسر می‌شود. از درآمد مشمول مالیات سال قبل خود این تخفیف، بازپرداخت بدهی مالیاتی سال قبل و تسلیم اظهارنامه مالیاتی مربوط در مهلت اعلام شده از سوی سازمان امور مالیاتی است.

موارد مالیات بر درآمد ملک در سال 1400

بر اساس این گزارش، برخی از املاک از پرداخت مالیات بر درآمد اجاره معاف هستند که برخی از آنها به شرح زیر است:

1. اموال، اموال والدین یا همسر یا فرزند یا اجداد یا افراد تحت تکفل.

2. املاک اجاره ای تا 150 متر در تهران و تا 200 متر در جاهای دیگر.

3. مالکان مجتمع های مسکونی بیش از سه واحد استیجاری که طبق اعلام وزارت مسکن و شهرسازی بر اساس مدل مصرف مسکن ساخته و یا ساخته می شود از پرداخت 100 درصدی مالیات بر درآمد املاک معاف هستند. دوره اجاره دوره

4. در صورتی که مالک تا سقف معافیت مالیاتی که هر ساله اعلام می شود، درآمد دیگری جز اجاره ملک خود نداشته باشد، سقف و کف معافیت مالیاتی توسط سازمان امور مالیاتی اعلام می شود.

دیدگاهتان را بنویسید