کدام کشورها بزرگترین سرمایه گذاران خارجی در ایران هستند؟


آخرین گزارش وزارت «سمیت» نشان می‌دهد پروژه‌های سرمایه‌گذاری خارجی که از ابتدای سال جاری تا پایان تیرماه راه‌اندازی شده‌اند…

ورود پول خارجی به حوزه تولید و تجارت را کاهش می دهد. ترکیه اولین بازیگر سرمایه گذاری خارجی در ایران نسبت به سایر کشورهاست. همچنین سرمایه گذاری خارجی در بخش هایی مانند فلزات اساسی، محصولات شیمیایی و مبلمان طرفداران بیشتری دارد

آخرین گزارش وزارت سمیت نشان می دهد که تعداد طرح های سرمایه گذاری خارجی مصوب در کشور از ابتدای سال جاری تا پایان تیرماه نسبت به مدت مشابه سال گذشته بیشتر است. اما آنها پول کمتری به ایران می آورند که موید کاهش جریان پول خارجی به کشور است.

جذب پول خارجی در یک سوم اول سال کاهش می یابد. اقتصاد ایران با وجود افزایش تعداد طرح‌های سرمایه‌گذاری مصوب در کشور در بخش‌های صنعت، معدن و تجارت، شاهد کاهش حجم دلاری پروژه‌های خارجی در حوزه‌های تولید و تجارت بوده است. در این سال در دوره چهار ماهه منتهی به تیرماه 1401 مجموعاً 52 طرح به ارزش 131.5 میلیون دلار به تصویب رسید.

دنیای اختاز نوشت: اعلام آمار چهارمین ماه از جذب سرمایه گذاری خارجی در کشور از سوی وزارت «سمیت» نشان می دهد که جذب پول خارجی در این مدت از نظر حجمی 66 درصد کاهش داشته است. تعداد پروژه ها نسبت به مدت مشابه سال قبل 6.1 درصد رشد داشته است.

چنین وضعیتی در حالی رخ داد که سال گذشته در همین مدت 49 طرح به ارزش 388 میلیون دلار برای بخش صنعت، معدن و تجارت به تصویب هیات سرمایه گذاری رسید. محاسبه اعداد به‌دست‌آمده در ثلث اول سال 1400 نشان می‌دهد که هر طرح مصوب در بخش‌های تولیدی و بازرگانی حدود 8 میلیون دلار پول خارجی وارد کشور کرده است.

رقمی که البته در اواخر دهه 1400 محاسبه شد، یعنی ارزشی معادل 25 میلیون دلار برای هر طرح سرمایه گذاری خارجی مصوب در تولید و تجارت. در این شرایط می‌توان ادعا کرد که تغییر فاز عمده‌ای در فضای سرمایه‌گذاری خارجی در کشور ایجاد شده و سرمایه‌گذاران به سمت شرکت‌های کوچک و واحدهای با اندازه محدود تمایل دارند.

سوالی که از یک سو ناشی از ابهامات و مخاطرات موجود در اقتصاد کشور و از سوی دیگر ناشی از توسعه اقتصاد و تجارت بین المللی بود. لازم به ذکر است در این دوره از 52 طرح سرمایه گذاری خارجی مصوب، 15 مورد مشارکت 100 درصدی خارجی، 29 طرح مشترک و هشت مورد مشارکت مدنی، بیع متقابل و پروژه BOT است.

گزارش جدید وزارت صنعت، معدن و تجارت نشان می دهد که پنج کشور اصلی متقاضی سرمایه گذاری خارجی بیش از 80 درصد از کل پروژه ها را چه از نظر حجم و چه از نظر تعداد تایید کرده اند. ترکیه از نظر حجم سرمایه گذاری نسبت به سایر رقبا برتری دارد و از نظر حجم نیز افغانستان در سال های اخیر پروژه های بیشتری را در ایران نسبت به سایر کشورها تصویب کرده است.

این گزارش حاکی از آن است که سیستان و بلوچستان از فهرست استان های جذاب برای سرمایه گذاران خارجی خارج شده است. خراسان رضوی، قزوین، البرز، تهران و هرمزگان استان های جذابی برای سرمایه گذاری خارجی در دوره جدید هستند.

به جز این 5 استان که 100 درصد سرمایه خارجی را جذب کردند، 26 استان باقیمانده کشور نقشی در جذب پول خارجی نداشتند. بخش فلزات اساسی از نظر حجم و بخش مواد شیمیایی از نظر تعداد پرطرفدارترین حوزه ها برای جذب پول خارجی هستند.

میزان سرمایه گذاری خارجی در کشور رو به کاهش است و بر اساس گزارش صمت، از مجموع 131.5 میلیون دلار مصوب کشور، اکثریت آن به چهار صنعت «ساخت فلزات اساسی»، «ساخت سایر تجهیزات حمل و نقل، که در جای دیگر طبقه بندی نشده اند». “، “ساخت مبلمان و اجناس nc” به “ساخت مواد و محصولات شیمیایی” منتقل شد.

این چهار ناحیه صنعتی مجموعاً 68 درصد از کل سرمایه مصوب در قالب طرح های صنعتی خارجی را با بیش از 90 میلیون دلار به خود اختصاص داده اند. ورود ارزهای خارجی به کشور در چهار ماهه نخست سال جاری در حالی شروع به کاهش کرده است که حدود 85 درصد از کل طرح های سرمایه گذاری خارجی مصوب در حوزه صنعت، معدن و تجارت مربوط به صنعت است.

نمایه تمایل سرمایه گذاران خارجی برای سفر به ایران در ثلث اول سال 1401 که توسط دفتر محیط کسب و کار وزارت صنعت، معدن و تجارت منتشر شد، نشان می دهد که تمایل به صنایع مبتنی بر منابع با سرمایه گذاری اندک همچنان ادامه دارد. بالا

در میان کشورهای علاقه مند به حضور در اقتصاد ایران، ترکیه از نظر حجم سرمایه گذاری بالاتر از هند، افغانستان، چین و آلمان قرار دارد و بیشترین میزان سرمایه گذاری با 34.8 میلیون دلار را در قالب طرح های سرمایه گذاری صنعتی، معدنی و تجاری در کشور به تصویب رسانده است. ..

پس از ترکیه، هند با 25.5 میلیون دلار در رتبه دوم قرار دارد. پس از هند، افغانستان با 21.8 میلیون دلار سرمایه گذاری حاصل از پروژه های مصوب در رتبه سوم قرار گرفت. پس از این سه کشور چین با 14.5 میلیون دلار قرار دارد. آلمان به عنوان پنجمین کشور بیش از 12 میلیون دلار سرمایه خارجی در قالب پروژه های صنعتی در این کشور تصویب کرده است.

از نظر حجم، افغانستان مانند گذشته با 23 مورد بیشترین پروژه های سرمایه گذاری را تصویب کرده است و در این بخش پس از امارات، ترکیه، آلمان و عراق در صدر قرار دارد. امارات متحده عربی با هفت طرح، ترکیه با پنج طرح، آلمان با چهار طرح و عراق با همین تعداد طرح سرمایه گذاری خارجی مصوب از جمله کشورهای اصلی علاقه مند به حضور در اقتصاد ایران در این دوره 1401 هستند.

از نظر میزان دلاری پروژه های سرمایه گذاری صنعتی، تولید فلزات اساسی با بیش از 38.6 میلیون دلار، تولید سایر تجهیزات متحرک طبقه بندی نشده در جای دیگر با 21.8 میلیون دلار، تولید مبلمان و مصنوعات غیر طبقه بندی شده با 16.6 میلیون دلار است. میلیون دلاری، علاوه بر ساخت مواد و محصولات شیمیایی با 13.1 میلیون دلار مهمترین زمینه جذب ارز خارجی در دوره چهار ماهه بوده است.

از نظر تعداد پروژه، ساخت مواد و فرآورده های شیمیایی با هفت پلان، ساخت فلزات اساسی با چهار طرح، ساخت مبلمان و مصنوعات n.e.c. با چهار طرح و ساخت ماشین آلات و تجهیزات n.e.c. با چهار طرح از جمله بخش های دارای طرح هستند. مصوب ترین طرح های سرمایه گذاری خارجی

بررسی رکورد ضرب سکه های خارجی در سه ماهه اول 1401 نشان می دهد که تغییرات عمده ای در این دوره رخ داده است. به عنوان مثال، کشورهای کمی به صنعت حمل و نقل و زمینه تولید سایر تجهیزات حمل و نقل که در جای دیگری طبقه بندی نشده اند توجه کرده اند. بخشی که اخیراً موفق به تصویب طرح های سرمایه گذاری خارجی به ارزش 21.8 میلیون دلار به عنوان راه هایی برای جذب پول شده است.

از نظر جواز تاسیس و پروانه بهره برداری، بخش صنعت با حجم کل 107.8 میلیون دلار در رتبه اول و بخش بازرگانی با 15.2 میلیون دلار در رتبه دوم قرار دارد. میزان سرمایه گذاری مصوب بخش معدن در قالب پروانه بهره برداری 8.5 میلیون دلار است.

در نهایت با بررسی وضعیت تزریق نقدینگی در بخش‌های مختلف صنعت، معدن و تجارت، می‌توان دریافت که اکثر پروژه‌ها که 29 مورد از آنها به ارزش بیش از 86 میلیون دلار در قالب جوینت ونچر تصویب شده‌اند. مشارکت در ساخت و ساز با خارجی ها. هشت پروژه در قالب مشارکت مدنی، بیع متقابل و BOT به ارزش 29.7 میلیون دلار و 15 پروژه به ارزش بیش از 15 میلیون دلار در قالب مشارکت 100 درصد خارجی از دیگر جزئیات پروژه های سرمایه گذاری مصوب در این منطقه است. تولید و تجارت در چهارمین ماه منتهی به تیرماه سال جاری.

دیدگاهتان را بنویسید