کشف مراکز غیرمجاز رمزارز با مصرفی معادل 1 میلیون کولر گازی


هفته گذشته 109 مرکز استخراج غیرقانونی ارزهای دیجیتال در کشور افتتاح شد که از این تعداد 109 ماینر با ظرفیت 1345 کیلووات کشف و …

هفته گذشته 109 مرکز استخراج غیرقانونی ارزهای دیجیتال در کشور کشف شد که 109 ماینر با ظرفیت مصرف 1345 کیلووات که بیشتر آنها مربوط به پنج استان کشور بود. با احتساب این کشفیات، تاکنون در مجموع 7207 مرکز معدنی غیرمجاز رمزارز در کشور کشف و 234 هزار و 113 دستگاه نیز مونتاژ شده است. اما پیش‌بینی می‌شود این مراکز غیرمجاز همچنان در کشور فعال باشند و طبق گزارش شرکت تولید، انتقال و توزیع انرژی ایران (توانیر)، این روند شناسایی و جمع‌آوری ادامه دارد.

به گفته این شرکت، 43 درصد از این یافته ها از طریق گزارش های عمومی، 32 درصد از طریق بازرسی های محلی و 25 درصد از طریق روش های دیگر به دست آمده است. در گزارش قبلی، سهم گزارش های مردمی از این یافته ها حدود 19 درصد بوده و بیشتر یافته ها مربوط به استان های خراسان رضوی، تهران، خوزستان، اصفهان و آذربایجان شرقی است.

ارزهای دیجیتال نوعی پول دیجیتالی هستند که در آن تولید ارز و احراز هویت یک تراکنش پولی توسط الگوریتم‌های رمزنگاری کنترل می‌شود و معمولاً به صورت غیرمتمرکز و مستقل از بانک مرکزی عمل می‌کنند. هر ماینر بیت کوین دارای میانگین مصرف برق پنج یخچال 20 فوتی یا چهار کولر آبی است و اوج فعالیت آن می تواند بر پایداری شبکه تأثیر بگذارد. در نتیجه، مراکز مجاز ارزهای دیجیتال در ساعات اوج مصرف متوقف می‌شوند.

در همین راستا، وزارت نیرو از مردم می‌خواهد تخلفات را از طریق سایت صمت به نشانی https://www.tavanir.org.ir/samaat یا اپلیکیشن برق من گزارش کنند و پس از بررسی گزارش، افشاگران از نظر تخلف بررسی شوند. با پول پاداش داده می شود و اطلاعات افشاگران محرمانه باقی می ماند.

سخنگوی صنعت برق در این خصوص به ایران گفت: بر اساس بند 4 مصوبه تبصره 2 سال یک هیأت وزیران، مصرف برق برای استخراج رمز ارز در ساعات اوج مصرف ممنوع است. به خصوص از ساعت 13 تا 18 که اوج مصرف برق در کشور است. «بنابراین در این ساعات هم مراکز مجاز نمی توانند از شبکه سراسری برق بخرند.

مصطفی رجبی مشهدی ادامه می دهد: این موضوع در قرارداد تامین برق مراکز استخراج رمزارز ذکر شده است. این واحد تنها در صورتی می تواند در این ساعات کار کند که از روش های دیگر مانند گازوئیل و منابع تجدیدپذیر برق تامین کند.

به گفته رجبی مشهدی، روند افتتاح و جمع آوری مراکز غیرقانونی ارزهای دیجیتال همچنان ادامه دارد. صنعت برق با انجام مانور شناسایی و جمع‌آوری مراکز ارزهای دیجیتال، انجام بررسی‌ها و بازرسی‌های محلی شناسایی و جمع‌آوری مراکز غیرمجاز، استفاده از گزارش‌های مردمی برای شناسایی این مراکز غیرمجاز و استفاده از روش‌های فنی برای شناسایی مراکز غیرمجاز ارزهای دیجیتال، هماهنگی با پلیس ناجا اقتصادی امنیت و هماهنگی با دادستانی کل کشور، به دنبال شناسایی و توقف فعالیت این اداره کل است تا از فعالیت مراکز غیرقانونی بازیابی ارزهای دیجیتال و آسیب رساندن به لوازم رفاهی و برقی مشترکان صنعت برق جلوگیری شود.

به گفته سخنگوی صنعت برق، بیشترین کشفیات مربوط به استان های تهران، خراسان رضوی، اصفهان، خوزستان، آذربایجان شرقی و فارس است. وی همچنین از تمامی مشترکان در بخش های خانگی، اداری، تجاری، کشاورزی و صنعتی خواست در ساعات اوج مصرف به ویژه از ساعت 13 تا 18، مصرف خود را مدیریت کنند تا کشور در هیچ لحظه با وقفه مواجه نشود. مصرف برق تاکنون از 66000 مگاوات فراتر رفته و رکوردی تاریخی را به ثبت رسانده است. کل ظرفیت تولید برق کشور در مدار است و تنها اقدامی که می تواند تابستان امسال را بدون قطعی برق سپری کند، مدیریت مصرف با انجام اقدامات ساده ای مانند استفاده از نور خورشید برای روشنایی، استفاده از کولرهای آبی با حرکت کند و تنظیم سیستم خنک کننده روی 25 است. درجه سانتیگراد و استفاده غیر ضروری را در این ساعات متوقف کنید.

برآورد مصرف 1200 مگاوات برق در مراکز غیرمجاز

مدیرعامل شرکت مدیریت شبکه برق ایران می گوید: تقاضا برای مراکز استخراج ارزهای دیجیتال 800 مگاوات است. در ساعات اوج مصرف، معدنچیان مجاز به خرید برق از شبکه سراسری نیستند. این موضوع در قرارداد تامین برق مراکز استخراج رمزارز گنجانده شده و وزیر نیرو نیز بارها بر این موضوع تاکید کرده است.

وی در گفت‌وگو با ایران ادامه داد: در قوانینی که به تصویب می‌رسد، خرید برق از شبکه در روزهای محدود (فصل سرد و گرم) توسط معدن‌کاران ممنوع است و روش‌های دیگر مانند گازوئیل و منابع تجدیدپذیر باید ممنوع شود. . “برای تامین برق خود.”

رجبی مشهدی در خصوص وضعیت فعلی این مراکز گفت: این مراکز با توجه به شرایط و محدودیت ها مصرف را کاهش می دهند اما در مواقع اضطراری و افزایش نیاز مصرفی در کشور این مراکز به طور کامل از مدار خارج می شوند. »

سخنگوی صنعت برق با اشاره به افتتاح بیش از 7000 مرکز غیرمجاز گفت: حداقل مصرف مراکز غیرمجاز حدود 1200 مگاوات است. وی افزود: از ابتدای سال تاکنون 650 مگاوات دستگاه غیرمجاز شناسایی، جمع آوری و ضبط شده است.

دیدگاهتان را بنویسید