کشف ژنوم مربوط به قد انسان؛ نگران افزایش قد خود نباشید!


کشف ژنوم مربوط به قد در انسان شاید بتوانید این کار را انجام دهید دیگر نگران افزایش ارزش خود نباشید. در این مقاله مروری ژنوم های موثر بر رشد انسان ما پرداخت می کنیم با ما همراه باشید.

دانشمندان با مطالعه DNA بیش از 5 میلیون نفر 12 هزار ژنوم آنها متوجه شدند که مربوط به قد افراد است. آیا انقلاب ژن درمانی در راه است؟

این مطالعه که در 12 اکتبر در یک مجله معتبر منتشر شد طبیعت منتشر شد، بزرگترین مطالعه جهان ارتباط ژنومی با قد انسان از DNA بیش از 5 میلیون نفر و 281 مطالعه جمع آوری شده است.

بیشتر بخوانید:

ژنوم های موثر بر رشد انسان

قبلاً نمی دانستیم چه عوامل و تفاوت های ژنتیکی بر قد افراد مختلف تأثیر می گذارد، در نتیجه با این تحقیق، شناخت ما از تأثیر این عوامل بر تفاوت قد افراد بیشتر شده است. شایان ذکر است که بیش از 1 میلیون نفر از شرکت کنندگان در این مطالعه از تبار غیر اروپایی – آفریقایی، شرق آسیا، اسپانیایی تبار یا جنوب آسیا بودند.

دوازده هزار و صد و یازده جایگزین که در اطراف بخش‌هایی از ژنوم مرتبط با رشد اسکلتی جمع شده‌اند، پیش‌بینی خوبی از قد ژنتیکی افراد ارائه می‌دهند، به طوری که ۴۰ درصد از این تغییرات قد مربوط به افراد اروپایی تبار است و حدود ۱۰ تا ۲۰ درصد برای غیر اروپایی ها هم هست.

کشف ژنوم های مرتبط با قد در انسان
کشف ژنوم مربوط به قد در انسان

اکثراً قد بالغ، با داده های کدگذاری شده در دسترس است DNA تصمیم گرفت؛ زیرا فرزندان والدین قدبلند معمولا قد بلندتر و والدین کوتاه قدتر هستند اما این تخمین ها آنقدرها دقیق و کامل نیست. رشد نوزاد از دوران نوزادی تا بزرگسالی و نقش ژنتیکی درگیر به طور سنتی یک حوزه ناشناخته و پیچیده از زیست شناسی بوده است. پیش از این بزرگترین مطالعه در مورد ارتباطات بود ژنومی او با قد افراد پرداخت کرد، از حجم نمونه حدود هفتصد هزار نفر استفاده کرد، در این عبارت نمونه فعلی حدود هفت برابر بیشتر از مطالعات قبلی است.

ابعاد بی سابقه این تحقیق سطوح جدیدی از جزئیات و بینش بیولوژیکی را در مورد اینکه چرا افراد قد بلند یا کوتاه هستند ارائه می دهد، زیرا اکنون می دانیم که کدام ژنوم خاص با وراثت پذیری مناطق مختلف مرتبط است. یافته‌ها نشان می‌دهد که واریانت‌های ژنتیکی مرتبط با قد در نواحی درست بالای آن متمرکز شده‌اند 20 درصد از ژنوم فرد را پوشش می دهد.

چشم انداز کشف ژنوم های ویژه در آینده سلامت جهانی

آنچه در این تحقیق یافتیم می‌تواند به پزشکانی که می‌خواهند به افرادی که ممکن است به قد ژنتیکی نهایی خود نرسند کمک کنند، یا حتی می‌تواند به تشخیص بیماری‌ها و شرایط غیر محتمل‌تری که رشد را در چنین افرادی کاهش داده است، کمک کند. همچنین این تحقیق مدل ارزشمندی برای نحوه استفاده از تحقیقات ژنومی در مقیاس بزرگ ارائه می‌کند تا بتوانیم از آن برای شناسایی بیولوژیکی بیماری و متعاقباً اجزای ارثی آن استفاده کنیم.

آیا تنوع نمونه های ژنومی کافی است؟

درست است که علیرغم اینکه مطالعه توصیف شده، در مقایسه با مطالعات قبلی، شامل تعداد بیشتری از شرکت کنندگانی بود که اجداد غیر اروپایی داشتند، با این حال، محققان بر نیاز به تنوع بیشتر در مطالعات ژنومی خود تاکید کردند.

بیشتر داده های ژنتیکی موجود از افراد اروپایی تبار است، بنابراین مطالعات گسترده ژنومیک طیف گسترده ای از تنوع نژادی در سراسر جهان را نشان نمی دهد. افزایش مقیاس و اندازه مطالعات ژنومی و همچنین در جمعیت های غیر اروپایی برای دستیابی به سطح اشباع یکسان و کاهش تفاوت های آماری در جمعیت های مختلف ضروری است.

نگران افزایش قد خود نباشید
نگران افزایش قد خود نباشید

دکتر ایرینی مارولی، استادیار زیست شناسی محاسباتی در دانشگاه کوئین مری لندن و اولین نویسنده این مطالعه گفت:

“در مطالعه DNA بیش از 5 میلیون نفر به موفقیت هایی دست یافتیم که تا همین اواخر برای ما غیرممکن بود!”

وی افزود: «تحقیقات ژنومی چیزی را متحول می‌کند که ممکن است کلید حل بسیاری از چالش‌های بهداشت جهانی را داشته باشد – یک پتانسیل عظیم و هیجان‌انگیز!» با فرض اینکه بتوانیم تصویر واضحی از صفتی مانند قد در سطح ژنومی به دست آوریم، احتمالاً این ویژگی را داریم. یک مدل، برای بهبود آن. به عنوان مثال، بیماری های ژنتیکی مانند بیماری قلبی یا اسکیزوفرنی را می توان تشخیص داد و درمان کرد.

اگر بتوانیم بخش‌های خاصی از ژنوم را با ویژگی‌های خاص خود ترسیم کنیم، در را به روی درمان‌های هدفمند و شخصی‌سازی شده باز خواهیم کرد که می‌تواند برای مردم در سراسر جهان مفید باشد.»

بیشتر بخوانید:

شما برای کشف ژنوم های مرتبط با قد در انسان چه فکر می کنید آیا فکر می کنید این یک انقلاب در درک انسان از ژنتیک است؟ نظرات خود را با تکراتو در بخش نظرات به اشتراک بگذارید. اخبار فناوری با ما همراه باشید.

منبع: Sciencedaily

دیدگاهتان را بنویسید