کولرهای با مصرف بالا از بازار جمع آوری خواهد شد


یکی از بزرگترین مصرف کنندگان برق در کشور کولرها هستند که هدف حذف کولرهای پرمصرف است و همین تعداد کاهش مصرف را پیش بینی کرده است.

کولرهای پرمسرف از بازار جمع شدکولرهای پرمسرف از بازار جمع شد

کولر گازی یکی از بزرگترین مصرف کنندگان برق در کشور است که هدف حذف کولرهای پرمصرف است که پیش بینی می شود مصرف 2.5 میلیارد کیلووات ساعت انرژی کاهش یابد.

به گزارش جیب ایران ایسنا، سیستم های خنک کننده داکت اسپلیت و اسپلیت و چیلرهای گازی عموماً میزان مصرف بسیار بالاتری نسبت به چیلرهای آبی دارند و به همین دلیل می توانند هزینه برق مصرفی در محیط های اداری و مسکونی را به میزان قابل توجهی افزایش دهند. به عنوان مثال اگر در یک خانه 120 متری یک داکت اسپلیت با ظرفیت خنک کننده 48000 و مصرف انرژی A یا A plus فعال و مجهز به اینورتر حدود 5 کیلو وات باشد و اگر داکت اسپلیت به مدت 10 ساعت در طول مدت فعال باشد. روز در ماه های گرم سال. تنها با 50 درصد توان در مدار، مصرف ماهانه آن برابر با 750 کیلووات ساعت خواهد بود.

این در حالی است که اگر یک چیلر آبی با ظرفیت 7500 در همان ساختمان به عنوان نمونه فعال باشد، میزان برق مصرفی در حالت آهسته 0.4 کیلو وات و در حالت تند 0.9 کیلو وات است، محاسبه برق مورد نیاز این کولر آبی محاسبه می شود. برای یک ماه فقط 120 کیلووات ساعت خواهد بود. اگرچه مصرف برق چیلرهای گازی بسیار بیشتر از چیلرهای آبی است، اما استفاده از چیلرهای آبی به خصوص برای مناطق معمولی منطقی و مقرون به صرفه است.

بیش از 60 درصد مصرف به دستگاه های خنک کننده اختصاص دارد

در همین رابطه مصطفی رجبی مشهدی سخنگوی صنعت برق به ایسنا گفت: در اقلیمی مانند تهران کولر گازی و داکت اسپلیت باعث مصرف بیش از حد می شود و کسانی که از این نوع وسایل سرمایشی استفاده می کنند در صورت دمای کولر گازی و ساعات استفاده از آن اگر اهمیتی ندهند نمی توانند الگوی مصرف را رعایت کنند و در این صورت باید مبالغ بیشتری را متناسب با افزایش مصرف بپردازند.

وی با بیان اینکه 85 درصد از مشترکان تهرانی از کولر آبی استفاده می کنند، گفت: در حین ساخت اگر شرایط به گونه ای باشد که با ایزوله سازی فضا، شاهد خروج انرژی از واحد مسکونی نباشیم، کولرهای گازی راندمان بهتری نسبت به سایر تجهیزات دارند. اما به دلیل عدم رعایت مقررات سازمان نظام مهندسی برای جلوگیری از ورود گرما و خروج انرژی در حین ساخت یک واحد مسکونی، شاهد هدر رفت انرژی زیادی در این بخش هستیم. کولرهای آبی انرژی کمتری مصرف می کنند و مشتریانی که از این کولر استفاده می کنند می توانند مصرف خود را کمتر از حد استاندارد کاهش دهند و در صورت استفاده آهسته از آن هزینه کمتری بپردازند.

سخنگوی صنعت برق با بیان اینکه برای اکثر مناطق دارای اقلیم خشک و مشابه، چیلرهای آبی مطلوب است، گفت: از مشتریانی که از کولر یا داکت اسپلیت استفاده می کنند، نمی توان انتظار داشت که الگوی مصرف را رعایت کنند، هرچند کولرها دارای برچسب انرژی هستند با بررسی های انجام شده. ، به این نتیجه رسیده ایم که بسیاری از کولرهای موجود در بازار راندمان مصرف خوبی ندارند و یا به صورت قاچاق وارد کشور می شوند. میانگین مصرف مشترکان پرمصرف 450 کیلووات ساعت در ماه و معادل یک و نیم برابر الگوی مصرف است که همواره بیش از 60 درصد برق مصرفی در ماه های گرم سال به دستگاه های سرمایشی اختصاص دارد.

به گفته رجبی مشهدی، اگر دمای کولر را یک درجه افزایش دهیم، حدود 3 درصد از برق مصرفی آن کاسته می شود، به عبارت دیگر، اگر کولر یا وسایل سرمایشی به جای 18 درجه روی 25 درجه تنظیم شود، حدودا 20 درصد از مصرف کاهش می یابد کاهش برق. به عبارت دیگر با این اقدام شاهد کاهش 5000 مگاواتی مصرف برق خواهیم بود که معادل مصرف سه استان خراسان رضوی، جنوبی و شمالی است.

این در حالی است که برنامه دولت سیزدهم و وزارت نیرو برای بهینه سازی مصرف برق و کاهش 10 هزار مگاواتی با توجه به اجرای طرح های بهره وری تبیین می کند که پیشگیری از اتلاف انرژی و بهینه سازی یکی از راهکارهای مهم کنترل مصرف برق به ویژه در دوران است. در فصول گرم سال، لذا با توجه به نسبت بالای کولرهای آبی در ساعات اوج مصرف، تصمیم گرفته شد تا استاندارد انرژی کولرهای آبی بررسی شود.

به گفته محمود کمانی – مدیرعامل ساتبا، بر اساس این طرح طی چهار سال آینده در زمان پیک مصرف، پیش بینی می شود بیش از 1200 مگاوات تخلیه بار و 2.5 میلیارد کیلووات ساعت صرفه جویی در مصرف برق در کشور داشته باشیم.

به گزارش ایسنا، ماه گذشته اصلاحیه برچسب مصرف انرژی کولرهای آبی پس از گذشت بیش از 10 سال بازنگری و به سازمان استاندارد ارسال شد و در 27 مردادماه امسال از طریق سامانه سازمان استاندارد اعلام شد که بر اساس این اصلاحیه، کولرهایی که رتبه انرژی آنها G, F, E از این پس قادر به تولید نخواهند بود و سازمان ملی استاندارد و وزارت حریم خصوصی مانع تولید آنها خواهند شد.

دیدگاهتان را بنویسید