گاز زدن؛ دلیل رفتار این کودک چیست و چگونه آن را اصلاح کنیم؟


کودکان هنگام عصبانیت واکنش های متفاوتی از خود نشان می دهند. برخی از آنها سعی می کنند طرف مقابل را بزنند، برخی فحش می دهند، برخی فریاد می زنند، برخی گاز می گیرند. گاز گرفتن یکی از روش هایی است که کودکان برای تخلیه خشم و انتقام از آن استفاده می کنند. در مهدکودک های آمریکا 35 درصد آسیب های کودکان به دلیل گاز گرفتن همکلاسی هاست! جالب است بدانید که این رفتار برای کودکان زیر ۷ سال طبیعی تلقی می شود، البته به این معنا نیست که به کودکمان اجازه دهیم وقتی عصبی می شود طرف مقابل را گاز بگیرد. عادی بودن به این معناست که روش فرزندپروری ما مشکلی نداشته و با پاسخ صحیح می توانیم رفتار کودک را اصلاح کنیم. در این مقاله علائم گاز گرفتن در کودکان و نحوه جلوگیری از این رفتار را توضیح می دهیم.

گاز گرفتن کودکان نشانه چیست؟

دلیل پرخاشگری در کودکان این است که تحت تاثیر شرایط قرار می گیرند و عصبانی می شوند. گاز گرفتن و آزار دیگران شدیدترین رفتارهای پرخاشگرانه کودکان است. در واقع وقتی کودک این کار را انجام می دهد به قدری عصبانی می شود که نمی داند چه کار دیگری می تواند انجام دهد تا عصبانیت خود را تخلیه کند. البته همیشه عصبانیت دلیل گاز گرفتن نیست. به طور کلی در پاسخ به این سوال که نشانه گاز گرفتن کودک چیست، می توان گفت که کودک زمانی دیگران را گاز می گیرد که راه دیگری برای ابراز احساسات پیدا نمی کند.

اجازه دهید این موضوع را با مثالی از احساسی غیر از خشم بیشتر توضیح دهیم. کودکی را تصور کنید که به تازگی یک خواهر یا برادر کوچکتر از خود دارد. وقتی برای اولین بار نوزاد را می بیند، با سیل احساسات جدیدی روبرو می شود که نمی داند چگونه کنترل کند. او بچه را دوست دارد و نمی داند از کجا آمده و چقدر با آنها زندگی خواهد کرد! بنابراین ممکن است برای مقابله با احساسات و استرس ناشی از تلاش برای برقراری ارتباط و درک او، نوزاد را گاز بگیرد!

دلیل گاز گرفتن کودکان کوچک

در قسمت قبل به بررسی علائم گزش در کودکان پرداختیم. در این قسمت دلیل این رفتار مبتدی را بررسی می کنیم. کودکان نوپا، به خصوص پسران یک یا دو ساله، می توانند هر چیزی را از اسباب بازی های خود گرفته تا والدین خود گاز بگیرند. با رشد دندان های کودک، میزان گاز گرفتن افزایش می یابد. البته گاهی گازش می گیرند چون می خواهند چیزی شبیه اسباب بازی جدید کشف کنند.

از آنجایی که کودکان خردسال نمی توانند صحبت کنند، گاهی اوقات دیگران را گاز می گیرند تا منظور خود را برسانند. آنها با گاز گرفتن بزرگسالان توجه می خواهند یا به بزرگسالان نشان می دهند که چیزی را دوست ندارند. مثلاً وقتی کودک را محکم در آغوش می گیرید و برخلاف میلش او را می بوسید، ممکن است در اعتراض شما را گاز بگیرد.

چگونه عادت گاز گرفتن کودکان کوچک را از بین ببریم؟

کودکان خردسال معمولاً نمی دانند کاری که انجام می دهند اشتباه است. پس باید به زبان ساده به آنها بگویید گاز گرفتن دیگران را آزار می دهد و نباید این کار را انجام دهند. برای درک این موضوع برای مبتدیان، این رفتارها مفید است:

 • کلماتی مانند «نه» و «بد» را محکم بگویید تا کودک بداند کار اشتباهی انجام داده است.
 • به فردی که توسط کودک گاز گرفته شده است توجه کنید و مطمئن شوید که کودک متوجه شده است که آن شخص آسیب دیده است.
 • بعد از اینکه آرام شدید، کودک را نزد قربانی ببرید و از او بخواهید که او را نوازش کند و بگوید «متاسفم».
 • روش صحیح اعتراض را به کودک بیاموزید، مثلاً به او بگویید اگر نمی خواهد شی اش را به دیگری بدهد، به جای گاز گرفتن، شی را بگیرد و بگوید «مال من».
 • اگر کودک به آرامی کسی را گاز گرفت و دوباره قصد انجام آن را داشت، با چیز دیگری حواس او را پرت کنید.

علت گاز گرفتن در کودکان بزرگتر چیست؟

برخی از دلایل احتمالی این رفتار در کودکان عبارتند از:

 • خشم و غم.
 • قرار گرفتن در معرض استرس شدید مانند طلاق والدین، پیوستن به گروه جدیدی از کودکان به دلیل جابجایی مدرسه یا مهدکودک، یا بچه دار شدن.
 • تأخیر گفتار و ناتوانی در برقراری ارتباط معنا و نیازها به دیگران.
 • انتقام گرفتن
 • احساس خطر
 • قدرت نمایی در مقابل دیگران و کنترل اوضاع.
 • توجه را جلب کنید، حتی اگر منفی باشد.
 • نشان دادن محبت شدید به فردی که آنها را گاز می گیرد.

فقط به این دلیل که کودک دلیلی برای بدرفتاری دارد، رفتار او را توجیه نمی کند، اما دانستن اینکه چرا کودک شما گاز می گیرد می تواند به شما کمک کند ریشه مشکل را پیدا کرده و آن را برطرف کنید.

چگونه عادت گاز گرفتن کودکان را از بین ببریم؟

اگر هنگام گاز گرفتن فرزندتان حضور دارید، باید سریع اما آرام واکنش نشان دهید. کودک را از محل دور کنید و مطمئن شوید که به طرف مقابل آسیبی نمی رساند. ابتدا به فردی که توسط کودک گزیده شده است کمک کنید، محل گزش را با آب و صابون بشویید و در صورت لزوم پانسمان کنید. سپس به سراغ کودک بروید. برای برخورد با کودک به نکات زیر توجه کنید.

1. کودک را گاز نگیرید

برخی از والدین فکر می کنند که اگر کودک یاد بگیرد که گاز گرفتن آزاردهنده و آزاردهنده است، از انجام آن دست می کشند و به همین دلیل گاز می گیرند! این اشتباه است، زیرا خود پدر و مادر کارهایی را انجام می دهند که از آن منع شده اند و کودک را بیشتر عصبانی می کنند.

مقابله با خشم تاثیر مثبتی در تربیت کودک نخواهد داشت.

2. دلیل رفتار کودک را جویا شوید

فرزندتان را به گوشه ای خلوت ببرید. کمی صبر کنید تا هم شما و هم کودک آرام شوید. اگر ندیدید چه اتفاقی افتاد و چرا کودک دیگری را گاز گرفت، از خود بپرسید چرا. از او بپرسید که چه احساسی داشت و در هنگام انجام این کار به چه فکر می کرد. همچنین برای او توضیح دهید که پاسخ صحیح به چنین احساسات و افکاری چیست.

3. دفعه بعد در مورد آن با او صحبت کنید

هنگامی که کودک شما کسی را گاز گرفت، این احتمال وجود دارد که دوباره این کار را انجام دهد. وقتی دلیل نیش و احساسات لحظه ای را می پرسید، وقت آموزش است. به او بگویید وقتی چنین احساسی دارد چگونه واکنش نشان دهد. همچنین از او بخواهید در زمان عصبانیت یا ناراحتی از یک بزرگسال کمک بگیرد.

رفتار گاز گرفتن را در کودکان متوقف کنید

بعضی از بچه ها وقتی کسی آنها را عصبانی کرده یا وقتی با بچه دیگری مشکل دارد دوست ندارند از بزرگترها کمک بخواهند و در مورد مشکلاتشان صحبت کنند. بچه ها فکر می کنند اگر این کار را انجام دهند ضعیف و بی خیال هستند و دیگر دوستانشان به آنها اعتماد نخواهند کرد. برای حل این مشکل، به فرزندتان اطمینان دهید که هر وقت در مورد چیزی با شما صحبت کرد، آن را محرمانه نگه دارید، به کسی نخواهید گفت و بدون اینکه دیگران بدانند به او کمک خواهید کرد. وقتی کودک بداند که به نگرانی های او توجه می کنید، راحت تر به شما اعتماد می کند و در نتیجه می توانید از گزش های بعدی جلوگیری کنید!

4. محرک ها را شناسایی کنید

کودکانی که به گاز گرفتن عادت دارند معمولاً در صورت تحریک این کار را انجام می دهند. به عنوان مثال، زمانی که کودک دیگری بر سر او فریاد می زند، ممکن است گاز بگیرد. وقتی می دانید چه چیزی باعث تحریک فرزندتان می شود و چه زمانی آنها دیگران را گاز می گیرند، راحت تر می توانید از آن جلوگیری کنید. در مثال قبل، وقتی والدین می دانند که انگیزه فرزندشان دعوا با دیگران است، به محض مشاهده دعوای او با فرزند دیگری وارد عمل شده و مانع گاز گرفتن طرف مقابل می شوند.

5. روش صحیح ابراز احساسات را به کودک آموزش دهید

معمولا گاز گرفتن کودک نشانه آن است که او نمی تواند احساسات خود را به درستی بیان کند. به کودک خود بیاموزید که احساسات خود را با کلمات بیان کند. همچنین می توانید راه های دیگری را برای مدیریت خشم یا ناامیدی به او آموزش دهید. مثلاً به او بگویید وقتی ناراحت است می تواند عروسک مورد علاقه اش را بغل کند یا وقتی عصبانی است می تواند بالش را مشت کند.

6. کودک را خسته نکنید

مراقب کودک باشید. گاهی اوقات کودکان به دلیل استرس و خستگی گاز می گیرند. فعالیت های تفریحی و زمان استراحت کافی را برای کودک خود در نظر بگیرید. مطمئن شوید برنامه هایی که برای کودک ترتیب داده اید با آستانه تحمل او سازگار باشد و مزاحمتی برای او ایجاد نکند. گاهی اوقات کودکان به دلیل خستگی از کاری که انجام می دهند، صبر خود را از دست می دهند، زود عصبانی می شوند و دیگران را گاز می گیرند.

7. به کودک توجه کافی داشته باشید

کودکان گاهی اوقات کارهای بدی انجام می دهند تا توجه والدین و بزرگترها را جلب کنند. وقتی کودک را به گاز گرفتن توصیه می کنید، باز هم حواس تان است. فرزندتان را وادار کنید تا آنقدر توجه مثبت داشته باشد که نیازی به توجه منفی نداشته باشد. در طول روز زمانی را به بازی، صحبت و در آغوش گرفتن کودک خود اختصاص دهید، به خصوص اگر فرزند اول خود را برای تولد فرزند دوم خود آماده می کنید.

وقتی نوزاد تازه وارد خانه می شود، فرزند اول بیش از گذشته به توجه نیاز دارد و اگر این توجه را جلب نکند، به رفتار پرخاشگرانه روی می آورد.

7. بدون سرزنش و سرزنش با کودک رفتار کنید

والدینی که پس از گاز گرفتن کودک را سرزنش می کنند و فریاد می زنند معمولاً به نتیجه ای نمی رسند و فرزندشان دفعه بعد این عمل را تکرار می کند. بهترین پاسخ این است که قاطعانه به کودک بگویید کاری که انجام داده اشتباه است و جلوی طغیان را بگیرید. اگر جایی خارج از خانه خود هستید، به کودکی که در حال رفتن هستید بگویید و او را به خانه ببرید

آخرین کلمه

وقتی فرزند شما شخص دیگری را گاز می گیرد، طبیعی است که احساس خجالت، سردرگمی و تعجب کنید که چه بخشی از تربیت فرزندتان را اشتباه انجام داده اید. حتی اگر فرزندتان دیگران را گاز بگیرد، شما والدین خوبی هستید که برای تربیت فرزندتان وقت گذاشته اید. به جای سرزنش خود، رفتار کودک را مهار کنید و با نشان دادن رفتار صحیح به رفتار او پایان دهید.

اگر با وجود تلاش شما گاز گرفتن کودک ادامه داشت، بهتر است از روانشناس کودک کمک بگیرید. می توانید با روانشناس، معلم مهدکودک یا مدرسه و متخصص اطفال مشورت کنید تا دلیل گاز گرفتن فرزندتان را بیابید و راه هایی برای حل این مشکل بیابید.

توجه! این مقاله صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن نیاز به مشاوره پزشک یا متخصص می باشد. اطلاعات بیشتر


مهم ترین و سخت ترین وظیفه پدران و مادران تربیت فرزندان، تربیت فرزندان شاد و سالم امروز و فردای انسان های موفق است.دیدگاهتان را بنویسید