یارانه دارو به هیچ وجه حذف نمی شود!


رئیس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه به هیچ عنوان یارانه دارو حذف نمی شود، گفت: اکنون یارانه دارو…

يارانه دارو به هيك تطبيق دملة نمي شود !يارانه دارو به هيك تطبيق دملة نمي شود !

رئیس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه یارانه دارو به هیچ وجه حذف نمی شود، گفت: اکنون یارانه دارو از طریق بیمه ها در اختیار بیماران قرار می گیرد. ارز دارویی به هیچ وجه هدفمند نیست و نه قانونگذار و نه دولت چنین سیاستی نداشته و نخواهد داشت.

ایسنا نوشت: محمدباقر قالیباف در جلسه امروز شورای اسلامی در جلسه استماع گزارش کمیسیون بهداشت و درمان مجلس درباره بررسی عملکرد وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در اجرای طرح طرح دارویی» پس از اظهارات تعدادی از اعضای کمیسیون بهداشت و درمان و وزیر بهداشت طی سخنانی با تاکید بر اینکه مشکل دارو یکی از معضلات اساسی کشور است، گفت: متاسفانه در حوزه دارو و یارانه، یک اشتباه اصطلاحی مطرح می شود و همه جا گفته می شود، یعنی ارز ترجیحی را حذف کنید. در حالی که این اشتباه ترین کلمه ممکن است که ظاهر می شود.

وی تاکید کرد: با دارو و یارانه ارزی که پرداخت شده به هیچ وجه حذف نمی شود و در واقع اتفاقی که افتاده این است که یارانه ها مستقیما به خود مردم داده می شود. بنابراین یارانه دارو هم اکنون از طریق شرکت های بیمه به بیماران ارائه می شود. ارز دارویی به هیچ وجه هدفمند نیست و نه قانونگذار و نه دولت چنین سیاستی نداشته و نخواهد داشت.

رئیس مجلس با بیان اینکه ضمانت اجرای طرح مواد مخدر منوط به هوشمندی است، خاطرنشان کرد: اگر در اجرای طرح مواد مخدر هوشمندی صورت نگیرد، مطمئناً مردم آنجا متضرر می شوند و افرادی که دچار فساد شده اند. و از ارزهای دارویی بهره مند شدند، در اینجا مجدداً به صورت ریالی سود خواهند برد.

قالیباف با تاکید بر لزوم تکمیل پرونده الکترونیک سلامت ایرانیان گفت: اهمیت پرونده الکترونیک سلامت ایران به اندازه اجرای طرح دارویی مهم است و این موضوع را در مجلس پیگیری خواهیم کرد.

وی با اشاره به شرایط اجرای طرح دارو گفت: اگر فردی در کشور تحت پوشش بیمه نباشد امکان استفاده از طرح دارویی وجود ندارد بنابراین نباید یک ایرانی باشد که تحت پوشش بیمه پایه نباشد.

در همین راستا از وزارت بهداشت و دولت تشکر می کنم که از پنج میلیون و سیصد هزار نفری که بیمه نشده اند، حدود پنج میلیون و نود و دو هزار نفر تا پایان خردادماه به صورت غیرحضوری بیمه شده اند. اما تخمین زده می شود که به غیر از این افراد حدود 5 تا 6 میلیون نفر هنوز بیمه نشده باشند و باید برای این موضوع حرفی بزنیم زیرا به هر حال این افراد باید بیمه شوند در غیر این صورت با مشکل افزایش مواجه خواهند شد. قیمت داروها

رئیس مجلس با بیان اینکه تجربه اجرای طرح تحول سلامت تصویری است درست در مقابل چشمان ما، تاکید کرد: از وزارت بهداشت به خاطر نقاط قوت طرح تحول سلامت تشکر می کنیم اما این طرح نقاط ضعف زیادی هم داشت. که اگر این ضعف ها در طرح دروری تکرار شود هزینه های اضافی از بیت المال است.

قالیباف همچنین با اشاره به مدت زمان انتقال پول از بیمه به داروخانه ها در طرح دارویی خاطرنشان کرد: امروز حداقل 5 تا 6 ماه برای انتقال وجه از بیمه به داروخانه ها زمان لازم است. سازمان برنامه-بودجه و وزارت بهداشت توجه داشته باشند که هزینه های مربوط به بیمه داروها صرف هزینه های دیگری که در قانون نیز پیش بینی شده است، امکان مراجعه آنلاین به داروخانه ها وجود دارد، بنابراین مشکلی که امروز وجود دارد. در تاخیر در پرداخت پول به داروخانه ها بوجود نمی آیند.

وی با تاکید بر شفافیت در تخصیص ارز برای واردات دارو و مواد اولیه مورد نیاز شرکت‌های تولیدکننده دارو در کشور، گفت: هر روز داروهای ضروری و مقداری مواد اولیه ضروری مورد نیاز ارزی را خریداری و وارد می‌کنیم. در اختیار شرکت های تولیدی قرار می گیرد در این صورت نظارت دقیق بر توزیع ارز و تولید دارو یکی از موضوعات بسیار مهم و جدی است که هم وزارتخانه و هم بانک مرکزی باید به آن توجه کنند تا دیگر مشکلی در حوزه سلامت در حوزه سلامت ایجاد نشود. ارائه داروها

دیدگاهتان را بنویسید