یک دسته گل در بانک مرکزی طالبان


بیش از یک سال از سقوط دولت افغانستان به دست طالبان می گذرد، بانک مرکزی این کشور در گرداب سیاسی غوطه ور شده است و چشم انداز ناگوار برای نیمی از …

دحت‌گل ناشی‌ها در بانک مرکزی طالباندحت‌گل ناشی‌ها در بانک مرکزی طالبان

بیش از یک سال پس از سقوط دولت افغانستان به دست طالبان، بانک مرکزی این کشور در یک گرداب سیاسی غوطه ور شده است و چشم انداز بدی برای نیمی از جمعیت این کشور در آستانه قحطی پیش بینی می شود. مردم این کشور از نبود ثبات پولی، کمبود نقدینگی و اسکناس رنج می برند و این وضعیت جریان حواله، دستمزد و کمک های پولی را با مشکل مواجه می کند. در حالی که بیش از 9 میلیارد دلار از دارایی های خارجی کشور مسدود شده و این موضوع به محل مناقشه کشورهای غربی تبدیل شده است، ناتوانی بانک مرکزی کشور در انجام وظایف اساسی کشور را در وضعیتی نامطمئن قرار داده است.

برآوردهای مقامات بین المللی نشان می دهد که افغانستان در سال گذشته دو سوم تولید ناخالص داخلی خود را از دست داده است. در همین حال، برخی ناظران خارجی تاکید دارند که باید با آزادسازی دارایی های خارجی به درگیری با طالبان پایان داده شود و از سوی دیگر، برخی دیگر از عدم اعتماد به نیات طالبان صحبت می کنند و آزادسازی این دارایی ها را غیرممکن می دانند. آنچه مسلم است هزینه هنگفتی است که با نداشتن بانک مرکزی با حداقل کارکردها بر افغانستان تحمیل می شود. به این ترتیب پیش بینی می شود که دارایی های خارجی این کشور در صندوقی به نام «صندوق افغان» در سویس جمع آوری شود و طرفین مذاکرات برای بازسازی بانک مرکزی این کشور را از سر بگیرند.

بانک مرکزی در کما است

افغانستان پس از افتادن به دست طالبان وضعیت مساعدی را پشت سر نمی گذارد. اقتصاد افغانستان نیز از این وضعیت مستثنی نیست و بر اساس گزارش بانک جهانی، حدود دو سوم تولید ناخالص داخلی این کشور کاهش یافته است. بدون شک جبران این انقباض شدید سال ها طول خواهد کشید. بانک مرکزی هم وضعیت بهتری ندارد. سیستم بانکی خراب است، کارت‌های اعتباری کار نمی‌کنند، و افغان‌های خارج از کشور برای ارسال پول به اقوام خود تلاش می‌کنند. تحت حاکمیت طالبان، بسیاری از خدمات دولتی هنوز کار می کنند، البته نه با کیفیت و کمیت گذشته. اما وضعیت بانک مرکزی بسیار پیچیده تر است. حتی باهوش ترین افراد نیز در اداره یک بانک مرکزی شکست خورده چندان موفق نیستند. اما در سیستم طالبان چنین افراد باهوش و متخصصی وجود ندارد.

بانک مرکزی مسئول حفظ ارزش پول ملی افغانستان، کنترل تورم و رفع کمبود نقدینگی و اسکناس در تجارت است. اما این بانک قادر به انجام هیچ یک از این وظایف نیست. با افزایش تورم برای یکی از فقیرترین مردم جهان، کمبود نقدینگی و کمبود اسکناس به کسب‌وکارها لطمه می‌زند، حواله‌ها، دستمزدها، کمک‌های مالی و بسیاری از جنبه‌های دیگر اقتصاد مبتنی بر پول نقد را محدود می‌کند. برای درک بهتر تورم، به عنوان مثال، قیمت گندم در شهریور امسال 37 درصد بیشتر از سال قبل بود. اوضاع با جنگ در اوکراین بدتر شد. نیمی از جمعیت 39 میلیونی افغانستان از گرسنگی رنج می برند. برداشت ضعیف محصولات کشاورزی ترس از زمستان پیش رو را بیشتر کرده است.

یک اختلاف مداوم

در دولت قبلی افغانستان، بانک مرکزی آن کشور میلیاردها دلار ارز خارجی، اوراق قرضه خزانه داری ایالات متحده و طلا را در زمین های ایالات متحده و موسسات مالی آن کشور قرار داد. اما یک سال پیش، زمانی که طالبان قدرت را در دست گرفتند، دولت بایدن دارایی های این بانک را مسدود کرد. مقامات آمریکایی استدلال کرده اند که آنها نمی خواهند این گروه شبه نظامی به همان شیوه ای که سلاح های ساخت آمریکا را توقیف می کند، دارایی های بانک مرکزی را مصادره و سوء استفاده کند. یک سال بعد، این دارایی ها هنوز در موسسات مالی و حتی در خزانه های بانک فدرال رزرو نیویورک هستند. جو بایدن 3.5 میلیارد دلار از این پول را برای پرداخت های احتمالی به خانواده های قربانیان 11 سپتامبر که در دادگاه برای دریافت سهمی از این بودجه مبارزه کردند، کنار گذاشت. بخشی از این پول به کمک های بشردوستانه در افغانستان اختصاص یافت و 3.5 میلیارد دلار دیگر به صندوق امانی در سویس واریز شد.

دارایی ها را برگردانید

در این درگیری، راه حل طالبان ساده است: بازگرداندن دارایی های بانک مرکزی. آنها مدعی هستند که از ذخایر بانک مرکزی فقط برای پیشبرد سیاست پولی در چارچوب مقررات و قوانین افغانستان استفاده می کنند. حاکمان جدید کابل می گویند که علیرغم پاکسازی هایشان، بانک مرکزی این کشور به اندازه کافی از کارمندان سابق خود را حفظ می کند تا استانداردهای بین المللی از جمله حفاظت در برابر پولشویی و تامین مالی تروریسم را رعایت کند. طالبان که می دانستند با بدبینی جامعه بین المللی روبرو هستند، پیشنهاد داد ناظران خارجی شخص ثالث را برای نظارت بیشتر بیاورند. برخی از کارشناسان، از جمله جوزف استیگلیتز، برنده جایزه نوبل، بر این باورند که چاره ای جز پذیرش پیشنهاد طالبان وجود ندارد، زیرا افزایش سرمایه بانک مرکزی تنها راه برای بازگرداندن اعتماد به سیستم مالی افغانستان است.

صندوق افغانستان سوئیس

اما مقامات غربی تمایلی به انجام هرگونه اقدامی که به طور بالقوه می تواند به عنوان یک هدیه بزرگ برای طالبان تلقی شود، نداشته اند. آنها طالبان و نیات آنها را غیرقابل اعتماد می دانند. در همین راستا، مقامات آمریکایی تصمیم گرفتند نیمی از دارایی های مسدود شده را به یک صندوق امانی در سوئیس منتقل کنند. این صندوق که «صندوق افغانستان» نام دارد، با 3.5 میلیارد دالر کار خود را آغاز می کند. ایالات متحده امریکا اعلام کرد که صندوق افغانستان که توسط هیأت امناء اداره می شود، می تواند منابع لازم را برای واردات کالاهای اساسی مانند برق، پرداخت بدهی به نهادهای مالی بین المللی، حمایت از حق افغانستان در دریافت کمک های توسعه اقتصادی، و چاپ کالاهای اساسی فراهم کند. اسکناس های نو با این حال، به نظر می رسد منابع این صندوق برای مقیاس چالش های پیش روی افغانستان کافی باشد. برخی از کارشناسان معتقدند که این نهاد نمی تواند جایگزین نهادهای دولتی افغانستان شود. طالبان نیز این صندوق را غیرقابل قبول خوانده اند. اما قرار است در اولین نشست این صندوق بین کشورهای افغانستان، آمریکا و سوئیس، مذاکرات همکاری از سر گرفته شود تا بانک مرکزی تحت حاکمیت طالبان، الزامات فنی برای تجدید تدریجی پایتخت را تصویب کند.

لزوم تعمیر بانک مرکزی

بازسازی بانک مرکزی افغانستان به معنای بازگرداندن پول به بانک مرکزی آن کشور برای حراج ارز نیست. احیای کارکردهای اساسی این نهاد و بازگرداندن اعتماد به اقتصاد افغانستان نیازمند بودجه و تخصص است. یک بانک مرکزی قوی برای متقاعد کردن بانک‌های خارجی برای از سرگیری تجارت با افغانستان، تضمین ثبات قیمت کالاها و احتمالاً رسیدگی به بحران‌های آینده در بخش بانکداری خصوصی افغانستان مورد نیاز است. کاملاً واضح است که هیچ یک از اقدامات برای خروج افغانستان از بحران کافی نیست. با این وجود، بازنگری بانک مرکزی از اهمیت بالایی برخوردار است. احزاب غربی معتقدند در فضای جنگ بین دشمنان قدیمی دستیابی به این هدف دور از دسترس است. آنها امیدوارند که گفت و گوها بتواند فضایی را برای گفتگوهای فنی بین متخصصان بانکی فراهم کند.

دیدگاهتان را بنویسید