یک پشه کشنده در ایران مشاهده شد. آیا باید نگران باشیم؟


مشاهده یک پشه کشنده در ایران توسط دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان تایید شد. این نوع پشه در محلات و خیابان های بندرعباس مشاهده شده است.

دکتر فاطمه نوروزیان، سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان از مشاهده پشه دنگی یا آئدس در 10 محله و خیابان مختلف بندرعباس و همچنین مناطق مرکزی آن شهر طی هفته گذشته خبر داد.

آقای بیلت

بیشتر بخوانید: درمان پیری مدفوع؛ اکسیر جوانی با مدفوع پیوندی انسان

پایش پشه کشنده در ایران

دکتر نوروزیان درباره مشاهده این پشه کشنده در بندرعباس گفت: این پشه ناقل تب دنگی، زیکا و تب خونریزی دهنده چیکونگونیا است. وی ادامه داد: مناطق نزدیک به سواحل، اسکله ها و اسکله ها در شهرهای بندری و جزایر از خطرناک ترین مناطق استان هستند. مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان افزود:

ورود لاستیک های مستعمل، نی بامبو وارداتی، کالاها و اقلام وارداتی از کشورهای آلوده، کشتی و هواپیما از جمله راه های انتقال و ورود به کشور است.

یک پشه کشنده در ایران مشاهده شد.  آیا باید نگران باشیم؟

به گفته این مقام مسئول دانشگاه علوم پزشکی، پشه ماده آئدس در مخازن، بشکه ها، آب زیر کولرها، گلدان ها و تابه های زیر گلدان ها یا اشیایی که آب شیرین در آنها جمع می شود تخم ریزی می کند. دکتر نوروزیان توضیح داد:

این پشه با هر وعده خون چندین نفر را نیش می زند و با این تغذیه مکرر در صورت آلوده شدن پشه به ویروس باعث انتقال بسیار سریع بیماری های خونریزی دهنده ناشی از ویروس دنگی، چیکونگونیا و زیکا می شود و باعث اپیدمی های بزرگ بیماری می شود.

به گفته دکتر نوروزیان، آئدس در خانه ها، مکان های تاریک، پشت کمد، زیر تخت ها و فضاهای بسته استراحت می کند و در طول روز از خون انسان تغذیه می کند. دکتر نوروزیان یادآور شد:

Aedes در ساعات فعالیت انسان از خون تغذیه می کند و استفاده از پشه بند کمک چندانی به جلوگیری از نیش پشه نمی کند.

به گفته دکتر نوروزیان یکی از ویژگی های این بیماری احساس بهبودی پس از گذشت چند روز از علائم است اما پس از 4 تا 5 روز منجر به کما و در نهایت مرگ بیمار می شود. وی خاطرنشان کرد:

هفته گذشته کارشناسان بهداشت محیط دانشگاه علوم پزشکی لارو (تخم یا بچه) این پشه را در مناطق اسلام آباد، کوی نیایش، رسالت، داماهی، 22 بهمن، تپه الله اکبر، پوش شهر، جهانبر، نایبند و همچنین مرکز شهرستان بندرعباس.

البته دکتر نوروزیان گفت: اگرچه مناطق آلوده به این پشه طبق دستورالعمل های شناخته شده بلافاصله سمپاشی می شوند، اما بهترین راه برای کنترل این پشه بهبود و رعایت بهداشت محیط است.

بیشتر بخوانید:

نظر شما در مورد مشاهده پشه کشنده در ایران چیست؟ نظرات خود را با ما و سایر کاربران در قسمت نظرات به اشتراک بگذارید تکراری آن را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید