10 ترفند روانشناختی برای تحریک و تقویت خلاقیت


بحث های زیادی در مورد اینکه آیا خلاقیت یک استعداد ذاتی است یا یک مهارت اکتسابی وجود دارد. تأثیر ژنتیک و محیط بر خلاقیت را نمی توان انکار کرد. بسیاری از مردم به خلاقیت بدون حتی تلاش شناخته شده اند. البته این بدان معنا نیست که کسی که این استعداد را ندارد نمی تواند خلاق باشد. تفکر خلاق مانند ماهیچه ای در بدن است و با تمرین قوی تر می شود. در این مقاله 10 ترفند برای تقویت این مهارت را به شما معرفی می کنیم. این ترفندها به شما کمک می کند تا زمینه الهام و ایده های خلاقانه را برای ظهور و رسیدن به اهداف خود از راه های جدید آماده کنید.

1. خرج کردن

طبق یک مطالعه در سال 2017، افراد هنگام راه رفتن نسبت به زمانی که نشسته اند خلاقیت بیشتری دارند و می توانند راه حل های جدیدی برای مشکلات خود ارائه دهند. تاکنون آزمایش های متعددی انجام شده است که نتایج آنها تأثیر مستقیم فعالیت های بدنی بر عملکرد مغز را اثبات می کند. افرادی که برنامه تمرینی منظمی دارند عملکرد ذهنی بهتری دارند، تمرکز بیشتری دارند و مهارت های شناختی قوی تری دارند. مطالعه 2017 مختص مطالعه خلاقیت افراد بود و نشان داد که یک پیاده روی ساده می تواند قدرت تفکر خلاق را افزایش دهد.

آباناتار

اگر پشت میزتان نشسته‌اید و به مشکلی فکر می‌کنید اما نمی‌توانید راه‌حل خلاقانه‌ای پیدا کنید، برخیزید و قدم بزنید، سپس دوباره به آن فکر کنید. احتمالاً این بار راه حل را پیدا خواهید کرد، به خصوص اگر مسیر پیاده روی شما مانند گل، درخت و طبیعت جذاب باشد.

2. به خود پاداش دهید

به خود قول دهید که اگر پروژه ای را به روشی خلاقانه به پایان برسانید یا راه حلی نوآورانه برای یک مشکل ارائه دهید، به خود پاداش خواهید داد. این پاداش نباید خیلی زیاد باشد. خوردن بستنی، تماشای یک فیلم یا سریال محبوب یا هر چیز کوچکی که از آن لذت می برید نیز پاداش مناسبی محسوب می شود. فقط مراقب باشید به پاداش گرفتن عادت نکنید. وقتی ذهن به پاداش بیرونی عادت کرد، دیگر انگیزه ای برای انجام کار نخواهد داشت.

هنگام استفاده از این ترفند، از “اثر توجیه اضافی” آگاه باشید. تصور کنید که همیشه برای انجام کاری پاداش می گیرید، اگر ناگهان دیگر برای آن پاداش دریافت نکنید، دیگر نمی خواهید آن کار را انجام دهید. گاهی اوقات حتی پاداش بی ارزش می شود و شما آن را انجام نمی دهید زیرا انگیزه درونی برای انجام آن ندارید. جایگزینی یک محرک بیرونی راهی برای افزایش انگیزه درونی یا جبران کمبود آن نیست، بنابراین مطمئن شوید که انگیزه درونی کافی برای خلاقیت دارید.

3. از شر مشکل خلاص شوید

وقتی در مورد یک مشکل تجدید نظر می کنید، به بن بست خلاقانه می رسید. در این مواقع بهتر است به خود استراحت دهید و ذهن خود را آزاد کنید. کاری تفریحی انجام دهید تا حواس خود را از مشکل دور کنید. بعد از مدتی دوباره به مشکل نگاه کنید، این بار از بیرون.

جالب اینجاست که طبق تحقیقات، وقتی افراد از دور به یک مشکل نگاه می کنند، راه حل های بهتری برای آن پیدا می کنند. مصداق بارز آن این است که می گوییم «اگر در چنین جایی بودم، چنین کاری انجام می دادم». وقتی از بیرون به مشکل نگاه می کنید، می توانید به همه جوانب آن نگاه کنید و راه حل های بهتر و منطقی تری ارائه دهید. اگر به دنبال راه حلی برای مشکل هستید، از دید سوم شخص به آن نگاه کنید. تصور کنید که این مشکل به شما ربطی ندارد و فقط می خواهید راه حلی برای آن ارائه دهید.

4. محیط خود را برای خلاقیت آماده کنید

Mihai Csikszentmihai متخصص روانشناسی مثبت است. او می گوید که محیط بر خلاقیت انسان تأثیر می گذارد و قدرت نوآوری انسان را افزایش می دهد. بنابراین، بهتر است محیط خود را با عناصری پر کنید که به شما الهام می بخشد و می تواند به شما انگیزه دهد. میزتان را طوری بچینید که از نگاه کردن به آن انرژی بگیرید. به دنبال الهام در محیط اطراف خود باشید، عناصر طبیعی مانند گلدان رومیزی، اکشن فیگور شخصیت مورد علاقه تان یا قاب عکس پیشنهادهایی برای ایجاد محیط مناسب برای خلاقیت هستند.

5. محدودیت ایجاد کنید

بسیاری از مردم به اشتباه فکر می کنند که خلاقیت به معنای نداشتن محدودیت برای یافتن راه حل است. بیایید مثالی بزنیم تا توضیح دهیم چرا این تفکر اشتباه است. تصور کنید کسی از شما می خواهد که آشپزی کنید. شما هیچ محدودیتی در طرز تهیه این غذا ندارید، بنابراین زمان زیادی را صرف قدم زدن در بازار می کنید و همه مواد را بررسی می کنید و به این فکر می کنید که چه چیزی می توانید بپزید. گزینه های زیادی پیش روی شماست که برای انتخاب بهترین غذا دچار سردرگمی می شوید و احتمالا بعد از مدتی خسته می شوید. حال اگر از شما خواسته شود که با گوشت و سبزیجات غذا درست کنید، می دانید که در فروشگاه به کدام قفسه بروید و پس از کمی فکر، ذهن شما پاسخ درستی برای مشکل پیدا می کند.

وجود گزینه های بی شمار، انتخاب و تصمیم گیری را دشوار می کند

محدودیت هایی را برای منابع و ابزارهایی که می توانید برای حل مشکل استفاده کنید تعیین کنید. با این کار به راه حل های خلاقانه ای دست پیدا خواهید کرد که شاید بدون محدودیت به آن فکر نکرده باشید. احتمالاً شنیده اید که “کسی در محدودیت ها ستاره می شود”.

خلاقیت به معنای نبود محدودیت نیست، بلکه به معنای نگاهی نو به محدودیت هاست.

6. خواب

به خودتان اجازه دهید که خسته شوید و رویاپردازی کنید! مردم دنیای امروز با یک کلیک از بیکاری و اوقات فراغت فرار می کنند. به محض اینکه کاری برای انجام دادن ندارند (یا حتی زمانی که کاری برای انجام دادن دارند)، شروع به گشت و گذار در شبکه های اجتماعی یا گشت و گذار در وب می کنند. برای افزایش خلاقیت، باید این سرگرمی های احمقانه را کنار بگذارید و گاهی اوقات به خودتان اجازه دهید که خسته شوید. با این کار از جایگاه یک مصرف کننده محتوا خارج می شوید و به جایگاه یک فرد خلاق تبدیل می شوید که ایده ها و رویاهای جدیدی خلق می کند.

در یکی از مطالعات، افرادی که از وضعیت موجود بی حوصله و بی حوصله بودند، در آزمون خلاقیت بهتر از افرادی که درگیر احساساتی مانند شادی، آرامش و اضطراب بودند، عمل کردند. در مطالعه دیگری، محققان به این نتیجه رسیدند که افراد در هنگام بی حوصلگی بیشتر رویاپردازی می کنند زیرا این احساس به مغز شما سیگنال می دهد که وضعیت فعلی وجود ندارد و چیزی باید تغییر کند. بنابراین ذهن شما شروع به تفکر خلاقانه می کند و به دنبال راهی برای ایجاد تغییر می گردد.

7. مشکل را برای خود دوباره تعریف کنید

وقتی مشکلی را به همان روش قبلی برای خود تکرار می کنید، دیواری در ذهن خود می سازید که شکستن آن غیرممکن می شود. به جای آن، یک قدم به عقب بردارید و مشکل را برای خود دوباره تعریف کنید و به این فکر کنید که چگونه می توانید از زاویه دیگری به آن نگاه کنید. به خود این فرصت را بدهید که با دیدگاهی جدید از نو شروع کنید. دیدگاه های تازه می تواند محرکی برای تفکر خلاق باشد.

با صحبت با دیگران در مورد موضوع، می توانید دیدگاه های دیگری را در مورد مشکل کشف کنید و از آن دیدگاه های جدید برای ارائه ایده های خلاقانه استفاده کنید.

8. احساساتی شوید

جالب است بدانید که افراد زمانی خلاق تر می شوند که درگیر احساسات شدید باشند. این سوال نه تنها در مورد احساسات مثبت، بلکه در مورد احساسات منفی نیز صدق می کند. البته این بدان معنا نیست که برای خلاقیت بیشتر باید عصبانی یا ناراحت شوید. این بدان معنی است که اگر موقعیتی احساسات منفی شما را تحریک می کند، به جای اینکه روی آن تمرکز کنید، به وظایف خود بروید و سعی کنید روی آنها تمرکز کنید. با تمرکز بر کار می توانید راه حلی خلاقانه و سازنده برای مشکل پیدا کنید و ذهن خود را از آنچه شما را آزار می دهد دور کنید و از اثرات مخرب سکونت بر افکار منفی دوری کنید.

9. محیط اطراف خود را با رنگ آبی پر کنید

روانشناسی رنگ ها نشان می دهد که رنگ های مختلف اثرات متفاوتی بر احساسات، خلق و خو و رفتار انسان دارند. طبق تحقیقات، رنگ آبی خلاقیت انسان را افزایش می دهد و ذهن را وادار می کند خارج از چارچوب فکر کند. آبی رنگی است که با طبیعت، صلح و آرامش همراه است. محیط آبی به افراد احساس امنیت می دهد و می توانند با ایده های خلاقانه آنها را از دغدغه های روزمره رها کنند.

10 مدیتیشن انجام دهید

مدیتیشن همیشه به عنوان راهی برای ایجاد آرامش در نظر گرفته می شود، اما طبق تحقیقات، اثرات سلامتی مدیتیشن بیش از آرامش ذهن و روح است. جالبتر اینکه برخی از انواع مدیتیشن نیز در بهبود خلاقیت مفید هستند. در این دسته از مراقبه ها، شما ذهن خود را بدون تمرکز بر موضوع خاصی باز نگه می دارید و به روی تمام افکار و احساساتی که به ذهن شما می رسد باز هستید. این به شما کمک می کند متفاوت فکر کنید و ایده های جدیدی خلق کنید.

مدیتیشن را در برنامه روزانه خود بگنجانید. گاهی اوقات یافتن ایده های خلاقانه از فکر کردن به تجربیات و چیزهایی که به ذهن می رسد ناشی می شود.

آخرین کلمه

در این مقاله راه هایی برای تقویت خلاقیت گفته ایم. البته این بدان معنا نیست که به محض اینکه محیط اطراف خود را با رنگ آبی پر کردید یا در هنگام هیجان به چیزهایی فکر می کنید، می توانید راه حل خلاقانه ای داشته باشید. با این ترفندها ذهن خود را برای خلاقیت آماده کنید. خلاقیت نه مانند پروانه ای است که فقط یک بار روی شانه شما فرود آید و نه مانند یک پرنده خانگی است که همیشه روی شانه شما باشد. پس اگر هنوز ایده های خلاقانه ای به ذهنتان نرسیده است، یا اگر ایده های خلاقانه ای که به ذهنتان خطور کرده عملی نبوده است، ناامید نشوید. همیشه جا برای خلاقیت هست و همه می توانند خلاق باشند.


نحوه خرید - مجموعه صوتی برای بهبود یادگیری، هوش و حافظه

تکنیک های ذخیره سازی اطلاعات و بازیابی آنها در زمان مناسب
دیدگاهتان را بنویسید