10 عنوان از بهترین کتاب های حوزه زنان را به شما تقدیم می کنیم


زنان نیمی از جمعیت جهان را تشکیل می دهند و با بر عهده گرفتن مسئولیت مادری، نقشی تعیین کننده در جامعه ایفا می کنند. جامعه، فرهنگ و سنت در سرتاسر جهان به طرق مختلف موانعی بر سر راه هویت واقعی زنان ایجاد می کند. اگرچه این وضعیت در بسیاری از جوامع در حال تغییر و بهبود است، اما جهان تا رسیدن به برابری جنسیتی و ریشه کنی کامل دیدگاه های جنسیتی فاصله دارد. ویژگی کتاب امروز درباره کتاب های زنانه است. اگر به مطالعات زنان علاقه مند هستید، این مقاله را بخوانید که شامل فهرست متنوعی از برخی کتاب های زنانه به طور خاص در مورد زنان و رشته های مرتبط است.


1. داستان ندیمه

کتاب زنان - داستان ندیمه

نویسنده: مارگارت اتوود
مترجم (پیشنهاد شده توسط کاربران):
سهیل سامی
پست ها (پیشنهاد شده توسط کاربران):
ققنوس
تعدادی از صفحات:
464

مارگارت اتوود یکی از نویسندگان و فعالان برجسته جهان در زمینه زنان است. «قصه ندیمه» داستانی غیر واقعی است که از موقعیت نابرابر زنان در جامعه الهام گرفته شده است. داستان در جریان یک انقلاب روایت می‌شود و از نابرابری جنسیتی و تأثیرات مخرب دیدگاه‌های جنسیتی و مردسالارانه بر زنان می‌گوید. تنظیم و شخصیت پردازی موثر این کتاب از نقاط قوت آن است. بر اساس این داستان سریالی به کارگردانی «بروس میلر» و با بازی «الیزابت ماس» ساخته شد. این سریال جوایز زیادی از جمله جایزه گلدن گلوب بهترین سریال سال و جایزه بهترین بازیگر زن را به دست آورد.

سعی می کنم زیاد فکر نکنم. حالا تفکر باید مثل چیزهای دیگر توزیع شود. بسیاری از سوالات ارزش فکر کردن را ندارند. تفکر توانایی های فرد را از بین می برد.

2. جنس دوم

کتاب در زمینه زنان - جنس دوم

نویسنده: سیمون دوبوار
مترجم (پیشنهاد شده توسط کاربران):
قاسم سناوی
پست ها (پیشنهاد شده توسط کاربران):
توس
تعدادی از صفحات:
448

«جنس دوم» یکی از پرمخاطب ترین کتاب های جامعه شناسی زنان است. سیمون دوبوار در این کتاب به بررسی نقش زنان در جامعه و قوانینی که مردان برای آنها وضع کرده اند می پردازد. او نابرابری ها در جامعه، قضاوت ها، نقش ها و موقعیت های تحمیل شده توسط فرهنگ و سنت را ناعادلانه و غیرقابل قبول می داند. به طور مستقیم و غیر متعارف واقعیت هایی را که هویت و استقلال زنان را نشان می دهد، آشکار می کند. این کتاب آموزنده بدون شک یکی از تأثیرگذارترین کتاب ها در زمینه حقوق زنان است.

مونتن به خوبی خودسری و بی عدالتی سرنوشتی را که برای زنان تعیین شده بود درک می کرد: «زنان وقتی قوانینی را که وارد دنیا شده رد می کنند، مقصر نیستند، زیرا مردان این قوانین را بدون حضور زنان ایجاد کرده اند. طبیعتاً بین ما و آنها توطئه و درگیری وجود دارد».

3. راز یک زن

کتاب زنان - راز زنان

نویسنده: بتی فریدان
مترجم (پیشنهاد شده توسط کاربران):
فاطمه صادقی، هما مداح، علی عبدی، مهدی مجتهدی، حسین ورجاوند، یاشار گرمساری
پست ها (پیشنهاد شده توسط کاربران): ظاهری مدرن
تعدادی از صفحات:
372

بتی فریدان معتقد است که بین واقعیت زن و آنچه که فکر می شود و اندیشه تحمیلی جامعه تفاوت زیادی وجود دارد. او این تفاوت را رمز و راز می خواند و در این کتاب از تأثیر باورهای ظالمانه سنت، فرهنگ و جامعه بر هویت زنان می گوید. این کتاب اولین بار در سال 1963 منتشر شد، بنابراین یکی از اولین و بحث برانگیزترین کتاب های جامعه شناسی زنان است.

اگر به آموزش میلیون‌ها مادر جوان ادامه دهیم که هویت شخصی و تعریفی از توانایی‌های شخصی خود ندارند، آنها فقط در محدوده خانه محبوس می‌شوند و بنابراین هیچ درکی از اساس ارزش‌های فردی ندارند و نمی‌توانند. برای انتقال این معنا به فرزندان خود، به سادگی در دام از دست دادن فضای انسانی افتاده ایم.

4. زنانی که از ریشه رشد می کنند

کتاب زنان - زنانی که از ریشه رشد می کنند

نویسنده: شارون بلیکی
مترجم (پیشنهاد شده توسط کاربران):
ندا صابری
پست ها (پیشنهاد شده توسط کاربران):
یاد گرفت
تعدادی از صفحات:
354

در این کتاب، شارون بلیکی ما را به دنیای افسانه و اسطوره می برد. به دنبال ریشه و منشاء است. نویسنده برای کشف جایگاه واقعی زن در جامعه و نشان دادن تأثیر آنها به سراغ اسطوره ها می رود. او داستان هایی از دنیای قدیم تعریف می کند و با مقایسه آن با دنیای امروزی سعی در ارائه تصویری از هویت و جایگاه واقعی زن در جامعه دارد.

چه چیزی در اعماق گل دفن شده است؟ در این مسیر چه رازهایی را برای خود کشف کنیم؟ در بسیاری از فرهنگ ها، از جمله فرهنگ ما، ماه نماد انرژی و خرد زنانه است: دائماً کامل و هلال است. این تغییر حالت به غیر از دوران قاعدگی و بارداری با مرگ و زندگی نیز همراه است.

5. زنانی که با گرگ ها می دوند

کتاب های زنان - زنانی که با گرگ ها می دوند

نویسنده: کلاریسا پینکولا استس
مترجم (پیشنهاد شده توسط کاربران):
سیمین محد
پست ها (پیشنهاد شده توسط کاربران):
فلش
تعدادی از صفحات:
649

دکتر استس که از پیروان مکتب یونگ است، در این کتاب بر اساس کهن الگوی زن وحشی به دنبال بازآفرینی و بازیابی روحیه پرانرژی، پرشور و قدرتمند زن است. او برای اثبات ادعای خود به سراغ اسطوره ها، افسانه ها و سنت های قدیمی رفته است. بیان ساده و دلنشین این افسانه به همراه تحلیل روانکاوانه دکتر استس، این اثر را به یکی از محبوب ترین و تاثیرگذارترین کتاب ها در حوزه زنان تبدیل کرده است.

در طول سال‌ها، ما شاهد طبیعت غریزی زنان بوده‌ایم که ربوده شده‌اند، عقب رانده شده‌اند و از نو ساخته می‌شوند. مدت هاست که این طبیعت مانند طبیعت وحشی و زمین های بکر مورد سوء استفاده قرار گرفته است. هزاران سال به هر کجا که نگاه می کنیم می بینیم که طبیعت غریزی زنانه به فقیرترین مناطق روح تنزل یافته است.

6. همه ما باید فمینیست باشیم

کتاب های زنان - همه ما باید فمینیست باشیم

نویسنده: چیماماندا آنگوزی آدیشی
مترجم (پیشنهاد شده توسط کاربران):
مریم طباطبایی
پست ها (پیشنهاد شده توسط کاربران):
کوله پشتی
تعدادی از صفحات:
64

کتاب «همه باید فمینیست باشیم» برگرفته از یکی از سخنرانی های نویسنده است. او در این اثر تعریفی ساده اما متفاوت از فمینیست ارائه می دهد که در درجه اول یک تعریف انسانی است و با هدف آگاهی همگان جامعه از دیدگاه های جنسیتی و البته سیاست های جنسیتی جامعه نوشته شده است. . او با زبانی ساده و با مثال های عینی از تجربیات خود و نزدیکانش صحبت می کند و معتقد است که دیدگاه های جنسیتی و نابرابری جنسیتی نه تنها برای زنان مضر است، بلکه مردان نیز از این مشکل آسیب می بینند. بنابراین مطالعه این کتاب هم برای خانم ها و هم برای آقایان بسیار آموزنده و مفید است.

بار مردم به گونه ای است که زنان در اصل اشتباه می کنند و نباید از مردان انتظار زیادی داشته باشند و مردان انگشت شماری هستند که می توانند در شرایط خاص خود را کنترل کنند و رفتار خود را کنترل کنند. ما به دخترانمان شرم و حیا را آموزش می دهیم. پاهایت را بپوشان خودت را جمع کن. ما این حس را به آنها القا می کنیم که شما زن به دنیا آمده اید و ذاتا گناهکار هستید.

7. تجربه غنی و شخصی

کتاب یک زن - یک تجربه بزرگ و شخصی

نویسنده: روکساس خواهد کرد
مترجم (پیشنهاد شده توسط کاربران):
چشمه پژومند
پست ها (پیشنهاد شده توسط کاربران):
شمشاد
تعدادی از صفحات:
383

این کتاب گزیده ای از مقالات کتاب فمینیست بد نوشته همین نویسنده است. رکسان گی در این مقالات به بررسی مسائل فرهنگی و اجتماعی زنان می پردازد. آنچه فرهنگ و جامعه بر زنان تحمیل کرده است را مورد بحث قرار می دهد و از تأثیر آن بر شخصیتی که امروزه زنان در نقش های مختلف به تصویر می کشند، انتقاد می کند.

برخی از داستان ها را بارها و بارها تعریف می کنم زیرا برخی از تجربیات عمیقاً بر من تأثیر گذاشته است. گاهی امیدوارم که با بازگویی این داستان‌ها، درک بهتری از نحوه کار دنیا پیدا کنم.

8. یک خانم با نفوذ

کتاب زنان - بانوی تأثیرگذار

نویسنده: نانسی سولومون
مترجم (پیشنهاد شده توسط کاربران):
نادیا مرادی
پست ها (پیشنهاد شده توسط کاربران):
کهکشان دانش
تعدادی از صفحات:
312

زندگی در سایه برای اکثر زنان در سراسر جهان یک تجربه رایج و ناخوشایند است. نانسی سولومون در این کتاب سعی دارد زنان را تشویق کند تا از سایه بیرون بیایند و خواسته و واقعیت خود را به همه نشان دهند. راه حل هایی برای تقویت عزت نفس و رفع چالش های موجود در مسیر موفقیت زنان ارائه می دهد که می تواند راهنمای و کاشف آنها در ایفای نقش خود در جامعه باشد.

وقتی زمان ما تمام شود، تعداد کمی از مردم کارهای ما را به یاد خواهند آورد. چیزی که دیگران به خاطر می آورند کیفیت احساسی است که با ما داشتند و وقتی به ما فکر می کنند چه احساسی دارند.

9. جنس ضعیف تر

کتاب هایی در زمینه زنان - جنس ضعیف

نویسنده: اوریانا فالاچی
مترجم (پیشنهاد شده توسط کاربران):
یگما گلروی
پست ها (پیشنهاد شده توسط کاربران):
نگاه
تعدادی از صفحات:
198

اوریانا فالاچی روزنامه نگار، نویسنده و فعال سیاسی ایتالیایی است. او از طریق کار روزنامه نگاری به بسیاری از کشورها سفر کرد و مصاحبه های مهمی با رهبران سیاسی کشورهای مختلف انجام داد. بیشتر شهرت او مدیون همین مصاحبه هاست. کتاب «جنس ضعیف» که حاصل سفرها و تجربیات زندگی او در کشورهای مختلف است، گزارشی از وضعیت زنان در این کشورهاست. او مشاهدات خود را در مورد وضعیت اجتماعی زنان، وضعیت حقوق انسانی آنها و تأثیر سنت، مذهب و فرهنگ بر زندگی آنها بررسی و تحلیل می کند.

پاکستان، این قطعه زمینی که در آن ازدواج عاشقانه وجود ندارد و هیچ دختری بدون شوهر نمی ماند و حساب ها پر از احساسات است، بخشی از سرزمین بزرگی است که ششصد میلیون نفر در آن زندگی می کنند. نیمی از این جمعیت را زنان تشکیل می دهند و در اکثر کشورهای این منطقه با حجابی طولانی به نام حجاب زندگی می کنند. حجاب آنها را قادر می سازد تا خود را از نوک انگشتان تا بالای سر خود از هر مرد غیرمجازی که شوهر یا پسر خودشان نیست پنهان کنند. زانا پشت پنجره ای که بالای این حجاب است به آسمان، خورشید و دیگران نگاه می کند. مثل کسی که از پنجره میله ای می پرد

10. مادرسالاری

کتاب هایی در زمینه زنان - مادرسالاری

نویسنده: نی اول
مترجم (پیشنهاد شده توسط کاربران):
افشنگ مقصودی
پست ها (پیشنهاد شده توسط کاربران):
گل
تعدادی از صفحات:
320

اولین خوانش در این اثر ما را به گذشته های بسیار دور و اولین جوامع بشری می برد. او با تحقیق و کاوش در نقش زن در اولین جوامعی که توسط انسان ها ایجاد شد، به دنبال کشف هویت واقعی زن به دور از نقش های تحمیلی جامعه مدرن است. مطالعات او از نظر انسان شناسی، جامعه شناسی و حتی نمادگرایی بسیار ارزشمند است.

تاریخ باستانی نیمی از نوع بشر، زنان، تا حد زیادی از دیدگان پنهان است. تبیین آن مستلزم بازنگری و بازنگری در دانش انسان‌شناسی است که نقش و دستاوردهای زنان در جامعه ماقبل تاریخ در آن نهفته است.

تو گفتی

چه کتاب هایی در حوزه زنان خوانده اید؟ نام کدام کتاب در مورد جامعه شناسی زنان یا کدام کتاب در مورد حقوق زنان در فهرست مدخل های ما خالی است؟ با نوشتن تجربه خود در زمینه مطالعات زنان، در تکمیل این فهرست به ما بپیوندید.

دیدگاهتان را بنویسید