12 توصیه برای کاهش هزینه های مواد غذایی


همه ما شاهد افزایش بی رویه قیمت مواد غذایی بوده ایم و اغلب به این فکر کرده ایم که چگونه می توانیم هزینه های مواد غذایی را کاهش دهیم. در این مقاله راهکارهایی برای کاهش هزینه های غذایی معرفی کرده ایم. با ما بمان.

1. من برنامه ریزی می کنم


برنامه ریزی پیچیده نیست، فقط شروع به نوشتن یک برنامه غذایی کنید و بر اساس آن یک لیست خرید مواد غذایی بنویسید. این یک استراتژی عالی برای صرفه جویی در هزینه های مواد غذایی است و به شما کمک می کند تا از خریدهای ناگهانی و بیش از حد جلوگیری کنید. طبق تحقیقات، خانواده ها حدود 30 درصد از مواد غذایی را که می خرند دور می ریزند. اگر بتوانید برنامه خاصی برای وعده های غذایی خود بنویسید تا حد زیادی از این نوع اسراف جلوگیری کرده و هزینه ها را کاهش می دهید.

2. غذاهای گران قیمت را با جایگزین های ارزان تر جایگزین کنید

توصیه متخصصان تغذیه این است که میوه و سبزیجات بیشتری مصرف کنید. این غذاها ممکن است گران به نظر برسند، اما راه‌هایی وجود دارد که هزینه‌های آن‌ها را کاهش دهید. فقط باید در خرید بیشتر دقت کنید. به عنوان مثال، با خرید میوه ها و سبزیجات منجمد، کنسرو شده یا خشک، هزینه ها را کاهش داده و مواد معدنی، ویتامین ها، فیبر و آنتی اکسیدان های لازم را تامین می کنید.

3. به دنبال کوپن ها و کدهای تخفیف باشید

اگر به صورت آنلاین خرید می کنید، به راحتی می توانید کوپن ها و کدهای تخفیف خوبی برای خرید مواد غذایی پیدا کنید و کمی از هزینه های خود بکاهید. اگر از فروشگاه ها خرید می کنید، از آنها بخواهید تا از تخفیف های داخل فروشگاه به شما اطلاع دهند. یک استراتژی هوشمند این است که همیشه لیستی از مواد غذایی ضروری خود داشته باشید و بر اساس لیست خود تخفیفات را بررسی کنید.

4. به قیمت واحد کالا توجه کنید

فرض کنید هر روز غلات صبحانه مصرف می کنید. در این صورت خرید یک بسته بزرگتر به صرفه تر است، زیرا اگرچه در این مرحله هزینه بیشتری پرداخت می کنید، اما قیمت هر وزن کمتر از بسته های کوچکتر است. با توجه به قیمت واحد کالا می توان تشخیص داد که کدام غذاها با کدام حجم و بسته بندی به صرفه ترند. این به طور قابل توجهی هزینه ها را کاهش می دهد.

5. مصرف غذاهای پروتئینی را کاهش دهید

غذاهای غنی از پروتئین مانند گوشت، مرغ و ماهی بسیار گران هستند. در این شرایط، جایگزینی بخشی از پروتئین مصرفی با پروتئین های گیاهی از جمله توفو و لوبیا منطقی تر است. این محصولات ارزان تر از گوشت هستند.

6. به تاریخ انقضای محصولات توجه کنید

کاهش هزینه های مواد غذایی با ماندگاری

محصولات کپک زده یا فاسد برای مصرف مناسب نیستند. پس سعی کنید ابتدا از محصولاتی که قبلا خریده اید استفاده کنید و محصولات جدید را در کمد یا یخچال نگهداری کنید و بعد از آماده شدن محصول قبلی از آنها استفاده کنید. این کار از فساد مواد غذایی جلوگیری می کند و هزینه های شما را به میزان قابل توجهی کاهش می دهد.

7. به مواد غذایی موجود در خانه توجه کنید

گاهی فکر می کنیم در خانه چیزی برای خوردن وجود ندارد و باید به خرید برویم، اما قبل از رفتن بهتر است به کمدها و یخچال با دقت نگاه کنیم. شاید بتوانیم با پاستا و مقداری بروکلی منجمد یک غذای خوشمزه درست کنیم. فقط باید کمی خلاق باشیم!

8. خرید عمده

بسیار منطقی و هوشمندانه است که همه مواد غذایی اولیه خود را هر ماه از یک فروشگاه مواد غذایی یا بازار عمده فروشی خریداری کنید و در هزینه خود صرفه جویی کنید. این به ویژه برای خانواده های پرجمعیت مفید است.

9. فروشگاه خود را تغییر دهید

برای کاهش هزینه ها، گاهی اوقات بهتر است از وفاداری به فروشگاه معمول خود دست بردارید و از جای دیگری خرید کنید. در برخی از فروشگاه های زنجیره ای برای محصولات مختلف تخفیف های خوبی در نظر می گیرند که هزینه ها را به میزان قابل توجهی کاهش می دهد.

10. از محصولات خانگی استفاده کنید

خوردن غذاهای خانگی همیشه هزینه های شما را کاهش می دهد. مثلاً می توانید خیلی راحت با مواد داخل یخچال سس سالاد درست کنید و پول زیادی برای خرید سس نپردازید.

11. آشپزی را یاد بگیرید

همه ما می دانیم که آشپزی در خانه بسیار مقرون به صرفه است. هزینه مواد اولیه و پخت و پز بسیار کمتر از صرف غذا در رستوران است. اگر آشپزی بلد نیستید، می توانید با دستورالعمل های ساده آشپزی شروع کنید و کم کم به یک سرآشپز ماهر تبدیل شوید. امروزه، به لطف اینترنت، می توانید به راحتی به دستور العمل های هر غذایی دسترسی داشته باشید.

12. پرداخت نقدی

از نظر روانشناسی، وقتی هزینه ها را با کارت بانکی پرداخت می کنیم، در نهایت پول بیشتری خرج می کنیم. بهتر است برای خرید غذای مورد نظر بودجه ای در نظر بگیرید و بررسی کنید و در پاکت بگذارید. به این ترتیب بیش از مقدار تعیین شده هزینه نخواهید کرد و باعث کاهش هزینه های غذا می شود.

آخرین کلمه

با اجرای راهکارهای ارائه شده در این مقاله می توانید هزینه های غذایی خود را بسیار هوشمندانه کاهش دهید. چند بار به کاهش مصرف غذا فکر کرده اید؟ آیا راه حل هایی که گفتیم برای شما مفید بود؟ لطفا تجربیات و نظرات خود را در قسمت نظرات با ما و سایر مخاطبان به اشتراک بگذارید.

توجه! این مقاله صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن نیاز به مشاوره پزشک یا متخصص می باشد. اطلاعات بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید