12 هنر رزمی غیر مسلح و مسلح


سال هاست که هنرهای رزمی متفاوتی برای زنان و مردان وجود داشته است. این ورزش ها با گذشت زمان تغییر کرده و پیچیده تر شده اند یا ورزش های رزمی دیگری از آنها ساخته شده است. بسیاری از مردم به دنبال یادگیری خشن ترین هنرهای رزمی در جهان هستند، اما هدف از هنرهای رزمی تنها شکست دادن دشمن نیست. با این ورزش ها می توانید منظم بودن را یاد بگیرید، به آرامش درونی برسید و حتی از آنها برای رشد و پیشرفت شخصی استفاده کنید. در زیر به بررسی انواع ورزش های رزمی برای خانم ها و آقایان می پردازیم تا بتوانید با مقایسه ورزش های رزمی مختلف بهترین ورزش های رزمی را برای خود انتخاب کنید. با ما همراه باشید.

انواع هنرهای رزمی که می تواند سر

انواع هنرهای رزمی که می تواند سر

1. کشتی

کشتی ورزشی افتخار ایران و محبوب مردم ماست. بسیاری از ما کشتی را تماشا می کنیم و با آن آشنا هستیم، پس به توضیح مختصری بسنده می کنیم.

تقریباً تمام تمرکز مبارزه روی ترفندهایی برای شادی با حریف است و مشت و لگد در آن مجاز نیست. 2 نوع اصلی کشتی وجود دارد که ورزش های المپیک نیز هستند:

 1. رایگان؛
 2. فرنگی

قوانین کلی حاکم بر انواع کشتی ها یکسان است و فقط ترفندهای مجاز برای هر یک و برخی قوانین جزئی و امتیازدهی متفاوت است. به طور کلی هدف یک کشتی گیر از بین بردن حریف یا قرار گرفتن در موقعیت برتر و تسلط بر اوست.

سایر انواع کشتی عبارتند از:

 • مغولی؛
 • فرزند دختر؛
 • سوئیس؛
 • کره ای؛
 • ژاپنی (سومو).

در سال 2013، IOC توصیه کرد که کشتی از المپیک حذف شود، اما پس از رای گیری، کشتی مجوز حضور در المپیک توکیو را دریافت کرد.

2. آیکیدو یکی از بهترین هنرهای رزمی برای زنان است

بعضی ها آیکیدو را بهترین هنر رزمی می دانند زیرا بر خنثی کردن حملات با حداقل خشونت و بدون آسیب رساندن به حریف تمرکز دارد.

آیکیدو مبتنی بر کنترل حریف با قفل کردن مچ دست است. افراد هنگام تمرین آیکیدو برای جلوگیری از آسیب عضلانی یا آسیب نخاعی از مقاومت اجتناب می کنند.

این ورزش رزمی نیز نوعی مدیتیشن در نظر گرفته می شود زیرا هدف آن این است که یک فرد را به بهترین فرد تبدیل کند نه بهترین مبارز. شاید اشتباه نباشد اگر بگوییم آیکیدو یکی از بهترین هنرهای رزمی برای زنان است زیرا مانند مدیتیشن است و به زنان اجازه می دهد از انرژی حریف استفاده کنند و افراد قوی تری را به راحتی به زانو در آورند.

3. جودو

جودو نوعی هنر رزمی ژاپنی است که اصول آن دستکش و قفل کردن مفاصل حریف است. لگد و مشت معمولا در این ورزش رزمی جایی ندارد. این رشته در دهه 1880 در ژاپن اختراع شد و پس از مدتی حتی از جو-جیتسو (یکی از قدیمی ترین هنرهای رزمی ژاپنی) محبوبیت بیشتری پیدا کرد. رشته هایی مانند سامبو و جیو جیتسو برزیلی از جودو الهام گرفته شده اند.

طرفداران جودو کشنده نیستند و معمولاً تعداد کمی استدلال می کنند که این وحشیانه ترین ورزش رزمی در جهان است. بنابراین اگر می خواهید دفاع شخصی را یاد بگیرید، جودو یک گزینه عالی است. جودو همچنین یکی از بهترین هنرهای رزمی برای زنان به حساب می آید، به خصوص که برای زنان برای یادگیری دفاع شخصی بسیار مناسب است.

انواع هنرهای رزمی

انواع هنرهای رزمی

1. کونگ فو

کونگ فو یک هنر رزمی چینی است که برای تقویت عضلات و ذهن قوی طراحی شده است. خاستگاه این ورزش رزمی معبد شائولین است. شاید در فیلم های هنرهای رزمی چینی دیده باشید که راهبان در این معبد کونگ فو تمرین می کنند.

کونگ فو سبک های مختلفی دارد که معروف ترین آنها عبارتند از:

نکته مهم در کونگ فو ترکیب سرعت و قدرت است. دانش آموزان کونگ فو استفاده از سلاح های مختلف را نیز یاد می گیرند.

2. کاراته یکی از هنرهای رزمی مناسب برای دفاع شخصی است

کاراته نوعی دفاع شخصی غیر مسلحانه است که نقاط حساس بدن را هدف قرار می دهد. این ورزش رزمی از ضربات مشت با دست و پا استفاده می کند و دانش آموزان استفاده از سلاح هایی مانند چماق و شمشیر را نیز یاد می گیرند.

3. تکواندو

تکواندو یک ورزش سنتی کره جنوبی است که قدمت آن به سال 600 بعد از میلاد باز می گردد. البته ورزشی که امروزه به نام تکواندو می شناسیم در دهه 1940 پایه گذاری شد. تمرکز این ورزش بیشتر روی ضربات پاس است.

انواع هنرهای رزمی با سلاح

انواع هنرهای رزمی با سلاح

1. می خورم

شاید در فیلم ها و سریال ها دعوای سامورایی ها را دیده باشید. این ورزش رزمی بر اساس سبک مبارزه این رزمندگان و بر استفاده از شمشیر تمرکز دارد. دانش آموزان این منطقه زره مخصوص به تن دارند و تمرینات آنها معمولا با شمشیرهای چوبی انجام می شود. در این ورزش رزمی از 2 نوع شمشیر چوبی استفاده می شود:

 1. شینای که از چوب بامبو ساخته شده است برای مبارزه استفاده می شود.
 2. بوکن که از چوب سخت ساخته شده و برای اجرای کاتا (حرکات نمایشی رزمی) استفاده می شود.

دانش آموزان پس از تسلط بر مهارت های اولیه می توانند به ورزش رزمی آیدو که از 2 نوع شمشیر فلزی استفاده می کند، بروند.

رعایت توصیه های ایمنی در این زمینه برای حفظ سلامت بسیار مهم است.

2. بوجوتسو

در زبان ژاپنی «بو» به معنای «چوب» و «جوتسو» به معنای «سبک» است و ترکیب این دو واژه «نجاری» است. البته، برای درک اینکه هدف از این ورزش رزمی، یادگیری ترفندها با استفاده از چوب، یکی از اولین و ساده ترین سلاح های بشر است، نیازی به یادگیری زبان ژاپنی ندارید.

این ورزش رزمی زمانی شکل گرفت که دولت ژاپن استفاده از شمشیر را به جز سامورایی ها و سربازانشان ممنوع کرد. مردم عادی که نه اجازه حمل شمشیر را داشتند و نه توان مالی خرید آن را داشتند، به دنبال سلاح مناسبی می گشتند و چوب بلند یکی از بهترین سلاح های دفاعی در برابر شمشیر سامورایی بود، سلاحی که پایه و اساس شد. ورزش رزمی بوجوتسو

امروزه بوجوتسو به مجموعه ای از حرکات ورزشی تبدیل شده است که به 3 دسته تقسیم می شوند:

 • خراطی؛
 • حفاظت چوب؛
 • حمله چوب.

3. سنجوتسو

آیا افسانه ای را در فیلم های ژاپنی دیده اید که در آن تعدادی جنگجو با طرفداران خود دعوا می کنند؟ شاید به نظر برسد که این دعواها فقط برای نمایش در فیلم های اکشن ساخته شده اند، اما واقعاً چنین نظمی وجود دارد.

“تسن” به معنای هوادار جنگ است و در ژاپن باستان برای جنگیدن استفاده می شد. از آنجایی که در آن زمان وسایل تهویه مطبوع مانند کولر و پنکه وجود نداشت، سامورایی ها این پنکه ها را با خود حمل می کردند. مزیت ذن این بود که سامورایی ها می توانستند آن را به هر جایی حمل کنند، حتی در مکان هایی که شمشیر زدن ممنوع بود.

Tsenjutsu در درجه اول دفاعی است و برای خلع سلاح و زمین گیر کردن دشمن استفاده می شود. در حالی که مبارزه با طرفداران خشن‌ترین ورزش رزمی در جهان نیست، اما برای برانگیختن اعصاب حریف و قفل کردن مفاصل آنها عالی است.

انواع ورزش های رزمی نظامی

انواع ورزش های رزمی نظامی

1. کراو ماگا

می توان گفت کراو ماگا خشن ترین ورزش رزمی جهان است، زیرا نقاط حساس بدن را هدف قرار می دهد و فرد به همه روش های پیروزی از ضربه با دست و پا گرفته تا دستکش و ترفندهای دفاع شخصی متوسل می شود.

امی لختنفلد مجارستانی این ورزش را با ترکیب هنرهای رزمی مختلف ابداع کرد و برای حفظ جان خود به نیروهای دفاعی و سپس به مردم عادی آموزش داد. البته این ورزش رزمی به قدری موثر بود که نیروهای نظامی سایر کشورها نیز از آن یا شکل اصلاح شده آن استفاده می کردند.

2. سانشو

سانشو یا ساندا یک هنر رزمی است که برای ارتش چین طراحی شده و ترکیبی از کونگ فو، هنرهای رزمی و دفاع شخصی است.

هدف این ورزش رزمی علاوه بر دفاع و بقا، تناسب اندام و سلامت افراد است.

3. نبرد تن به تن ارتش آمریکا

این ورزش رزمی به سربازان ارتش آمریکا آموزش داده می شود و شامل پوشیدن دستکش، استفاده از مشت و لگد و استفاده از سلاح است. ارتش ایالات متحده همچنین مسابقات قهرمانی این ورزش رزمی را بر اساس جنسیت و وزن سازماندهی می کند.

آخرین کلمه

بیش از 190 نوع ورزش رزمی در دنیا وجود دارد و نمی توان همه انواع ورزش های رزمی را در یک مقاله ارائه کرد. البته بسیاری از این ورزش ها شبیه هم هستند، بنابراین در این مقاله 4 دسته اصلی را انتخاب کرده و از هر کدام 3 ورزش رزمی را معرفی کرده ایم. امیدواریم با مقایسه ورزش های رزمی ارائه شده در این مقاله بتوانید تصمیم بگیرید که بهترین ورزش رزمی برای شما کدام است.

تو گفتی

آیا تا به حال ورزش های رزمی انجام داده اید؟ چه رشته ای لطفا تجربیات خود را در قسمت نظرات بنویسید و کسانی که قصد شرکت در کلاس های رزمی را دارند راهنمایی کنید تا تصمیم بهتری بگیرند. همچنین می توانید برای ما بنویسید که کدام هنرهای رزمی را بیشتر دوست دارید و می خواهید امتحان کنید. اگر فردی را می شناسید که به این موضوع علاقه دارد یا می خواهد تابستان امسال در کلاس هنرهای رزمی شرکت کند، این مقاله را در شبکه های اجتماعی با او به اشتراک بگذارید.

توجه! این مقاله صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن نیاز به مشاوره پزشک یا متخصص می باشد. اطلاعات بیشتر


اصول و روش های عملی برای یادگیری سریع و دائمی هر زبان جدید


دیدگاهتان را بنویسید