16 اشتباه رایج آشپزی و راه حل های ساده


مهم نیست چقدر آشپز خوبی هستید، باز هم می توانید اشتباه کنید و غذایتان را خراب کنید. گاهی غذای شما بسیار تند، شور، ترش، تلخ یا بدتر از همه بی مزه می شود. خوشبختانه راه حل های ساده ای برای رفع این خطاها وجود دارد که با چند ترفند ساده می توانید بسیاری از آنها را برطرف کنید. در زیر 16 اشتباه بسیار رایج در آشپزی را شرح می دهیم و راهکارهایی برای پیشگیری از آنها در آینده و بهبود طعم غذا ارائه می دهیم.

1. افزایش مقدار یکی از مواد اولیه

وقتی نسبت مواد تشکیل دهنده اشتباه است، ساده ترین راه برای رفع مشکل اضافه کردن بیشتر مواد دیگر است. مطمئناً با این روش بیشتر از آنچه برنامه ریزی کرده بودید، غذا خواهید خورد، اما حداقل غذای شما طعم خوبی خواهد داشت.

2. تندی غذا

مشکل اصلی کپسایسین است. کپسایسین یک ترکیب شیمیایی در فلفل چیلی است که آن را داغ و سوزان می کند. کپسایسین را می توان به روش های مختلف شکست داد. به عنوان مثال، می توانید غذای تند خود را با یک غذای خنثی مانند برنج، ماکارونی یا نان سرو کنید یا آن را با لبنیات مخلوط کنید. شیر، کره، ماست و سایر محصولات لبنی حاوی پروتئینی به نام کازئین هستند که اثرات کپسایسین را خنثی می کند. اسیدهایی مانند سرکه و مرکبات نیز موثر هستند زیرا کپسایسین قلیایی است و افزودن اسید می تواند PH را متعادل کند.

همچنین می توانید چیزهای شیرین مانند شکر و عسل یا چیزهای چرب مانند آرد، کره بادام زمینی یا کره با طعم خنثی اضافه کنید. کپسایسین آبگریز است اما با روغن ها ترکیب می شود. البته مواظب باشید غذایتان خیلی چرب و غیر قابل خوردن باشد و یا غذاهایی که نباید شیرین باشد را شیرین نکنید.

3. شیرین کردن غذا

همانطور که شیرینی با تندی مقابله می کند، تند بودن نیز می تواند شیرینی را خنثی کند. اما فراموش نکنید که غذا را به طور مرتب امتحان کنید تا در چرخه معیوب شیرینی و تند قرار نگیرید. مواد ترش و تلخ نیز موثر هستند، اگرچه استفاده از اولی کمی آسان تر است. افزودن کمی آب لیمو به یک غذای بسیار شیرین می تواند معجزه کند. اما انتظار نداشته باشید همه مرکبات اثر یکسانی داشته باشند. به عنوان مثال، آب پرتقال با افزودن شیرینی بیشتر به غذای شیرین، مشکل را بدتر می کند.

افزودن تلخی ها دشوار است زیرا یافتن مواد مناسب و نسبت آنها آسان نیست. به عنوان مثال، کلم تلخ است، اما باید مقدار زیادی از آن استفاده کنید. می توانید پودر کاکائو را نیز امتحان کنید، اما اگر زیاده روی کنید، در نهایت با یک خوراکی شکلاتی عجیب مواجه خواهید شد. هرگز نمک را اضافه نکنید زیرا افزودن نمک باعث افزایش شیرینی می شود درست مانند کارامل نمکی که در آن شیرینی و شوری با هم استفاده می شود.

4. شوری غذا

کمی نمک غذا را خوشمزه تر می کند، اما نمک زیاد حتی خوشمزه ترین غذا را خراب می کند. اگر غذای شما مایع دارد، فقط مایع بیشتری اضافه کنید تا شوری غذا کم شود. آب معمولا بهترین گزینه است زیرا خنثی است و طعمی ندارد. می توانید از مواد اصلی در دستور نیز استفاده کنید، به عنوان مثال استفاده از شیر بیشتر در سس خامه باعث کاهش شوری و خامه تر شدن سس می شود. فقط مراقب میزان نمک مایعی که اضافه می کنید باشید. آب گوشت یا سس سویای شور می تواند شوری غذای شما را افزایش دهد.

مواد اسیدی مانند آبلیمو یا سرکه نیز شوری غذا را کاهش می دهند. برای این کار به مقدار زیادی از این مواد نیاز ندارید. البته این روش شوری غذا را از بین نمی برد و فقط ماسک می کند.

برخلاف آنچه بارها شنیده ایم، افزودن سیب زمینی برای جذب نمک راه حل موثری نیست. سیب زمینی مقدار کمی نمک را جذب می کند و همین مقدار کم تفاوت زیادی ایجاد نمی کند. اگر می خواهید این روش را امتحان کنید، افزودن سیب زمینی باید آخرین راه حل برای صرفه جویی در غذا باشد. قبل از سرو حتما سیب زمینی ها را جدا کنید.

5. غذای ترش

همانطور که از مواد اسیدی مانند سرکه و آب لیمو برای مقابله با شیرینی آن استفاده می کنیم، می توانیم از کمی شکر، عسل یا سایر مواد شیرین روی غذاهای اسیدی نیز برای کاهش اسیدیته غذا استفاده کنیم.

روش دیگر استفاده از مقداری جوش شیرین است. جوش شیرین یک ماده قلیایی است که اسید موجود در غذا را خنثی می کند و PH غذا را متعادل می کند. البته طعم جوش شیرین شبیه صابون شور است، بنابراین اگر بیش از حد از آن استفاده کنید، مشکل دیگری خواهید داشت. جوش شیرین همچنین می تواند بافت غذا را تغییر دهد.

6. تلخی غذا

هر وقت متوجه شدید که غذایتان خیلی تلخ است، قهوه را به خاطر بسپارید. همه ما طعم تلخ قهوه را می شناسیم. دلیلی برای افزودن شکر و خامه به قهوه وجود ندارد. شیرینی و چربی طعم تلخ را متعادل می کند. می توانید همین کار را با غذای خود انجام دهید و مواد شیرین و چرب به آن اضافه کنید تا تلخی آن متعادل شود.

7. غذا بی مزه می شود

اگر غذای شما طعم ندارد، باید چیزی به آن اضافه کنید. نمک ساده ترین راه حل است زیرا طعم غذا را افزایش می دهد. می توانید شیرینی، ادویه، ترشی یا هر طعم دیگری را که می خواهید در غذایتان قوی باشد اضافه کنید.

8. مواد خام وسط مرغی که برش میزنید

در این مرحله مرغ باید دوباره پخته شود. البته به خاطر داشته باشید که روش پخت می تواند آن را خشک یا آبکی کند. وقتی مرغ را می برید، رطوبت زیادی خارج می شود. برای جلوگیری از از دست رفتن رطوبت بیشتر، مرغ را به سمت پایین برش دهید تا برش در دمای بالا سرخ شود و مرغ کاملا بپزد.

استفاده از دماسنج مواد غذایی برای جلوگیری از محیط های گوشت خام و مرغ
استفاده از دماسنج مواد غذایی برای جلوگیری از محیط های گوشت خام و مرغ

برای اینکه با چنین مشکلی مواجه نشوید می توانید از دماسنج مواد غذایی استفاده کنید. دماسنج باید 165 درجه فارنهایت (74 درجه سانتیگراد) را در ضخیم ترین قسمت مرغ نشان دهد.

9. ته دیگ را بسوزانید

باید بلافاصله غذای داخل ظرف سوخته را به ظرف دیگری منتقل کنید. هر چه غذا بیشتر در قابلمه بماند بیشتر می سوزد. سپس یک لایه نازک سرکه و جوش شیرین را در قابلمه ذغالی شده بریزید و با سیم ظرفشویی تکه های ذغالی شده را جدا کنید.

برای جلوگیری از سوختن ظرف، حرارت را کم کرده و مرتب غذا را هم بزنید تا نسوزد.

10. سبزیجات را قرار دهید

یک کاسه بزرگ را با آب یخ پر کنید و سبزیجات پژمرده را به مدت 30 دقیقه تا 1 ساعت در آب خیس کنید. سپس سبزیجات را بردارید و در دستگاه خشک کن سبزیجات یا دستمال کاغذی خشک کنید. سبزیجات باید تازه و تازه باشند. برای اینکه سبزی ها در آینده نرم نشوند، آن ها را در یک حوله کاغذی یا کاغذ بپیچید تا مقداری از رطوبت اضافی جذب شود.

11. خمیر باندینگ

وقتی پاستا را در آب می گذارید، آب باید در حال جوشیدن باشد وگرنه پاستا به هم می چسبد. احتمال چسبندگی خمیر در چند دقیقه اول بیشتر است. بنابراین، هنگام ریختن پاستا در آب جوش، خوب هم بزنید. اگر ماکارونی ها بعد از پخت و آبکش شدن به هم چسبیدند با احتیاط آن ها را جدا کنید و کمی روغن زیتون اضافه کنید.

12. خرد کردن ممنوع

گوشت چرخ کرده را قبل از ریختن در ماهیتابه داغ با حوله کاغذی خشک کنید. بعد از ریختن گوشت به آن دست نزنید! مهم است که به گوشت چرخ کرده زمان بدهید تا بپزد. پس صبور باشید و گوشت را کنار بگذارید! وقتی دیدید لبه ها برشته و کمی ترد شده اند، می توانید گوشت را هم بزنید.

13. ایجاد یک لایه تیره در اطراف زرده پخته شده

برای جلوگیری از این مشکل، فقط باید تخم مرغ ها را کمتر بجوشانید. اگرچه حلقه تیره اطراف زرده ناخوشایند است، اما تخم مرغ ها خوب و خوراکی هستند. برای جلوگیری از این مشکل، تخم مرغ ها را در یک قابلمه در یک ردیف بچینید (آنها را روی هم نچینید)، سپس روی آن ها را با آب سرد بپوشانید و بگذارید بجوشد. سپس حرارت را خاموش کرده و اجازه دهید تخم مرغ ها به مدت 15 دقیقه در آب بمانند. سپس بلافاصله تخم مرغ ها را آبکش کرده و در آب سرد بریزید تا پخته نشود.

14. خشک کردن شیرینی

از یک توری خنک کننده برای خنک شدن کیک استفاده کنید
برای خنک کردن کیک از یک توری خنک کننده استفاده کنید

زمان پخت کیک ها را کم کنید و اجازه ندهید روی سینی فر داغ خنک شوند. به عنوان مثال، اگر در دستور غذا گفته شده است که کوکی ها را به مدت 12 دقیقه بپزید، پس از 10 دقیقه آنها را بررسی کنید. ممکن است کوکی ها همچنان نرم و طلایی نباشند، اما با سرد شدن سفت می شوند. همچنین نباید اجازه دهید شیرینی ها در قالب خنک شوند زیرا حرارت تابه باعث می شود تا شیرینی ها پس از خارج شدن از فر تا مدتی به پخت ادامه دهند. بهتر است کیک ها را روی توری خنک کننده قرار دهید.

15. گلوله کردن سس

ساده ترین راه حل این است که سس را صاف کنید. در آینده سعی کنید مایع سس را به آرامی به مواد اضافه کنید. اضافه کردن سریع مایع باعث گلوله شدن سس می شود. همچنین مایعی که اضافه می کنید باید گرم باشد. افزودن مایع سرد به مواد داغ احتمال ایجاد توده را افزایش می دهد. همانطور که مایع را اضافه می کنید، مواد را مرتب هم بزنید تا خوب با مایع مخلوط شوند.

16. سوزاندن سیر

همیشه سیر را در مراحل بعدی پخت اضافه کنید. شایع ترین علت سوزش سیر اضافه کردن آن در مراحل اولیه است. همچنین توجه داشته باشید که سیر در دماهای بالا خوب عمل نمی کند. پس آن را در تابه داغ قرار ندهید. راه حل دیگر این است که به جای سیر له شده از سیر ریز شده استفاده کنید، زیرا پخت سیر ریز شده بیشتر طول می کشد. البته ممکن است دوست نداشته باشید تکه های سیر زیر زبانتان برود.

تو گفتی

بعد از آشپزی آشپزی، ساده ترین کار دور ریختن غذا است. اما اگر آشپز خوبی هستید، به جای دور ریختن غذا، سعی کنید راهی برای بهتر کردن آن بیابید. نکته مهم این است که غذای خود را در حین طبخ میل کنید، زیرا اصلاح اشتباهات در هنگام پخت بسیار راحت تر از زمانی است که غذا آماده و روی میز است.

نطر شما چی هست؟ کدام یک از اشتباهات بالا را مرتکب شده اید؟ آیا تا به حال از روش هایی که در اینجا توضیح داده شده استفاده کرده اید؟ خوشحال می شویم با تجربیات و نظرات شما مقاله خود را کاملتر کنیم.


کتاب الکترونیکی رازهای زیبایی

با کمک اکتشافات علمی از پوست خود به درستی مراقبت کنید تا در هر سنی پوستی زیبا و جذاب داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید