31 جولای، در تاریخ چه گذشت؟به گزارش گروه فرهنگی ایسکانیوز، امروز 31 تیر برابر با 22 جولای در تقویم میلادی است. روزی که در تاریخ بارداری اتفاقات زیادی در ایران و جهان داشته است. برخی از این رویدادها را مرور می کنیم.

مناسبت ها:

1587 – اولین شهرک انگلیسی در جزیره روانوک در آمریکای شمالی – در سواحل امروزی کارولینای شمالی – ایجاد شد، بعداً همه مهاجران ناپدید شدند و هنوز مشخص نیست که چه بر سر آنها آمده است.

1915 – نبرد معروف ایسونزو بین ایتالیا و اتریش در طول جنگ جهانی اول رخ داد

پس از شروع جنگ جهانی اول و درگیری بین اتحاد سه گانه که شامل آلمان، اتریش و ایتالیا می شد، نیروهای ایتالیایی از متفقین جدا شدند و به متفقین پیوستند. ورود ایتالیا به جنگ چندان مهم نبود، زیرا آن کشور نه صنایع بزرگی داشت و نه نیروها و نیروهای بزرگی داشت، بلکه فقط باعث شد که اتریش تعداد زیادی از نیروهای خود را بدون هیچ گونه فعالیتی بفرستد. در داخل مرزهای ایتالیا نگهداری می شود. سرانجام در 22 ژوئیه 1915 نبرد معروف ایسونزو در منطقه کوهستانی به همین نام در ایتالیا بین ارتش ایتالیا و اتریش رخ داد و تا 15 آگوست همان سال ادامه داشت. در این نبرد حدود هفتاد هزار نفر کشته شدند که بیشتر آنها ایتالیایی بودند. در پایان جنگ ایونیا، اتریش از ایتالیا شکست خورد.

1952 – روز شادی ایرانیان و برکناری ژنرال هایی که دستور تیراندازی به مردم را می دادند.

31 تیر 1331 (31 تیر 52) به دلیل پیروزی سیاسی «30 تیر» و بازگشت دکتر مصدق به حکومت، روز شادی ایرانیان بود و جشن ها و مراسم شادی در سراسر کشور برپا بود.

در همان روز دکتر مصدق دستور عزل، بازنشستگی و حکم برکناری سرلشکر محمد صادق کوپال، رئیس شهربانی، سرلشکر عباس گرزن، رئیس ستاد ارتش و سرلشکر مهدیگیلی علوی مقدم، فرماندار نظامی تهران را صادر کرد. به اتهام تیراندازی به مردم در 30 ژوئیه محاکمه و مجازات شد تسلیم دستگاه قضایی شد. محاکمه این افراد و سایر متهمان به تیراندازی به افرادی که چیزی جز دموکراسی، حقوق اساسی و حاکمیت قانون نمی خواستند، از روز بعد آغاز شد. برکناری در 28 مرداد نه تنها مانع از مجازات این متهمان شد، بلکه بازنشستگی آنها لغو شد و آنها به پست های مهم جدیدی منصوب شدند. سرلشکر گرزون فرمانده یگان های نظامی مستقر در جنوب کشور بود و علوی مقدم ابتدا رئیس شهربانی و سپس وزیر کشور و سپهبد شد. سرلشکر کوپال از همرزمان رضاشاه برای اولین بار در سال 1308 رئیس شهربانی شد.

در همان روز دکتر مصدق وصیت کرد که پس از مرگ در سی امین سالگرد در همان قبرستان در کنار مردگان به خاک سپرده شود. در اسفند 1345 که مصدق درگذشت، شاه از اجرای این وصیت نامه جلوگیری کرد، زیرا می ترسید مردم از همین قبرستان علیه او تظاهرات کنند.

1987 – کویت به اوج بردگی خود در برابر آمریکا رسید

در 22 جولای 1987 در جریان جنگ عراق و ایران، شناورهای غیرنظامی کویت، عمدتاً نفتکش‌ها که با پرچم آمریکا برافراشته بودند، توسط کشتی‌های جنگی آن دولت در آب‌های خلیج فارس تعقیب شدند. کشتی تجاری در هر کشوری که ثبت شده باشد با پرچم آن کشور حمل می کند و کشتی می تواند مجدداً ثبت شود تا پرچم کشور جدید را برافراشته و زیر آن حرکت کند و آن کشور نیز مسئولیت حفاظت از کشتی را بر عهده دارد. به عنوان حمایت از شهروندانش.

به گفته مورخانی که تحقیقات آنها هنوز ادامه دارد، پرچم گذاری مجدد و اسکورت کشتی های کویتی راه را برای استقرار یک فرماندهی نظامی دائمی آمریکا در منطقه به مرکزیت بحرین موسوم به “فرماندهی مرکزی” هموار کرد. آمریکا در چندین منطقه دیگر جهان نیز فرماندهی نظامی دارد. برخی از مورخان نیز گفته اند که نه تنها کویت، بلکه جمهوری اسلامی ایران – که با عراق در حال جنگ بود و کویت و عربستان سعودی به عراق کمک مالی می کردند – با برخی تهدیدها و گاه عملیات دریایی، ناخواسته واشنگتن را به حضور نظامی سوق داد. خلیج فارس را توجیه کند.

1331 – رأی مثبت دادگاه «لاهه» در مورد مشروعیت ایران در اختلاف با انگلیس.

پس از ملی شدن صنعت نفت ایران در اواخر اسفند 1329، شرکت نفت انگلیس که طرف قرارداد با شرکت نفت ایران بود، به دلیل آسیب دیدگی می خواست به همکاری با ایران ادامه دهد. اما از آنجایی که نفت ملی اعلام شد، شرکت انگلیسی به دیوان بین المللی دادگستری شکایت کرد و حقوق خود را مطالبه کرد. ایران دادگاه را صلاحیت رسیدگی به این پرونده ندانست زیرا موضوع مربوط به دولت ها نبود بلکه دو شرکت با هم اختلاف داشتند. سرانجام حکم دادگاه مبنی بر حقانیت ایران صادر شد و وی از انگلیس در امور نفتی ایران برکنار شد.

1344 – درگذشت احمد قوام، سیاستمدار و نخست وزیر دوره قاجار و پهلوی.

احمد قوام معروف به قوام السلطنه در سال 1252 هجری شمسی در تهران به دنیا آمد و یکی از بزرگ ترین مردان و سیاستمداران ایران مدرن است. از زمان سلطنت ناصرالدین شاه قاجار وارد امور دربار شد و بعدها رئیس دفتر صدراعظم شد. وی بعدها حاکم خراسان و سیستان شد و پس از سیدضیاءالدین طباطبایی دو بار صدراعظم شد. قوام پس از دومین دوره نخست‌وزیری، به دلیل توطئه علیه رضاخان وزیر جنگ تحت تعقیب قرار گرفت و پس از مدتی زندان، عازم اروپا شد. پس از چند سال به ایران بازگشت و در لاهیجان به کشاورزی پرداخت. پس از آن قوام السلطنه تا سقوط رضاخان پهلوی در امور سیاسی دخالت نکرد. در این زمان قوام مجدداً به نخست وزیری رسید و در سال های 1324 و 1331 این سمت را بر عهده گرفت و در سال 1324 برای حل مسئله حضور نیروهای روس در ایران به مسکو رفت و مذاکراتی را انجام داد. در سال 1331 پس از اختلاف مصدق و شاه، شاه نزد قوام السلطان رفت تا دشمنی سرنوشت ساز با مصدق ایجاد کند.

قوام السلطنه جاه طلب که در آن زمان 80 سال داشت با اکثریت محدود از مجلس رأی اعتماد گرفت. اما این صدارت چهار روز بیشتر طول نکشید و بر اثر مقاومت و خشم ملت مسلمان ایران به رهبری آیت الله کاشانی، قوام در 9 تیر 1331 مجبور به استعفا شد و قوام پس از استعفا مدتی مخفی شد. و احساس خطر کرد مجلس دستور مصادره اموال او را صادر کرد و او که پس از این اتفاق کاملاً قدرت خود را از دست داده بود، سرانجام در 31 تیر 1334 در سن 83 سالگی درگذشت. احمد قوام در مجموع پنج بار به نخست وزیری و بیش از بیست بار به وزارت رسید. کوام ذاتاً مردی مستبد، قانون شکن و جاه طلب بود و از جنجال و هیاهو لذت می برد. او از چاپلوسی لذت می برد، بنابراین اطرافیانش همیشه متملق بوده اند. از علم هواشناسی نیز بهره می برد و گاه شعر می سرود.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید