4 دلیل سقوط بازار سهام


امروز بازار سرمایه در روند نزولی قرار دارد و خروج سرمایه از بورس در روزهای گذشته…

بازار سرمایه به 4 دلیل مختلف با افت شاخص ها مواجه شد.

به گزارش فارس، بازار سرمایه امروز روند نزولی دارد و خروج سرمایه از بورس نیز در روزهای اخیر با رشد همراه بوده است. فعالان بازار سرمایه احساس می کنند این روزها ابهامات زیادی در بورس وجود دارد که صدای بسیاری از سرمایه گذاران را درآورده و تعدادی از سهامداران خرد نیز بازار را ترک کرده اند.

فضای سیاسی و متغیرهای اقتصادی این ابهام را ایجاد کرده است که بورس دیگر جذابیت گذشته را ندارد، در عین حال برخی از تحلیلگران همچنان سال 1401 را سال فرار بورس می دانند، اما در شرایط فعلی به دلیل به سقوط بازار سهام، سهامداران خرد در مورد آنها تردید دارند تصمیم می گیرند. تحلیل روند بازار نشان می دهد که از ابتدای خردادماه تاکنون شاخص با افت 4.5 درصدی مواجه بوده است.

گروه های پالایشی و خودرویی امروز با کاهش شدید قیمت مواجه شدند و قرمزترین گروه های بازار سرمایه بودند.

* بررسی علل سقوط بازار سهام

معتبا دانشی کارشناس بازار سرمایه گفت: شکاف نرخ ارز آزاد نیم نرخی عامل سقوط بورس به دلایل غیراقتصادی است. این مشکل باعث ضرر شرکت های صادراتی شد. از سوی دیگر وعده های دولت در خصوص خودروسازی نیز محقق نشد.

وی ادامه داد: گزارش های پالایشگاهی که طی چند روز گذشته منتشر شده، با ابهامات زیادی مواجه شده است که قیمت سهام این شرکت ها و در نتیجه کل بورس را پایین آورده است. افت قیمت در بازارهای جهانی نیز کاهش یافت که یکی دیگر از دلایل ریزش بورس است.

* سقوط از گروه شاخص های عملکردی بازار سهام روز جمعه

شاخص کل بورس در پایان معاملات روز شنبه با 12 هزار و 83 واحد کاهش نسبت به روز چهارشنبه به رقم یک میلیون و 501 هزار و 631 واحد رسید. بازده آن شاخص منهای هشت دهم درصد بود.

شاخص کل همگن نیز با افت 4 هزار و 277 واحدی در سطح 417 هزار و 203 واحد باقی ماند. بازده این شاخص منهای 1.01 درصد بود. شاخص کل فرابورس نیز با افت 202 واحدی به سطح 20 هزار و 209 واحد رسید.

* کاهش ارزش کل معاملات در بورس

ارزش کل معاملات امروز بورس به ۷ میلیارد و ۶۴۵ میلیون تومان کاهش یافت که نسبت به روز چهارشنبه ۱۸ درصد کاهش داشته است. ارزش معاملات با اوراق بدهی در بازار دوم هزار و 490 میلیارد تومان است که 19 درصد از ارزش کل معاملات بازار سرمایه را شامل می شود.

ارزش معاملات سهام خرد امروز با سه درصد افزایش نسبت به روز کاری قبل به 3 هزار و 663 میلیارد تومان رسید. سهم این معاملات به 47 درصد از کل معاملات بورس رسید.

* افزایش خروج پول از بازار سرمایه

امروز ارزش خالص تغییر مالکیت حقوقی به پول واقعی در بازار برای سیزدهمین روز متوالی منفی شد و 581 میلیارد تومان پول حقیقی با 33 درصد افزایش نسبت به روز چهارشنبه از بورس خارج شد.

در معاملات روز شنبه، برای سومین روز کاری متوالی، بیشترین خروج پول واقعی به شپنا (شرکت پالایش نفت اصفهان) و سهام خودرو (ایران خودرو) و خساپا (سایپا) بیشترین خروج پول واقعی را داشتند. سهام شسپا (نفت سپاهان)، تفارس (ساخت و ساز و توسعه فارس) و ثنور (سرمایه گذاری کوه نور) نیز بیشترین ورود پول واقعی را داشتند.

* رشد صف های فروش نهایی در بازار

در جریان معاملات روز شنبه، 197 سهم افزایش قیمت و 442 سهم کاهش یافت. 19 نماد در صف خرید و 44 نماد در صف فروش قرار گرفتند.

در پایان معاملات امروز ارزش صف های فروش نهایی در بازار با 61 درصد افزایش نسبت به روز کاری قبل به 144 میلیارد تومان رسید. ارزش صف های خرید نیز با 33 درصد کاهش نسبت به پایان روز کاری قبل به 186 میلیارد تومان رسید.

امروز برندهای وازر (شرکت سرمایه گذاری توسعه آذربایجان)، تکنو (شرکت تکنو تار) و تپومپی (شرکت پمپاژ ایران) بیشترین صف خرید را داشتند.

در پایان معاملات، بیشترین دم در بازار متعلق به خگستر (شرکت توسعه سرمایه گذاری ایران خودرو)، فامراد (الومراد)، ورنا (سرمایه گذاری رنا) بود.

دیدگاهتان را بنویسید