6 آگوست در تاریخ چه گذشت؟به گزارش گروه فرهنگی ایسکانیوز، امروز 15 مرداد برابر با 28 تیرماه است. روزی که در تاریخ بارداری اتفاقات زیادی در ایران و جهان داشته است. برخی از این رویدادها را مرور می کنیم.

درگذشت منجم و ریاضیدان «غیاث الدین جمشید کاشانی» (832 هجری قمری)

غیاث الدین جمشید در حدود سال 790 میلادی به دنیا آمد. وی شاگرد رصدخانه مراغه بود که توسط خواجه نصیرالدین طوسی تأسیس شد. غیاث الدین کاشانی نیز سه ماه گرفتگی را در کاشان مشاهده کرد. سپس به دلیل توجه پادشاهان مغول که به علم نجوم علاقه داشتند، کشور را ترک کرد و به سمرقند نزد الخبک مغول رفت. در سال ۸۱۸ هجری قمری ابزار نظارتی جدیدی به نام «تقب المخالی» اختراع کرد و کتابی به نام نزهت الحدائق نوشت و آن را جام جم نامید. در سمرقند نقشه و نقشه رصدخانه سمرقند را تهیه کرد. گیاه الدین تا زمان مرگش از دست همکاران حساد پیشه رنج کشید. «زیج خاقانی»، «زیج الصحفیات»، «سلامُ السَّما» (در حل مشکلات پیشینیان در ابعاد و اشیاء)، «محیطیه» در استخراج نسبت محیط دایره به قطر که امروز “پی” نامیده می شود. یونانی می نویسند. رساله «وتر و جيب» و نيز تفسير القرآن و كتب ديگر از آثار اين رياضيدان ايراني است. او اولین ریاضیدانی بود که کسرهای اعشاری را ایجاد کرد.

پایان دوره وحشت و وحشت در انقلاب کبیر فرانسه (1794 پس از میلاد)

پس از اعدام لویی شانزدهم در 21 ژانویه 1793، درگیری های داخلی در فرانسه آغاز شد و اختلافات جدی بین جانشینان دولت به وجود آمد. سرانجام پس از حمله سازماندهی شده افراط گرایان، نمایندگان اپوزیسیون دستگیر یا متواری شدند و از 1 ژوئن 1793 قدرت کاملاً در دست یک رهبر رادیکال به نام ماکسیمیلیان روبسپیر بود. سپس کمیته نجات ملی به رهبری روبسپیر کنترل فرانسه را به دست گرفت. حکومت کمیته نجات ملی که بیش از یک سال به طول انجامید، یکی از خونین ترین مراحل انقلاب فرانسه بود که به عصر ترور یا ترور معروف شد. در زمان حکومت کمیته نجات ملی در فرانسه، حدود 300000 نفر دستگیر و حداقل 17000 نفر اعدام شدند.

قوانین محاکمه و مجازات در این دوره تغییر کرد و دادگاه های انقلاب دیگر ملزم به رعایت مقررات معمول دادگاه نبودند. حق تجدید نظر از بین رفت و آرای دادگاه ها قطعی و لازم الاجرا شد. دادگاه‌های پاریس در عرض یک ماه ۱۳۰۰ حکم اعدام صادر کردند و گیوتین‌ها در چندین بخش شهر روزانه به‌طور متوسط ​​چهل سر را قطع می‌کردند. در دوران حکومت ترور در فرانسه، شورش ایالات نیز با خشونت و ظلم فراوان سرکوب شد و هزاران نفر زیر گیوتین رفتند. اما این حکومت چندان دوام نیاورد و یک سال و نیم پس از قیام علیه روبسپیر و اعدام او در 27 ژوئیه، حکومت وحشت به پایان رسید. سرانجام، در شب 28 ژوئیه 1794، مردم پاریس پایان سلطنت ترور را جشن گرفتند و زندانیان کمیته نجات ملی فرانسه را آزاد کردند.

امضای معاهده “برلین” بین کشورهای اروپایی (1878)

پس از امضای معاهده سن استفانو که به جنگ‌های روسیه و عثمانی در پایان قرن نوزدهم پایان داد و بر اساس آن بخش‌هایی از سرزمین‌های تحت سلطه عثمانی به روسیه واگذار شد، معاهده تاریخی برلین در پایان به امضا رسید. کنگره ای به همین نام در 28 ژوئیه 1878 در میان نمایندگان روسیه، آلمان، فرانسه، انگلیس و اتریش امضا شد. دستور کار این کنگره بازنگری در معاهده سن استفانو و برنامه ریزی و مسئولیت آن بر عهده بیسمارک، صدراعظم قدرتمند و آهنین آلمان بود. یکی از تصمیمات این کنگره به رسمیت شناختن استقلال صربستان، مونته نگرو و رومانی بود. همچنین تقسیم بلغارستان به سه قسمت و بازنگری در مرزهای یونان و عثمانی از دیگر تصمیمات این کنگره است.

در این راستا منطقه بوسنی و هرزگوین نیز تحت اقتدار و حاکمیت اتریش بود. برگزاری کنگره برلین موضوع دیگری بود که به رهبری و برتری بیسمارک در میان دولتمردان اروپایی دامن زد. همچنین با امضای این معاهده، قدرت سیاسی و نظامی آلمان به اوج خود رسید و زمینه توسعه این کشور فراهم شد. در واقع انعقاد معاهده برلین در سال 1878 و ایجاد اختلافات مرزی جدید را می توان یکی از عوامل اصلی جنگ جهانی اول دانست. زیرا آنها بسیاری از امتیازاتی را که روس ها در نتیجه معاهده سن استفانو در جریان معاهده برلین دریافت کرده بودند از دست دادند و این امتیازات بین دولت های مدعی و معترض تقسیم شد. این امر باعث شد روس ها از اتحاد امپراتورهای سه گانه خارج شوند و آغاز گروه بندی کشورهای اروپایی قبل از شروع جنگ جهانی اول بود.

زلزله وحشتناک شرق چین (1976)

در 28 ژوئیه 1916 زمین لرزه شدیدی در شهر تانگشان در شرق چین رخ داد. شدت آن زمین لرزه 7.9 ریشتر بود و بیش از 600000 نفر را کشت و صدها هزار نفر را مجروح و آواره کرد، هرچند مقامات چینی تعداد تلفات آن زمین لرزه را نزدیک به 250000 نفر اعلام کردند.

این دومین زمین لرزه قوی در چین در قرن بیستم و همچنین بزرگترین زلزله در آن کشور از زمان زمین لرزه 1556 پس از میلاد است که باعث کشته شدن 830000 نفر شد.

اعلان جنگ اتریش به صربستان و شروع جنگ جهانی اول (1914)

توجیهی که آتش جنگ جهانی اول را شعله ور کرد، ترور فرانتس فردیناند ولیعهد اتریش و همسرش در 28 ژوئن 1914 در جریان سفرش به صربستان (یوگسلاوی) بود. این تروریست 19 ساله که پس از تیراندازی دستگیر شد، به عضویت در یک گروه سیاسی و ارتباط با یک گروه تروریستی در صربستان اعتراف کرد. گفته می شود که دولت صربستان از طرح ترور ولیعهد اتریش بی اطلاع بوده، اما متهم به مشارکت در آن شده است. بنابراین دولت اتریش ضمن تدارک تهاجم نظامی به صربستان، اولتیماتوم محکمی را در 23 ژوئیه 1914 به دولت صربستان ارسال کرد.

صربستان برای جلوگیری از جنگ، اکثر شروطی را که دولت اتریش در اولتیماتوم خود مشخص کرده بود پذیرفت، اما اتریش که قصد اشغال صربستان و دفع تهدید گروه های مخالف را داشت، پاسخ صربستان را قانع کننده ندانست و در 28 ژوئیه 1914 ، کشور مورد حمله قرار می گیرد. در روزی که نیروهای اتریشی به صربستان حمله کردند، کمتر کسی تصور می کرد که جنگ بین اتریش و صربستان منجر به یک جنگ عمومی در اروپا شود. در این جنگ علاوه بر اتریش و صربستان، کشورهای آلمان، روسیه، امپراتوری عثمانی، انگلستان، فرانسه و سایر کشورهای اروپایی نه تنها قاره اروپا، بلکه سایر نقاط جهان را نیز محل توسعه طلبی و توسعه طلبی خود قرار دادند. جنگ جهانی اول سرانجام در 11 نوامبر 1918 به پایان رسید.

حذف یوگسلاوی از جامعه کمونیستی و ایجاد شکاف در بلوک شرق (1948)

پس از ایجاد سازمان پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو، استالین با ایجاد Cominform یا دفتر اطلاعات احزاب کمونیست در اروپا در اکتبر 1947 و انعقاد پیمان ورشو سعی در مقابله با این رویه داشت. با تأسیس Cominform در ورشو، پایتخت لهستان، بلگراد، پایتخت یوگسلاوی، به عنوان مرکز فعالیت این سازمان انتخاب شد. هدف استالین از تبدیل بلگراد به مرکز فعالیت کومینفورم اعمال نفوذ بیشتر بر امور آن کشور و مخالفت با استقلال و به گفته استالین با روش خودسرانه تیتو، رهبر یوگسلاوی، علیه مسکو بود.

اما استالین از این طرح نتیجه ای نگرفت و تیتو که دولت خود را مدیون استالین نبود، از انجام خواسته های او سرباز زد. استالین ابتدا با تهدید و متمرکز کردن نیروهای ارتش سرخ در مرزهای یوگسلاوی سعی در رام کردن تیتو کرد و چون به نتیجه ای نرسید و در ژوئن 1948 جلسه اضطراری کمینفرم را فراخواند، اخراج حزب کمونیست یوگسلاوی را تصویب کرد. یوگسلاوی به تجدیدنظرطلبی و انحراف از اصول مارکسیسم متهم شد. در 28 جولای همان سال، اخراج یوگسلاوی و حذف این کشور از بلوک کشورهای کمونیستی صورت گرفت که اولین انشعاب در دنیای کمونیسم پس از جنگ جهانی دوم بود.

مرگ هنرمند مشهور هلندی ونسان ون گوگ (1890)

ونسان ون گوگ هنرمند برجسته هلندی در 30 مارس 1853 در هلند به دنیا آمد. دوره های جنون و افسردگی داشت و وقت خود را صرف نقاشی و خلق آثار ارزشمند می کرد. ون گوگ به دلیل وسواس زیادی که به نقاشی داشت، خلق و خوی تند و خشم دائمی داشت. با این حال از نقاشی دست برنداشت و آثار زیادی خلق کرد. نقاشی های ون گوگ در طول سال های 1880 تا 1885 بسیار تاریک و تاریک هستند که ممکن است بازتابی از مشکلات عاطفی او باشد. او در سال 1886 به پاریس سفر کرد.

ون گوگ در این سفر تحت تأثیر نقاشان امپرسیونیست قرار گرفت که در آن حالات از طریق رنگ های تجزیه شده بیان می شد و از آن پس آثار او وضوح و خلوص رنگ جدیدی یافتند. مهم ترین کمک ون گوگ به دنیای نقاشی مبارزه با اصول و قواعد رنگ قدیمی در نقاشی است و خود سبکی جدید و بدیع از خود بر جای می گذارد. آثار زیادی از ون گوگ به جا مانده است که از آن جمله می توان به گل های آفتابگردان، شب پرستاره و خوردن سیب زمینی اشاره کرد. او در پنج سال آخر عمرش بیش از هشتصد تابلو کشید تا سرانجام در 28 ژوئیه 1890 در سن 37 سالگی خودکشی کرد.

دیدگاهتان را بنویسید